Trendy i architektura

Małe jest piękne

autor:

Wśród mnogości ofert rynkowych czasem trudno wybrać najlepsze rozwiązanie. Podejmując decyzję dotyczącą kominka nie warto jednak ulegać chwilowym modom, bo przecież ma on cieszyć nas przez wiele lat.
150s-brunner-klein-neu.jpgpin
Zobacz całą galerię
Dotyczy to także jego gabarytów, które często, wraz z upływem czasu, okazują się zbyt duże na nasze potrzeby. Małe kominki bardzo często nie ustępują większym paleniskom pod kątem wydajności, a z pewnością można je łatwiej zaaranżować we wnętrzu. Propozycje producentów pokazują także, że design oraz sposób aranżacji małych urządzeń może być nietuzinkowy i ciekawy. Na prezentowanej na fotografii 1 realizacji, kwadratowe palenisko zostało zabudowane niewielką kaflową bryłą. Powstały niski kubik nadaje wnętrzu lekkości i optycznie powiększa przestrzeń. Pomimo dobudowanej z boku sporej ławki, cała bryła nie przytłacza i nie dominuje we wnętrzu. Kolorystyczne dopasowanie do pozostałych elementów wystroju tworzy harmonijną całość. Niewielkie, prostokątne palenisko zostało wkomponowane w róg pomieszczenia (fot. 2). Dzięki podgrzewanej ławeczce stworzono wygodny kącik wypoczynkowy. Zróżnicowana pod względem wysokości i zastosowanych materiałów zabudowa jest ciekawym elementem wnętrza. Brązowe i beżowe kafle urozmaicają białą bryłę, a jednocześnie nawiązują kolorystycznie do mebli i dodatków. Dość oryginalną propozycję stanowi realizacja nr 3. Duża, przestronna łazienka, w której zostanie umieszczony nawet niewielki kominek, od razu nabiera bardziej luksusowego charakteru. Sama zabudowa jest niezwykle prosta, ale dzięki temu doskonale pasuje do całego wnętrza, nie dominując w nim jednocześnie. Urozmaicenie białego wnętrza, a zarazem element łączący, stanowi tutaj kolorowa mozaika zastosowana wokół kominka i w części prysznicowej. Wkład kominkowy z trójstronnym przeszkleniem gwarantuje szerszą wizję ognia i niezwykłą atmosferę podczas kąpieli. W propozycji nr 4 projektanci połączyli klasykę z nowoczesnością. Stylowy fotel, stoliki i obraz doskonale prezentują się w towarzystwie prostej zabudowy kominkowej na tle intensywnego koloru. Palenisko zabudowano płaszczyznami w dwóch kolorach, tworząc rodzaj ramy. Pomimo swoich niewielkich gabarytów kominek doskonale prezentuje się na płaszczyźnie optycznie wydzielonej przez kontrastowy kolor na białej ścianie. Małe paleniska doskonale sprawdzają się zwłaszcza w miejscach, gdzie nie dysponujemy zbyt dużą powierzchnią, a sam kominek nie pełni dominującej roli. Prezentowana na fot. 5 aranżacja jadalni jest przykładem jak ciekawie zamontować kominek w przypadku ograniczonego miejsca.
Palenisko zostało wpuszczone w ścianę tak, że tworzy z nią jedną płaszczyznę. Dzięki temu wygląda ono dyskretnie i elegancko. Proste drzwiczki z delikatnym czarnym obramowaniem doskonale korespondują z formą zabudowy barku. Jedynym mocnym akcentem w jasnym, monochromatycznym wnętrzu są wysokie czerwone krzesła. Małe paleniska dają swobodę aranżacyjną i więcej możliwości. Zostawiają nam miejsce na dodatkowe elementy, takie jak ciepłe ławeczki czy półki na drewno. Odpowiednio zaaranżowany mały kominek będzie ozdobą każdego wnętrza.
fot. Brunnerpin

fot. Brunnerpin

fot. Sparthermpin

fot. MCZpin

fot. Sparthermpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek