Trendy i architektura

Norwegian Wild Reindeer Centre Pavilion

autor: mgr inż.arch. Hanna Łęcka - Wrębel /MWArt

Idealną harmonię zaprojektowanego kominka z architekturą budynku osiągnęli architekci z norweskiej pracowni Snohetta w realizacji The Norwegian Wild Reindeer Centre Pavilion w Parku Narodowym Dovrefjell w środkowej Norwegii.
credit-diephotodesign.jpgpin
Zobacz całą galerię
Surowy - to słowo chyba najlepiej opisuje krajobraz masywu Dovre i oszałamiających widoków, które zainspirowały twórców budynku. Obiekt pełni rolę punktu widokowego z centrum edukacyjnym dobroczynnej "Wild Reindeer Foundation", swoją architekturą doskonale wpisuje się w surowość otaczającej przestrzeni. Budynek, uhonorowany nagrodą ArchDaily Building of the Year 2011 w kategorii Kultura oraz nagrodą na World Architecture Festival 2011, to niewielki prostopadłościan (90 m2) zdefiniowany prostą stalową ramą, wypełnioną niesamowitą drewnianą strukturą. Jednolita północna elewacja, wykonana z monumentalnych tafli szklanych, otwiera wnętrze na zapierający dech w piersiach widok płaskowyżu z górŕ Snohetta, z zewnątrz - dzięki zastosowaniu powłoki refleksyjnej - odbija otaczający krajobraz, idealnie się z nim integrując. Z przeciwległej strony opływowa drewniana struktura tworzy przytulne siedziska, dające odpoczynek turystom.
Zastosowanie prostych, surowych materiałów to ukłon w stronę lokalnej tradycji budowlanej. Całość wykonano jednakże przy zastosowaniu najnowszych technologii i wykorzystaniu cyfrowych modeli 3D do obróbki drewna i uzyskaniu niesamowitego, organicznego kształtu. Elementy wycięte przez norweskich budowniczych statków, z 10-calowych pni sosnowych, zostały następnie złożone w całość tradycyjnymi metodami, przy użyciu jedynie drewnianych kołków. Wykonana z pni sosnowych skorupa przypomina jaskinię wyrzeźbioną w skale przez potężne siły przyrody. Surowe materiały, w połączeniu z opływowymi formami tworzą atmosferę bezpiecznego schronienia, dopełnioną wewnątrz przez płomienie tańczące w otwartym palenisku. To właśnie ono stanowi jedyny, obok drewnianej struktury, element wyposażenia tego niesamowitego wnętrza.
Wykonany, a jakże, z surowej, czarnej stali "kultowy" kominek Gyrofocus - idealnie harmonizuje swoją formą z opływową linią elementów stolarskich. Oryginalne, podwieszane mocowanie paleniska zapewnia przy tym maksymalną lekkość instalacji, a elastyczność i prostotę rozwiązania dopełnia zastosowanie lekkiego komina stalowego.
fot. diephotodesigner.de/Snohettapin

fot. diephotodesigner.de/Snohettapin

Elewacja południowa (u góry) i północna (u dołu) il. Snohettapin

Plan il. Snohettapin

Przekrój il. Snohettapin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek