Trendy i architektura

Mniej znaczy więcej

autor: Rafał Rębisz

Marmur to kamień od lat chętnie wykorzystywany przez producentów obudów kominkowych. Szeroki wybór jego kolorystyki i struktury sprawił, że stał się on jednym z podstawowych materiałów stosowanych w procesie budowy kominka. Większość projektantów szufladkuje go jednak jako kamień stworzony do projektów klasycznych.
modis-horizontal-blanco.jpgpin
Zobacz całą galerię
Hiszpańska firma Arriaga Stone postanowiła zerwać z wizerunkiem tradycyjnego marmurowego kominka, tworząc serię nowoczesnych, minimalistycznych obudów, w których ascetyczna forma podkreśla  to, co w kominku najważniejsze - ogień.


Modis (fot. 1) i Moon (fot. 2) to czołowi reprezentanci rodziny obudów stworzonych przez firmę Arriaga Stone. Jak w przypadku całej linii produktów, również i tu prostota kompozycji i minimalizm są podstawową siłą projektu. Do ich budowy wykorzystane zostały dwa rodzaje kamienia. Połączenie dwóch barw ożywia proste linie obudowy, sprawiając, iż  staje się ona bardziej dynamiczna. Oba modele występują w wersji horyzontalnej oraz wertykalnej, co czyni je obudowami uniwersalnymi.  

Linia obudów oznaczona symbolem "L" to niemal definicja minimalizmu (fot. 3). Jak w całej serii, daje się tu zauważyć trend do eksponowania przez projektanta przede wszystkim barwy i struktury kamienia, zamiast jego formy. Taka stylistyka wydobywa esencję materiału, czyniąc z niego ekskluzywną oprawę dla ognia.

L4 (fot. 4) to niejako kontynuacja linii obudów "L". Pomimo wzbogacenia projektu o półkę, stanowiącą jednocześnie schowek na drewno, nadal zachwyca on prostotą i minimalistyczną formą. Miękkie łuki i jakby "spływająca" fasada sprawiają, iż  obudowa wydaje się być uformowana z elastycznego materiału. Czarny marmur to tylko jedna z propozycji hiszpańskiego producenta, który do budowy całej linii kominków oferuje również cztery inne odmiany kamienia.

Model Sun (fot. 5) to odważna propozycja, przeznaczona dla indywidualistów. Nietypowa, okrągła oprawa paleniska wydaje się być odmienną od całej rodziny obudów stworzonych przez Arriaga Stone, jednak charakterystyczna dla niej prostota jest tutaj równie silnie zaznaczona. To jednocześnie jeden z trzech modeli wyróżnionych podczas konkursu reddot 2009.

Ostatni z prezentowanych przez nas modeli, Cubic (fot. 6) zachwyca geometryczną symetrią. Czarny marmur w połączeniu z prostą formą obudowy sprawia, iż kominek staje się charakterystycznym elementem w salonie, wymuszającym elegancję i styl. Jak w przypadku całej rodziny obudów, również tutaj projektant udowadnia, że nie zawsze kominek musi epatować bogatą, wyszukaną formą i kolorystyką, a zasada "mniej znaczy więcej", sprawdza się idealnie.

Josep Guiu to pochodzący z Barcelony projektant przemysłowy, który ukończył prestiżową szkołę projektantów Elisava. Jest dyrektorem kreatywnym pracowni Guiu Design. Jego prace były wielokrotnie nagradzane za nowatorski design z zachowaniem funkcjonalności. Każdy z jego projektów cechuje użyteczność, połączona z charakterystyczną stylistyką, która nadaje mu "osobowości".

Modis fot. Arriaga Stonepin

Moon fot. Arriaga Stonepin

L fot. Arriaga Stonepin

L4 fot. Arriaga Stonepin

Sun fot. Arriaga Stonepin

Cubic fot. Arriaga Stonepin

Josep Guiu fot. Arriaga Stonepin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek