Trendy i architektura

Metal i szkło - w poszukiwaniu nowych rozwiązań

autor: Rafał Rębisz

Przez lata kamień i ceramika wiodły prym wśród materiałów wykorzystywanych w produkcji obudów kominkowych.
jotul-i-600-pa.jpgpin
Zobacz całą galerię
Nikt chyba nie ma wątpliwości, iż ta supremacja szybko nie przeminie. Rodzi się pytanie, jak odróżnić się od całej masy podobnych projektów, jak stworzyć kominek unikalny a zarazem kuszący swoją elegancją i stylem. Poszukując oryginalnych rozwiązań dzisiejsi projektanci sięgają nie tylko po nowe formy ale również budulce. Kamień często łączony jest z metalem czy szkłem, dając całkiem nowe możliwości zwłaszcza miłośnikom nowoczesnych wnętrz.

Klasyczne formy kominków kojarzą się ściśle z tradycyjnymi budulcami. Stąd kamień nadal stanowi podstawowy materiał wykorzystywany do obudów kominkowych. Nie oznacza to jednak, że nie możemy tchnąć w nie ducha modernizmu i umieścić w nowoczesnym wnętrzu.

Wykorzystując tradycyjną formę kominka podkreśloną zastosowaniem paleniska otwartego Richard Le Droff dodał temu nowoczesnemu salonowi odrobinę klasycyzmu. Jednakże użycie stali jako zewnętrznej powłoki czopucha utrzymuje kominek w modernistycznym tonie (zdj.).

Do stworzenia nowoczesnej wizji kominka Jotul wykorzystał charakterystyczny dla stali Inox połysk. Odważna propozycja norweskiego producenta przeznaczona jest dla osób, które nie boją się nietuzinkowych rozwiązań. Taka decyzja wymaga jednak dobrze przemyślanego wystroju wnętrza, aby nie raziło nadmiarem surowego metalu.
Klasyczne formy kominków kojarzą się ściśle z tradycyjnymi budulcami. Stąd kamień nadal stanowi podstawowy materiał wykorzystywany do obudów kominkowych. Nie oznacza to jednak, że nie możemy tchnąć w nie ducha modernizmu i umieścić w nowoczesnym wnętrzu.

Metal wydaje się być materiałem idealnie nadającym się do wykończenia kompozycji utrzymanej w stylu modernistycznego minimalizmu. Jego struktura i barwa tonuje często krzykliwą kolorystykę wnętrza. Jak z każdym materiałem, należy jednak pamiętać o umiarze, ponieważ salon to miejsce, w którym musimy czuć się swobodnie i chętnie spędzać w nim wolne chwile. Dlatego właśnie nie możemy zamienić go w muzeum sztuki nowoczesnej.
Wnętrze utrzymane w modernistycznym stylu inspirowanym kulturą orientalną (zdj.). Prosta forma poszczególnych elementów wyposażenia, niska ława stanowiąca jednocześnie podstawę doniczki czy lampa z papieru ryżowego, przenoszą nas do kraju kwitnącej wiśni.  Zastosowana kolorystyka równoważy tradycyjny styl utrzymując całość w tonie nowoczesnego designu. Również kominek z piaskowanej stali jest pewnego rodzaju uzupełnieniem stylu panującego w  pomieszczeniu.

Zimna stal na obudowie (zdj.), zimna kolorystyka ścian i podłogi. Mimo wszystko wnętrze pozostaje przyjazne dzięki pomarańczowym elementom przełamującym chłodne barwy. Zastosowanie tradycyjnego kominka kłóciłoby się ze stylem pomieszczenia, a stalowa obudowa sprawiłaby, iż salon odstraszałby ponurą atmosferą. Richard Le Droff udowadnia, iż można łączyć ze sobą klasyczny kamień i nowoczesny metal. Delikatny beż obudowy i niewielki schowek na drewno pod wkładem dodają ciepła i naturalnego charakteru całemu wnętrzu.
Spartherm przygotował kominek dla osób znudzonych standardowymi rozwiązaniami. Niesymetryczna forma stalowej obudowy w połączeniu z głęboką czerwienią tła na długo pozostaje w pamięci obserwatora. Pozostałe, białe ściany sprawiają, iż kominek zajmuje zaszczytne miejsce, stając się wraz z czerwoną ścianą dominantą w pomieszczeniu. Elementy dekoracyjne (jak choćby zegar) dzięki swej nietypowej formie uzupełniają ten nowatorski projekt.

W swojej nieszablonowości jeszcze dalej posunął się Jotul. Wkład vis-a-vis w obudowie z całkowicie płaską fasadą byłby projektem nieciekawym i raczej burzył kompozycję wnętrza. Zastosowanie łuku wyrastającego sponad wkładu nadało kominkowi niepowtarzalny charakter, wyróżniający go spośród masy innych rozwiązań.


Amerykańskie biuro projektowe Alejandro Ortiz Architects, Inc. stworzyło niekonwencjonalną szklaną obudowę dla właściciela Perry Residence. Zastosowany wkład przeznaczony do pełnej zabudowy został wyeksponowany przez twórcę. Fasada kominka zbudowana z płyty piaskowanego szkła sprawia, iż wpadające przez okno światło podkreśla kontury urządzenia ukrywając przy tym jego szczegóły.

Poszukując nowych kierunków rozwoju w dziedzinie projektów wnętrz warto zwrócić uwagę na możliwości wykorzystania zarówno unikalnych form, jak i nietypowych materiałów. Takie myślenie na etapie powstawania projektu może sprawić, że efekt pozytywnie nas zaskoczy wyróżniając nasz salon na tle sztampowych rozwiązań.
Do stworzenia nowoczesnej wizji kominka Jotul wykorzystał charakterystyczny dla stali Inox połysk.pin

Wykorzystując tradycyjną formę kominka podkreśloną zastosowaniem paleniska otwartego Richard Le Droff dodał temu nowoczesnemu salonowi odrobinę klasycyzmu.pin

Prosta forma poszczególnych elementów wyposażenia, niska ława stanowiąca jednocześnie podstawę doniczki czy lampa z papieru ryżowego, przenoszą nas do kraju kwitnącej wiśni. (fot. Richard Le Droff)pin

Richard Le Droff udowadnia, iż można łączyć ze sobą klasyczny kamień i nowoczesny metal. Delikatny beż obudowy i niewielki schowek na drewno pod wkładem dodają ciepła i naturalnego charakteru całemu wnętrzu.pin

Niesymetryczna forma stalowej obudowy w połączeniu z głęboką czerwienią tła na długo pozostaje w pamięci obserwatora.(fot. Spartherm)pin

Zastosowanie łuku wyrastającego sponad wkładu nadało kominkowi niepowtarzalny charakter, wyróżniający go spośród masy innych rozwiązań. (fot. Jotul)pin

Fasada kominka zbudowana z płyty piaskowanego szkła sprawia, iż wpadające przez okno światło podkreśla kontury urządzenia ukrywając przy tym jego szczegóły. (fot. Alejandro Ortiz Architects Inc.)pin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek