Harmonijne dopasowanie koloru i stylu obudowy kominka do wystroju wnętrza? Realizacja nawet najbardziej nieprawdopodobnych planów i projektów klienta? Wybór zabarwienia spośród nawet stu propozycji? Takie nieograniczone możliwości obróbki i stylizacji może dać tylko... beton. Stosowanie tego materiału na okładziny kominkowe jest już niezwykle popularne zwłaszcza w USA, Kanadzie i Skandynawii. Dlaczego? Co drzemie w tym, z pozoru szarym i pospolitym, surowcu? Jakie walory można wydobyć, poddając go odpowiedniej obróbce?
Zobacz całą galerię
Obecnie kominek jest jednym z urządzeń najbardziej pożądanych przez posiadaczy nieruchomości. Nie tylko bowiem daje ciepło, ale także tworzy wspaniałą atmosferę rodzinnego domu. Według badań, ponad połowa posiadaczy domów ma przynajmniej jedno urządzenie wyposażone w palenisko. Zdecydowana większość właścicieli mieszkań, którzy po w prowadzeniu się zainstalowali kominek, zgodnie stwierdziło, że dzięki temu wartość ich domu znacznie wzrosła. Podczas gdy tylko jedna piąta klientów zwraca uwagę, iż nadrzędną funkcją kominka jest ogrzewanie, to aż połowa widzi w nim także przedmiot budujący atmosferę i specyficzny charakter wnętrza. W zimne dni kominek daje przyjemne ciepło, a w ciągu całego roku jest wspaniałą ozdobą pomieszczenia. Najczęściej umieszcza się kominki w salonach i pokojach tzw. "dziennych", ale coraz popularniejsze stają się rozwiązania dostosowane do sypialni. Według firm przeprowadzających ankiety odnośnie upodobań klienteli to ostatnie należy obecnie (podobnie jak ogrzewanie podłogowe i prysznice parowe) do najbardziej pożądanych przez kupujących i budujących domy. Kominek jest więc integralną częścią wystroju wnętrza, dlatego jego harmonijne dopasowanie do pozostałych elementów, koloru ścian, podłogi czy po prostu stworzenie projektu oryginalnego, spełniającego wszystkie oczekiwania kupującego, jest niezwykle istotne. Takie możliwości daje właśnie beton.
Ogień i beton - doskonałe połączenie
Kiedy przychodzi czas na wybór najodpowiedniejszej okładziny na domowy kominek, wielu klientów nie może uświadomić sobie wartości i potencjału drzemiącego w betonie.
Ze względu na trwałość, możliwość wszechstronnego zastosowania oraz atrakcyjność materiał ten jest coraz bardziej popularny. Ma szerokie grono zwolenników i jest rozwiązaniem alternatywnym dla innych, stosowanych do wykonywania obudów kominkowych. Dzięki połączeniu świetnej odporności na ogień i znakomitej absorpcji ciepła oraz możliwości formowania, nadawania odpowiedniego kształtu staje się coraz bardziej ceniony i częściej się go stosuje. Co ciekawe, specjaliści mogą wykonać niemal każdy wzór obudowy, od obfitującej w bogatą ornamentykę, po proste, współczesne linie. W kwestii wszechstronności zastosowania niewiele materiałów może równać się z betonem. Może on być bowiem obrabiany i kształtowany zgodnie z nawet najbardziej wyszukanym życzeniem klienta i być odpowiednio barwiony. Może również mieć dowolną teksturę - od chropowatej do znakomicie wypolerowanej. Te niezwykłe zdolności adaptacyjne betonu, metaforycznie porównywane do wcieleń kameleona, pozwalają wpasować taką obudowę kominka do wnętrza urządzonego zarówno w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Co najistotniejsze, betonowa okładzina może być wykończona tak, aby odzwierciedlała osobowość i charakter właściciela kominka.
Według projektantów są dwa główne powody, dla których klienci decydują się na wybór betonu - wyglądem przypomina naturalny kamień i do wykonania okładziny można użyć dużych bloków zamiast małych kawałków. Ponadto jest materiałem znacznie tańszym niż np. marmur.
Możliwości obróbki betonowej obudowy kominka są właściwie nieskończone. Każdy fachowiec specjalizujący się w tej dziedzinie może wypracować odrębną technikę stylizacji i barwienia. Możliwe jest wykonywanie rozmaitych mozaik i krzywizn, co byłoby niemożliwe przy stosowaniu innych materiałów.
Nieskończone możliwości wyboru koloru
Beton jest także świetnym rozwiązaniem ze względu na szerokie możliwości wyboru barwnika. Cegła czy marmur nie pozwalają na takie zabiegi i wybór kolorów jest ograniczony. Każdy wykonawca proponuje swoje własne sposoby barwienia oraz szeroką gamę unikatowych kolorów i odcieni. Specjalista pomoże także dostosować zabarwienie betonowej obudowy do wystroju i kolorystyki wnętrza, nawet do ulubionego dzieła sztuki znajdującego się w pobliżu kominka, podłogi czy mebli. Możliwe jest dostosowanie barwy do nawet najbardziej wyrafinowanego gustu klienta i realizacja przeróżnych pomysłów. Każdy wykonawca ma swoje unikatowe przepisy i środki, dzięki którym może uzyskać wymaganą barwę, stosuje inne rodzaje cementu. Jest wiele rodzajów pigmentów, barwników i wypełniających kolorów, dlatego beton jest materiałem o najbardziej wszechstronnych możliwościach stosowania na obudowy kominków. Obecnie kolor jest niezwykle istotnym elementem wystroju wnętrza. Podobnie jak kolor ścian, także kolor betonowej okładziny kominka zależy od indywidualnych preferencji klienta. W salonach sprzedaży, tak jak w sklepach z artykułami malarskimi, fachowcy prezentują zaskakująco szeroką gamę dostępnych barwników oraz próbki materiału w konkretnym odcieniu. Niektóre firmy oferują ponad 100 możliwych kolorów.
Stylowe otoczenie
Największą zaletą betonu, jako materiału wykorzystywanego do wykonywania okładzin kominkowych, jest drzemiący w nim potencjał do modelowania, kształtowania go i barwienia na wszelkie możliwe sposoby. Przy pomocy fachowców klient z łatwością może go więc dopasować do wystroju i stylistyki wnętrza - zarówno nowoczesnego, jak i eklektycznego, rustykalnego czy tradycyjnego.
Najważniejsze części kominka (tak jak choćby palenisko czy półka) mogą być wykonane z betonu o najróżniejszej teksturze. Beton jest najlepszym materiałem dla klasycznie wyglądających palenisk. W bogatych, naturalnych kolorach, z delikatnie zarysowanymi krzywiznami i tradycyjną półką - taki kominek staje się centralnym urządzeniem pokoju i buduje specyficzną, ciepłą atmosferę rodzinnego ogniska.
Jeśli z kolei dom obfituje w tradycyjne elementy, beton również świetnie nada się na obudowę kominka. Instalator pomoże wybrać oraz dostosować materiał do wymagań klienta, przewidzi, czy efekt końcowy będzie zgodny z oczekiwaniami, zajmie się najdrobniejszymi szczegółami - od dekoracyjnych żłobień na półce kominka poprzez teksturę i krzywizny, aż do uzyskania najodpowiedniejszej barwy.
Jednym z najpopularniejszych obecnie stylów okładzin kominkowych jest styl nowoczesny - naturalny wygląd i proste kolory lub opływowe kształty połączone z żywymi kolorami. Wiele firm zajmujących się wyrobami z betonu współpracuje ze swoimi klientami tak, aby zrealizować ich, nawet najbardziej śmiałe, nowoczesne projekty i wizje.
Również dla wielbicieli wzornictwa skandynawskiego beton jest znakomitym rozwiązaniem. Firmy często otrzymują właśnie tego typu zlecenia, a efekty zachwycają właścicieli kominków oraz samych wykonawców. Dzięki nieograniczonej możliwości modelowania i wykańczania betonowych elementów fachowcy mogą nadawać im, przykładowo, kształt zbliżony do skandynawskiej linii mebli czy innych elementów wyposażenia wnętrza.
Dom pełen rzeźb, dzieł sztuki, o klasycznym wystroju i architekturze znakomicie uzupełni zdobiona w podobnym tonie okładzina kominka. To, co byłoby niemożliwe w przypadku marmuru czy kamienia, można uzyskać stosując beton. Ze względu na jego właściwości i łatwość precyzyjnej obróbki udaje się wykonać ciekawe ornamenty i zdobienia.
Na koniec watro wspomnieć o pewnych drobnych wadach betonowych okładzin. Po pewnym czasie mogą się pojawić pęknięcia i nadłamania. Nie wynika to z wadliwej konstrukcji czy defektu materiału, jest po prostu naturalną właściwością betonu i trzeba się z tym liczyć przy zakupie tego typu obudowy. Ze względu na porowatą strukturę beton może mieć również tendencję do plamienia. Jednak przy pomocy specjalnych środków można tę tendencję znacznie zmniejszyć.
Ze względu na rosnące zainteresowanie produktami z betonu firmy tej branży stworzyły portal internetowy, w którym można znaleźć wiele informacji o konstrukcjach i wielorakich zastosowaniach tego materiału