Trendy i architektura

Na trzy świata strony

autor: Kazimiera Rębisz

Duża, zazwyczaj kaflowa, bryła i małe żeliwne drzwiczki bez szyby lub palenisko otwarte, pozwalające cieszyć się widokiem płomieni, ale niestety mało wydajne energetycznie - tak jeszcze kilkadziesiąt lat temu wyglądały kominki i piece w naszych domach.  

panorama-51-88-50-88-raumfabrik-märz14-4-fertig.jpgpin
Zobacz całą galerię

Dzisiaj nie musimy już rezygnować z podziwiania ognia kosztem wydajności cieplnej. Możemy do woli wybierać wśród wysokosprawnych urządzeń, które jednocześnie gwarantują nam niezapomniane wrażenia estetyczne. Szczególnie atrakcyjne w tym względzie są wkłady z trójstronnym przeszkleniem, które ma już w swojej ofercie większość producentów.

W przypadku zamontowania wkładu trójstronnego bezpośrednio przy ścianie (fot. 2) uzyskujemy efekt optycznego pogłębienia przestrzeni i jednocześnie wrażenie, że ogień „wychodzi” przed zabudowę. Rozpalony kominek emanuje nie tylko ciepłem, ale roztacza też niezwykłą łunę świetlną wokół, zalewając całe wnętrze łagodnym, przyjemnym światłem. Zaletę takiego rozwiązania najbardziej docenimy wieczorami, kiedy po przygaszeniu innych świateł możemy uzyskać niezwykły, przytulny klimat.

Mimo, wydawałoby się, bardzo tradycyjnego umiejscowienia kominka przy ścianie (fot. 3), zwraca on uwagę i wychodzi na pierwszy plan we wnętrzu. Dodatkowym atutem jest fakt, że dzięki zastosowaniu trójstronnego przeszklenia, ogień płonący w kominku jest doskonale widoczny w zasadzie z każdego miejsca w pomieszczeniu. Oferowane przez producentów, w tego typu modelach, szyby łączone lub gięte sprawiają, że nic nie zakłóca nam widoku ognia.

Wkłady trójstronne w wersjach, w których głębokość jest większa od szerokości (fot. 4), dają dodatkowe możliwości aranżacyjne. Doskonale sprawdzają się one w zabudowach znajdujących się na granicy poszczególnych pomieszczeń lub wyznaczających umowne strefy w pomieszczeniu. Długie boki pozwalają na cieszenie się widokiem ognia w obu przylegających strefach.

Jeszcze inny efekt uzyskamy stosując taki wkład w zabudowie w centralnej części pomieszczenia (fot. 4). Kominek będący na środku wnętrza staje się także centrum życia domowego i sprawia, że domownicy chętnie gromadzą się wokół niego.

Wkłady kominkowe z trójstronnym przeszkleniem są świetną alternatywą dla użytkowników kominków poszukujących ciekawych rozwiązań i stawiających przede wszystkim na doskonałą wizję ognia. Na szczęście przy dzisiejszym poziomie technologicznym oferowanych urządzeń, nie muszą oni wybierać kosztem wydajności cieplnej.

fot. Brunnerpin
fot. Sparthermpin
fot. MEZ Keramikpin
fot. Sparthermpin
fot. Brunnerpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek