Trendy i architektura

Naturalne piękno kamienia

autor: Rafał Rębisz

Kamień, ze względu na swoją trwałość, od niepamiętnych lat służył człowiekowi jako budulec. Naszym przodkom nie przeszkadzała nawet jego trudna i ciężka obróbka. Stawiano z niego nie tylko skromne chaty, czy budynki gospodarstwa domowego, ale również piękne pałace oraz zamki warowne, które przetrwały próbę czasu i po wielu stuleciach stały się monumentem zamierzchłych dziejów. Z biegiem lat, stopniowo jednak był wypierany przez coraz to nowsze materiały, które ze względu na łatwą obróbkę, zyskiwały na popularności, czyniąc budowę domu znacznie mniej czasochłonną.
brunnervok-hamburg.jpgpin
Zobacz całą galerię
Dzisiaj nie musimy już poświęcać tygodni na żmudne układanie ścian z kamieni łączonych zaprawą. W ofercie zakładów kamieniarskich, również polskich, znajdują się gotowe do montażu płyty imitujące naturalny kamień. Szeroki wybór różnorodnych rodzajów i kolorów daje nam nieograniczone możliwości. Dzięki temu, bez większego trudu będziemy mogli cieszyć się widokiem ściany imitującej warstwowy mur z łupanego piaskowca, czy wielkich odłamków skalnych, a nawet wygładzonych kamieni rzecznych. Łupki produkowane są najczęściej w postaci fragmentów slab, łączonych ze sobą, co sprawia, iż ściana wygląda niczym układana z małych, nieregularnych elementów. Gotowe zestawy przyklejamy na zaprawie, jak płytki łazienkowe, tworząc w ten sposób wrażenie ściany wybudowanej z kamienia tradycyjnymi metodami. Takie kamienne płytki można również zastosować do wykończenia obudowy kominka, przemieniając go w ten sposób w rustykalne serce salonu.

Przez lata prym wiódł zimny styl modernistyczny - chłodne barwy ścian i aluminiowe wykończenia cieszyły się, wciąż rosnącą, popularnością. Takie zestawienia dawały poczucie elegancji, czystości, wręcz sterylności. Inwestorzy zaczynają jednak uciekać z takich nieprzyjaznych domów, poszukując coraz częściej ciepłych kolorów i materiałów, sprzyjających nastrojowi domowego ogniska. Dlatego projektanci chętnie wracają do korzeni, tworząc przepiękne kompozycje wnętrz z wykorzystaniem naturalnych surowców. Kamień, cegła, czy drewno nie są już skrzętnie ukrywane pod warstwami tynków i farb, ale eksponowane jako element dekoracyjny. Czy jest materiał, który bardziej nadaje się do stworzenia ciepłej atmosfery niż surowce naturalne?

Zwolennikiem propagowania kamienia, jako budulca i elementu dekoracyjnego, był jeden z czołowych projektantów XX w. Frank Lloyd Wright. Inspirację czerpał z natury i głównie tam szukał materiałów do budowy. Nigdy nie poddał się trendom funkcjonalizmu, tworząc budynki przede wszystkim zespolone z naturą. Początkiem XX wieku stworzył serię "preriowych domów", z szerokimi okapami i poziomymi pasami okien, które dały początek trendowi wykorzystywanemu po dziś dzień. Znakiem rozpoznawczym projektów Wrighta był naturalny, surowy kamień. Jego struktura pojawiała się zarówno w elewacjach zewnętrznych, wnętrzach salonów, jak i obudowach kominkowych, których, w ciągu ponad siedemdziesięciu lat swojej działalności, stworzył ponad tysiąc.

Nie tylko Amerykanie docenili piękno naturalnego kamienia. Łączone na zaprawie surowe głazy, wraz z dębowymi nadprożami, to cechy charakterystyczne kominka w wiejskiej chacie na północy Francji. Ten typowy dla Normandii i Bretanii styl to pierwowzór, tak popularnych dzisiaj, kominków rustykalnych. Również w Polsce zawitały one do miejskich rezydencji, pozwalając właścicielom poczuć klimat wiejskiej chaty i dając wrażenie obcowania z naturą.

Nie oznacza to oczywiście, że naturalny kamień jest zarezerwowany dla stylu rustykalnego, a zastosowanie go w nowoczesnym wnętrzu wprowadzi tylko zamieszanie i będzie raziło eklektyczną niespójnością. Nieregularna faktura ścian wykonanych z kamienia naturalnego, jest pewnego rodzaju urozmaiceniem gładkich powierzchni i prostych linii, cechujących styl modernistyczny. Ciemny łupek dodaje salonowi powagi i dostojnego charakteru, podczas gdy np. jasne piaskowce sprawiają, że wnętrze staje się ciepłe i przytulne.

Nie obawiajmy się stosować kamień we wnętrzach minimalistycznych, doda im życia i sprawi, że zachowując swój styl, będą bardziej przyjazne i ciepłe. Salon wraz z kominkiem stanie się prawdziwym sercem domu.
fot. Brunnerpin

fot. MCZpin

fot. CLAMpin

fot. MCZpin

fot. Richard le Droffpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek