Trendy i architektura

Panorama ognia

autor: Kazimiera Kłaput

Kominki duże i małe, z paleniskami kwadratowymi, trójkątnymi, a nawet okrągłymi. Ciągle nowe, ciekawsze modele ...
1_08.jpgpin
Zobacz całą galerię
... a jednak podczas zakupu wybór w większości przypadków i tak pada na model prostokątny. Czy to oznacza, że większość z nas to tradycjonaliści? Bynajmniej, kominek z wkładem prostokątnym wcale nie musi być ani nudny, ani powściągliwy. Ponadto w rodzinie tych kominków również daje się zauważyć zmianę proporcji. Chętniej decydujemy się na coraz szersze modele, aby cieszyć się piękną panoramą ognia.

Ciekawą propozycją dla osób ceniących klasyczną elegancję jest prezentowana aranżacja firmy
Edilkamin (zdj. 1). Kompozycja linii w obudowie kominka poszerza i podkreśla jednocześnie, poziomy układ wkładu Pop. Dzięki swojej powściągliwej stylistyce doskonale komponuje się on zarówno z prostymi jak i bardziej wyszukanymi obudowami. W tym przypadku zastosowany "pasiasty" wzór konsekwentnie powtarza się w układzie wąskich paneli osłaniających okno oraz na pledzie zarzuconym na kanapę. Wpadające przez szpary snopy światła tworzą ciekawą grę cieni na ścianach. Całość utrzymana jest w ciepłej palecie beżów i brązu z dodatkiem neutralnej czerni. Z pewnością jest to sprawdzony przepis na elegancki i przytulny salon.
Zwolennicy minimalizmu na pewno nie przejdą obojętnie obok propozycji projektantów firmy MCZ (zdj. 2). Czyste, proste formy i oszczędność w doborze kolorów, to klucz do osiągnięcia takiego efektu. W niemal czarnym wnętrzu na pierwszy plan wychodzi biała ściana stanowiąca tło kominka. Dla podkreślenia szerokości wkładu zastosowano lśniące metalowe płaszczyzny. Nadają one propozycji nowoczesnego i nieco surowego charakteru, który jednak skutecznie łagodzą: ratanowa podstawa kanapy, miękki dywan i oczywiście trzaskający w kominku ogień.

Na tle błękitnej ściany (zdj. 3) szeroka panorama ognia "oprawionego" w ramę wykończoną kolorem matowej czerni. Nowoczesny kominek, w którym beztrosko buzuje ogień, a miękki dywan i poduchy zachęcają do odpoczynku przed nim. Nikt z nas nie domyśli się nawet, że jest to kominek elektryczny, niewymagający podłączania do komina ani dokładania drewna. Uruchamiany pilotem, za pomocą którego możemy również regulować jasność płomieni, spełni zachcianki leniuchów oraz tych, którzy w blokowych mieszkaniach i apartamentach nigdy nie mogliby spełnić marzenia o własnym kominku. Nowoczesny design, dostosowany do najnowszych trendów, pozwoli uczynić nam z niego prawdziwą ozdobę wnętrza.

Nawet w mieszkaniu na poddaszu nie musimy rezygnować z luksusu. Wielkie palenisko Brunnera (zdj. 4) swą szerokością obejmuje niemal całą jadalnię i nadaje jej eleganckiego, a zarazem przytulnego charakteru. Dzięki otwartej przestrzeni kominek cieszy również osoby przebywające w kuchni i pozostałej części mieszkania.

Podobne rozwiązanie zastosowano również w propozycji Sparthermu (zdj. 5). Biała bryła, w której umieszczono wkład Varia stanowi centralny punkt w przestronnym pokoju dziennym. Elegancki model ujęto w ramę z wielkoformatowych beżowych kafli, które w tym układzie podkreślają jego poziomy układ. Na tle również beżowej ściany powstaje wrażenie dużej wnęki, w której króluje ogień.

Horyzontalna linia płomieni oferowana przez Neofocus Final (zdj. 6) tworzy okazałą, otwartą przestrzeń, którą możemy dzielić się z naszymi gośćmi. Nie wymaga dodatkowej obudowy ani upiększeń, dlatego najlepiej prezentuje się w surowej ścianie, której ciekawą strukturę podkreśla światło dwóch okazałych lamp. Widzimy jedynie zamknięte w ramie tańczące płomienie lub żarzące się polana. Wbudowany w ścianę wkład z pewnością robi wrażenie, stanowiąc wyrafinowaną dekorację dla każdego miłośnika piękna.

Tutaj nie ma wątpliwości, co dla mieszkańców jest najważniejszym punktem skupiającym życie domowe. W jasnym, świetlistym wnętrzu tylko kominek został podkreślony ciemnym, zdecydowanym kolorem (zdj. 7). Wbudowanie go nieco w głąb ściany i dołożenie szerokiej podwójnej listwy wokół, dodaje mu powagi i rozmachu. Przy stosunkowo niewielkich wymiarach wkładu mamy efekt dużego, dostojnego paleniska, które swym ciepłem obejmuje wszystkich przebywających w jego pobliżu. Jego forma nie narzuca jednak stylu wnętrza, który możemy dowolnie zmieniać poprzez charakter zastosowanych dodatków.

Innym sposobem na podkreślenie zalet kominka jest uczynienie z niego jednego z elementów całej kompozycji ściany (zdj. 8). Przy bardzo ciemnym, czekoladowym kolorze tła, rama wkładu jest prawie niewidoczna, dzięki czemu powstaje wrażenie, że ogień płonie bezpośrednio w jej wnętrzu. Pomimo zastosowania kontrastowych kolorów, w prezentowanym salonie panuje wrażenie ładu i spokoju. Taki efekt uzyskano poprzez konsekwentne powtarzanie w meblach i zabudowie kształtu prostokąta. W tym układzie nie sposób sobie wyobrazić, aby mógł się tu znaleźć inny kominek.

Poziome, proste palenisko, wbudowane w gładką, białą ścianę (zdj. 9). Rozwiązanie samo w sobie dość banalne i skromne, jednak dzięki płaszczyźnie w kolorze soczystej czerwieni, będącej tłem dla całej kompozycji, nabiera zdecydowanego wyrazu. Odsunięcie od siebie obu ścian dodaje wnętrzu lekkości, a przestrzeń pomiędzy nimi może stanowić doskonałe miejsce do przechowywania drewna i akcesoriów kominkowych. Nieprzypadkowość wybranego koloru potwierdza wygodny puf, zachęcający swą miękkością do leniuchowania w cieple płomieni.

Tendencja do stosowania coraz szerszych wkładów nie ominęła również kominków gazowych. W ich przypadku pole do popisu mamy wręcz nieograniczone. Szerokość urządzenia określa już jedynie wyobraźnia i pomysł projektanta. Dlatego też w propozycjach producentów kominków gazowych widać rozmach, a długość urządzenia sięgająca nawet do 200cm, jak ma się to w przypadku propozycji firmy Kal Fire (zdj. 10), nie stanowi żadnego problemu. Zawsze możemy mieć pewność, że ogień będzie się rozkładał równomiernie na całej długości wkładu. Jest to rozwiązanie idealne wszędzie tam, gdzie nie ma warunków do zastosowania tradycyjnego paleniska, a nie chcemy rezygnować z kominka i cieszyć się nim na jak największej przestrzeni. Kształt i prosta stylistyka "gazowców" doskonale nadaje się do nowoczesnych wnętrz apartamentów, a sposób ich kompozycji daje wiele możliwości.

Choć trudno nie zauważyć ciągłych ulepszeń i udogodnień stosowanych przez producentów kominków, to dla przeciętnego użytkownika najbardziej widoczne są zmiany w wyglądzie urządzeń i coraz większa dbałość o estetykę i ich wyszukany design.

Zmieniające się tendencje i moda nie są bez znaczenia, jednak ostatecznego wyboru zazwyczaj dokonujemy kierując się przede wszystkim własnymi upodobaniami. Wkład o poziomym palenisku z pewnością jednak długo będzie cieszył się naszymi względami, gdyż przy takim urodzaju propozycji nie sposób nie skusić się na którąś z nich.
fot. Edilkaminpin

fot. MCZpin

fot. Glen Dimplexpin

fot. Brunner GmbHpin

fot. Sparthermpin

fot. Focus/Koperfampin

fot. Miro- Les Foyerspin

fot. Bodart & Gonay /TiM Kominkipin

fot. Ruegg/Koperfampin

fot. Kal Fire/TiM Kominkipin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek