Trendy i architektura

Niedoceniana szarość

autor: Rafał Rębisz

Planując kolorystykę ścian w naszych domach i mieszkaniach zazwyczaj kierujemy się schematami, wybierając bezpieczne i sprawdzone rozwiązania. W salonie często możemy spotkać beże zestawione z brązami, pomieszczenie o małym nasłonecznieniu staramy się "ocieplić" pomarańczem, a te w których słońca mamy aż nadto "chłodzimy" stosując zimne błękity. Unikamy kolorów, które wydają się nam kłopotliwe w zastosowaniu we wnętrzu.
rais-viva-120-miljoe-bagafga.jpgpin
Zobacz całą galerię
Taka właśnie jest szarość, uważana za zimną, ponurą i trudną do zaaranżowania. Często mówimy o niej w znaczeniu pejoratywnym - spotykamy się z określeniem "szare życie" czy "szarość dnia", o człowieku nie wyróżniającym się z tłumu też powiemy "szary". Ta barwa kojarzy nam się z czymś nudnym, monotonnym, bez wyrazu. Może właśnie dlatego tak rzadko gości w naszych domach, na ścianach czy meblach. Boimy się, że salon stanie się nudny i przygnębiający, co przełoży się na nasz nastrój i samopoczucie. Szarość to barwa achromatyczna, co oznacza, że nie posiada żadnej dominanty barwnej, jednak jej charakterystyczną cechą jest przejmowanie aury i postrzegania temperatury względnej barw otaczających. Jeżeli więc połączymy ją z kolorami ciepłymi, sama również będzie sprawiała wrażenie ciepłej.
Kompozycję szarości z różnymi kolorami często spotykamy w życiu codziennym. Wiele firm łączy ją z błękitem. Takie zestawienie określane jest jako korporacyjne i wpływa na nasze postrzeganie przedsiębiorstwa jako solidne. Jeśli natomiast zdecydujemy się na kombinację grafitu z zielenią, również otrzymamy ciekawe zestawienie, odbierane jako eleganckie, jednak mniej oficjalne. Szarość niejednokrotnie zastępuje czerń lub biel, będąc barwą bardziej neutralną. Zwłaszcza czerń jest na ścianie kolorem niewdzięcznym, który z niemal każdym innym tworzy mocne, niepokojące kontrasty. Zastąpienie jej grafitem złagodzi nieco charakter takiego połączenia, bez względu na to czy zestawiona będzie z pomarańczem, czerwienią czy nawet fioletem. Ciekawą kombinację szarość tworzy z elementami drewnianymi. Uwydatnia barwę i fakturę drewna, tworząc wnętrze o popularnym obecnie, bliższym naturze charakterze. Jedną z częściej stosowanych zasad w doborze kolorystyki staje się reguła trzech kolorów. Wiele jest teorii na jej temat, jednak chyba najbardziej racjonalna i najlepiej sprawdzająca się w aranżacjach wnętrz zakłada wykorzystanie koloru bazowego, uzupełniającego i akcentu. Zgodnie z teorią staramy się dobierać barwy według proporcji 70 - kolor podstawowy, 20 - uzupełniający, 10 - akcent. Jeśli odważymy się na użycie szarości w takim zestawieniu, świetnie sprawdzi się ona jako kolor bazowy. Jej achromatyczny charakter sprawi, że nie będzie dominować nad pozostałymi elementami. Jako barwę uzupełniającą możemy wykorzystać jasny ciepły kolor, który doda pomieszczeniu przytulnej aury i sprawi, że będziemy się w nim czuć swobodnie. W takim wnętrzu możemy poszaleć z akcentami. Intensywny kolor dodatków, jak zegar, wazon czy doniczki, ożywi wnętrze, przełamując monotonię, jednak ze względu na jego znikomą ilość, nie zaburzy harmonii stworzonej przez barwę podstawową i uzupełniającą. Wybierając kolorystykę wnętrza nie zapominajmy również o fakturze ścian i innych elementów, które będą nośnikiem dla naszych kolorów. Nie pozostaje ona bowiem bez znaczenia dla odbioru poszczególnych barw, w tym również szarości. Na błyszczącej powierzchni będzie się nam wydawać bardziej zimna, na matowej cieplejsza, podczas gdy na chropowatej ścianie ciemniejsza i mniej intensywna. Szarość bardzo dobrze komponuje się z wieloma kolorami i łatwo z jej wykorzystaniem uzyskać harmonię kolorystyczną, czyli takie połączenie barw, które stworzy pozytywne wrażenie estetyczne. Przy doborze kolorystyki pamiętajmy, że odbiór wnętrza ma wpływ na nasz nastrój, tak więc ważne jest, abyśmy czuli się w nim komfortowo. Nie forsujmy kolorów, których po prostu nie lubimy i które nam przeszkadzają. Wybierajmy barwy, nie tylko harmonizujące ze sobą, ale także pozytywnie wpływające na nasze samopoczucie.
fot.  Raispin

fot. Sparthermpin

fot. NunnaUunipin

fot. Nordpeispin

fot. Jotulpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek