Trendy i architektura

Ogień i woda

autor: Kazimiera Kłaput

Antagonizmy, przeciwności, dwa bieguny... Skrajności i ostre kontrasty zawsze nas pociągają, intrygują i są najbardziej wyraziste. Dlaczego więc nie wykorzystać ich podczas szukania pomysłu na nasz kominek? Ma być przecież niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju, po prostu nasz. Kiedy jednak nie mamy na tyle własnych pomysłów i wyobraźni, najlepiej skorzystać z gotowych propozycji projektantów lub przynajmniej poszukać w nich inspiracji.
african-spa-bad-hs.jpgpin
Zobacz całą galerię
Jednym z niekonwencjonalnych rozwiązań, które z pewnością zasługuje na uwagę, jest kominek w łazience. Gdy zaplanujemy go jeszcze na etapie projektowania domu, to możliwości mamy wręcz nieograniczone. Idealnie, jeśli dysponujemy dużą łazienką, a właściwie salonem kąpielowym.

Jasne przestronne wnętrze (fot 1) zyskuje wyrazu dzięki ciemnej grafitowej podłodze i kilku mniejszym płaszczyznom w tym kolorze. Surowość takiego zestawienia łagodzą dodatki z naturalnych materiałów w ciepłych zielonkawych odcieniach. W takim otoczeniu płonący ogień jest zdecydowanie dominującym akcentem i sprawia, że staje się ono przytulne. Zachęca do długich aromatycznych kąpieli z trzaskającymi polanami w tle.

Niekonwencjonalnych pomysłów jest wiele. Prezentowana na fot. 2 propozycja to idealne rozwiązanie dla prawdziwego myśliwego. Jeśli ktoś ceni sobie obcowanie z naturą i z nostalgią wspomina wieczory przy ognisku, w takiej łazience odnajdzie wszystko co lubi. Spora powierzchnia, utrzymana w ciepłych naturalnych kolorach, pozwala na umieszczenie po środku łazienki miejsca do błogiego leniuchowania, na miękkich poduchach i skórach. Duże palenisko daje mnóstwo ciepła i zachęca do przebywania w jego pobliżu. Można wziąć szybki tusz, a potem już tylko odpoczywać w cieple ognia. Nawet potrzeba wnoszenia na górę drewna, nie jest odstraszająca, w perspektywie uzyskania tak wyjątkowego klimatu.

Kominek, który ogrzewa łazienkę i sypialnię - nietypowo (fot. 3), ale ile przyjemności podczas kąpieli. Zwłaszcza jeśli wyobrazimy sobie dwustronne palenisko, przez które widać fragment sypialni. W tej propozycji nic nie zakłóca harmonii, która sprzyja odpoczynkowi. Jasna i przestronna przestrzeń w dzień, po zapadnięciu zmroku nabiera wyjątkowego wyrazu. Światło świec oraz płonący kominek - czy można wymyślić lepszy scenariusz na relaksujący wieczór? Po odprężającej kąpieli, możemy wygodnie ułożyć się w sypialni z kieliszkiem wina i ulubioną książką, nie tracąc nic z tego klimatu. Świetny pomysł na niebanalne wnętrza.

Nowoczesna łazienka to także obowiązkowo przybytek luksusu. Duża, wygodna przestrzeń, ergonomia i uroda aranżacji, a także połączenie kilku funkcji w jednym, to z pewnością jego uniwersalne atrybuty. Choć każdy z nas ma indywidualną definicję luksusu, to zapewne jego synonimem możemy również określić kominek. Prezentowane propozycje to kilka różnych wariantów jego zastosowania w tym nietypowym zestawieniu, zależnie od tego, jakie mamy możliwości. W zasadzie bez względu na kolorystykę i wielkość pomieszczenia, jakim dysponujemy, umieszczając w nim jakiekolwiek palenisko, mamy gwarancję, że nasza łazienka będzie oryginalna i nietuzinkowa.

Dlatego, jeśli tylko dysponujemy możliwością podłączenia urządzenia w łazience lub na jej granicy, np. z sypialnią, powinniśmy z tego koniecznie skorzystać. Jedyny warunek, jaki musimy spełnić, to posiadanie komina we właściwym miejscu. Dlatego właśnie, jeśli uwzględnimy kominek jeszcze na etapie projektu, wtedy wszystko jest jeszcze możliwe.

Chyba każdy kiedyś musiał przekonać się jakie to uczucie, kiedy rzeczywistość weryfikuje nasze marzenia i zmusza do rezygnowania ze śmiałych projektów. Mamy dom lub mieszkanie, w którym na próżno szukać komina, co powoduje, że podłączenie klasycznej wersji urządzenia jest niemożliwe. Na szczęście wśród szerokiej oferty rynkowej z pewnością znajdziemy rozwiązanie. Dobrą alternatywą są urządzenia gazowe (fot.6), które dzięki komfortowej obsłudze zjednują sobie coraz więcej zwolenników. Sposób podłączenia komina jest dużo mniej wymagający niż w przypadku kominka opalanego drewnem. Nie musi to być bowiem pionowy komin od dołu do góry. Wystarczy zaledwie jeden metr w pionie, a później możemy go dowolnie prowadzić np. do otworu w ścianie.

Innym rozwiązaniem są także urządzenia elektryczne (fot. 5). W tym przypadku problem odprowadzenia spalin zupełnie przestaje nas interesować. Poza tym są one węższe, więc tym samym zajmują mniej cennej przestrzeni. Wśród propozycji kominków elektrycznych, jak i gazowców, znajdziemy modele przeznaczone do zawieszenia na ścianie. Jest to dodatkowy atut, zwłaszcza jeśli nie dysponujemy aż tak dużą powierzchnią, a nie zamierzamy rezygnować z kominka w łazience.

W obu przypadkach należy pamiętać, że są to urządzenia, które nie mogą mieć bezpośredniego kontaktu z wodą. Dlatego podczas planowania i montażu musimy uwzględnić, aby nasz kominek znajdował się co najmniej 0,5 m od bezpośredniego źródła wody. Najlepiej jednak umieścić go na ścianie, gdzie nie znajduje się prysznic, wanna czy umywalka.

Kiedy jednak wyczerpiemy wszystkie inne alternatywy, a chcemy cieszyć się widokiem płomieni podczas kąpieli, zawsze możemy jeszcze zdecydować się na biokominek (fot. 7). Różnorodność dostępnych modeli i zupełna dowolność ustawienia go, z pewnością pozwoli nam znaleźć rozwiązanie najlepiej współgrające z wystrojem wnętrza.

Wszystkie zaprezentowane propozycje są oryginalne, ciekawe i nietuzinkowe. Każdy, kto ceni sobie przede wszystkim oryginalność z pewnością powinien skusić się na niesztampowe rozwiązania i zrezygnować z tradycyjnego kominka w salonie, na rzecz niewątpliwej przyjemności podziwiania dwóch żywiołów w jednym miejscu.
fot 1. Brunnerpin

fot 2. Brunnerpin

fot 3. Sparthermpin

fot 4. Brunnerpin

fot 5. Glen Dimplexpin

fot 6. Bodart & Gonaypin

fot 7. Planikapin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek