Trendy i architektura

Ogień na okrągło

autor: Małgorzata Dziemitko-Gwiazdowska, Aleksandra Bobrowicz Nadolny

Aleksandra Bobrowicz Nadolny - projektantka wnętrz, założycielka biura projektowego dot.projekt. Ostatnio wiele uwagi poświęca tematyce projektowania przestrzeni dla dzieci, czego wyrazem jest autorski blog.

salon2.jpgpin
Zobacz całą galerię

Aleksandra Bobrowicz Nadolny: Od kilku lat zajmuję się projektowaniem wnętrz. Jest to dla mnie sposób na życie, sztuka wyborów. Chciałabym zarazić Polaków potrzebą kreowania pięknych przestrzeni, myślenia o wnętrzu, jako o pustej kartce, którą możemy zapełnić. Chciałabym żebyśmy zaczęli myśleć o przestrzeni w sposób niestandardowy. Bardzo cenię sobie pracownię Decorum Architekci, ale czerpię też inspiracje z projektów zagranicznych, w tym z prac braci Bouroullec i Hayon. Są to wyjątkowe, bajkowe przestrzenie z elementami żartu, z dużym dystansem i przysłowiowym puszczaniem oka do odbiorcy.

Małgorzata Dziemitko-Gwiazdowska: Z jakimi wyborami boryka się Pani przy aranżacji wnętrz?

ABN: Klienci są różni i mają różne sposoby postrzegania przestrzeni, myślenia o wnętrzu. Poruszają się w pewnego rodzaju dżungli inspiracji i pomysłów. Moim zadaniem jest przeprowadzenie ich przez proces dokonywania wyboru i określenia priorytetów. Staram się konsekwentnie dokonywać tych wyborów razem z klientem, dając mu szansę na poznanie rozwiązań, na które sam by się nie odważył lub po prostu by o nich nie pomyślał. Bardzo lubię mieszać tekstury oraz wzory. Staram się jednak, aby mieszkania, które projektuję były zawsze wyważone, łączące elementy ciepłe z chłodnymi, np. kamień, drewno i biokominek. Staram się myśleć nieszablonowo, szukać nowych rozwiązań, zarówno w projektowaniu funkcjonalnym, jak i na etapie dekorowania.

MD-G: Jakie elementy połączyła Pani w krakowskim apartamencie?

ABN: Prywatny projekt realizowany przeze mnie w Krakowie, to mieszkanie w dość standardowym układzie. Wnętrze miało posiadać męski charakter inspirowany stylem Art-deco, a jednocześnie być bardzo przytulne i luksusowe. Ponieważ inwestor traktuje ten projekt, jako mieszkanie wakacyjne, mogłam pozwolić sobie na bardziej awangardowe rozwiązania. Czułam potrzebę otwarcia tej niewielkiej przestrzeni. Newralgicznym punktem mieszkania był długi, wąski korytarz, z którego musiałam uczynić zaletę. Najbardziej jednak, zależało mi na tym, aby całemu wnętrzu nadać „szkatułkowy” charakter, tak, aby ta przestrzeń otwierała się jak szkatułka. Zastosowana przeze mnie ściana fornirowana w okładzinie pomieściła trzy wejścia do niezależnych pomieszczeń i dwie duże szafy. Zależało mi na materiałach najwyższej klasy, ponieważ klient przyzwyczajony jest do przestrzeni luksusowych. Wprowadziłam zatem elementy chromowane, pełniące funkcję biżuterii, w tym np. lampę Mercury od Artemide, która przypomina rozlaną rtęć. Wnętrze stało się bardziej eleganckie i dopieszczone. Pojawiła się również wyjątkowa zabudowa drewniana oraz biokominek firmy Planika, który tworzy idealną przeciwwagę dla wszystkich chłodnych elementów we wnętrzu.

MD-G: Dlaczego zdecydowała się Pani właśnie na ten model biokominka? Co było elementem kluczowym przy wyborze Rondo Commerce firmy Planika?

ABN: Kluczowym elementem w wyborze biokominka, była dla mnie jego forma, która miała wtapiać się w całość projektu. W mieszkaniu praktycznie nie ma kątów prostych, narożniki zostały zaokrąglone. Zależało mi, aby palenisko było okrągłe, z możliwością wkomponowania go w blat strefy telewizyjnej. Preferowałam kominek wolnostojący z możliwością indywidualnej zabudowy. Nie raz słyszałam o produktach Planiki i nie miałam wątpliwości, co do ostatecznego wyboru właśnie tej marki. Bardzo ważnym dla mnie był również sam płomień, jego naturalny kolor, zapach. Wiem, że przy produktach najwyższej jakości, jak w przypadku kominków Planika, te parametry są spełniane. Biokominek Rondo Commerce pojawił się już na etapie wizualizacji. Klient był zaskoczony tego rodzaju rozwiązaniem, jednak po wizycie w zaprzyjaźnionym salonie, zainteresował się tym pomysłem i koniec końców był bardzo zadowolony z ostatecznego efektu.

Wywiad przeprowadziła Małgorzata Dziemitko-Gwiazdowska

 FOT. DOT.PROJEKTpin
 FOT. DOT.PROJEKTpin
 FOT. DOT.PROJEKTpin
 FOT. DOT.PROJEKTpin
 FOT. DOT.PROJEKTpin
 FOT. DOT.PROJEKTpin
 FOT. DOT.PROJEKTpin
 FOT. DOT.PROJEKTpin
 FOT. DOT.PROJEKTpin
 FOT. DOT.PROJEKTpin
 FOT. DOT.PROJEKTpin
 FOT. DOT.PROJEKTpin
 FOT. DOT.PROJEKTpin
 FOT. DOT.PROJEKTpin
 FOT. DOT.PROJEKTpin
 FOT. DOT.PROJEKTpin
 FOT. DOT.PROJEKTpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek