Trendy i architektura

Podwójny punkt widzenia

autor: Kazimiera Kłaput

Zazwyczaj jeśli myślimy kominek, to od razu mówimy - salon. Jest to miejsce w którym spędzamy najwięcej czasu, odpoczywamy i relaksujemy się, dlatego oczywistym jest, że właśnie w salonie najczęściej widzimy kominek. Jednak dla osób, które nie chcą wybierać ani rezygnować z przyjemności jego posiadania także w innych pomieszczeniach, idealnym rozwiązaniem są wkłady typu vis á vis, czyli z szybą z dwóch przeciwległych stron. Montując jedno urządzenie możemy cieszyć się przyjemnością posiadania paleniska nie tylko w jednym miejscu.
1_858r-brunner-3.jpgpin
Zobacz całą galerię
Firma Brunner zaproponowała rozwiązanie, w którym kominek jest jednocześnie w salonie i jadalni. Ściana znajdująca się na granicy tych dwóch pomieszczeń sama w sobie jednak sprawiałaby "ciężkie" wrażenie, umiejscowienie w niej wkładu dodaje jej lekkości i powoduje, że staje się ona elementem przewodnim całego wystroju. Wybór takiej właśnie aranżacji pozwala, zarówno osobom siedzącym przy stole jak i tym w salonie, czerpać przyjemność z siedzenia przy rozgrzanym kominku.
Kominek w łazience - dlaczego nie, dla osób które wolą bardziej niekonwencjonalne rozwiązania, proponujemy umieszczenie go pomiędzy łazienką a sypialnią. Jak to zrobić bez konieczności montowania dwóch urządzeń? Idealnym rozwiązaniem jest umiejscowienie go w ścianie oddzielającej te dwa pomieszczenia, a zastosowanie wkładu z szybą z dwóch stron niweluje problem wyboru jednego z nich.
Propozycja firmy Brunner to popis designu w najwyższym wydaniu. Pokazany salon kąpielowy oprócz tego, że spełnia wszystkie funkcje łazienki, to jeszcze dzięki wyjątkowej atmosferze może być idealnym miejscem do relaksu. Niepowtarzalna klimat jaką tworzy kominek pozwoli nam szybko zapomnieć o męczącym dniu. Rodzaj zastosowanego wkładu powoduje, że po przejściu z łazienki do sypialni nadal możemy się cieszyć widokiem i ciepłem ognia.

Możliwości aranżacji jest wiele, nawet jeśli decydujemy się na zamontowanie kominka w salonie, to zawsze można to zrobić w bardziej niestandardowy sposób. Ciekawym rozwiązaniem jest umiejscowienie go w pobliżu wyjścia na taras. Wówczas odpoczywając przy ogniu możemy się cieszyć rozpościerającym się za oknem widokiem. W prezentowanym wnętrzu (strona obok) jedna ze ścian wykonana jest z kamienia co stanowi niezwykłą oprawę dla dużego wkładu firmy Brunner. W tym przypadku wydaje się, że reszta pomieszczenia urządzona jest tak, aby stanowić tło dla tej oryginalnej pary. Kanapa i leżący obok dywanik powtarzają kolory użytych kamieni, a zastosowane w obudowie kominka i meblach ciemne brązy stanowią kontrast podkreślający kolorystykę takiej aranżacji. Całość tworzy nowoczesne ale zarazem przytulne wnętrze.

Dla zwolenników bardziej tradycyjnych form swoją propozycję ma firma Jotul. Zaproponowane rozwiązanie (zdjęcie powyżej) utrzymane jest w ciepłych brązach, a użycie elementów drewnianych i dodatków, w nieco sielskim stylu, tworzy przytulną i swojską atmosferę. Również meble które znajdują się w tym pomieszczeniu są kontynuacją wybranego stylu. Zastosowanie wkładu typu vis á vis o prostej, oszczędnej formie nie powoduje uczucia przeładowania. Ta aranżacja jest przykładem na to, że takie rozwiązania mogą znaleźć swoich zwolenników zarówno wśród amatorów nowoczesnej jak i bardziej klasycznej stylistyki.
Wcześniejsze aranżacje dotyczyły sytuacji, w której wkład vis á vis umiejscowiony był w ścianie. Jednak dla miłośników dużych nieosłoniętych przestrzeni idealną propozycję ma firma Don Bar. Zamiast tradycyjnego kominka można zamontować piec wolno stojący. Taki wybór daje wrażenie, że jest on prawie ażurowy i dzięki temu nie zamyka optycznie przestrzeni.Jeśli jednak nie posiadamy możliwości podłączenia tradycyjnego kominka, to zawsze mamy jeszcze alternatywę w postaci bio - kominka proponowanego przez firmę Planika. Możemy go postawić właściwie w dowolnym wybranym przez siebie miejscu. Na zdjęciu propozycja zastosowania go jako elementu oddzielającego jadalnię i salon.

Dla amatorów większych gabarytów, idealna wydaje się być propozycja firmy Bodart & Gonay (strona obok). Prezentowany przez nią wkład ma naprawdę okazałe wymiary, co daje nam możliwość podpatrywania domowników w sąsiednim pomieszczeniu pomiędzy językami płonącego ognia. Wrażenie "przezroczystości" i wielkości wkładu podkreśla obudowa, w formie ażurowej ściany ze szklanymi półkami. Stanowią one doskonałe miejsce do wyeksponowania ciekawych drobiazgów, które razem z kominkiem tworzą lekki a jednocześnie przyjazny klimat wnętrza. Atutem takiego rozwiązania są jego imponujące wymiary, dlatego kolory zastosowane w obudowie są neutralne ale w połączeniu ze stalą sprawiają dość zimne zestawienie. Przeciwwagę jednak stanowi drewniany strop, podłoga i niektóre meble. W efekcie końcowym mamy propozycję dla zwolenników prostoty, jednakże bez zbytniego ascetyzmu.
Firma Jasba również posiada w swojej ofercie kominek vis á vis (zdjęcie powyżej). Umiejscowiony w ściance oddzielającej miejsce do wypoczynku od pozostałej części mieszkania, dodaje wnętrzu wyjątkowego charakteru. Kącik taki od razu zyskuje na przytulności i zaprasza do odpoczynku przy muzyce, czy dobrej książce. Zastosowane w aranżacji neutralne kolory w połączeniu z modnymi ostatnio fioletami pomagają się wyciszyć i zrelaksować. Wybrany wkład kominkowy dzięki swojej prostej formie i rodzajowi ramy pasuje do innych metalowych detali, a bliskie sąsiedztwo wielkoformatowych kafli użytych w dolnej części obudowy oraz na jej zwieńczeniu, dodaje całości elegancji i smaku.

Jeśli jesteśmy zwolennikami nieco cieplejszych barw to mieszkanie utrzymane w odcieniach beżu, konsekwentnie powtarzających się w barwie ścian i mebli, będzie spełniało nasze oczekiwania. Kontrastowym, "zimniejszym" akcentem jest niebieska ściana. Jednak to nie ona jest punktem dominującym w przestrzeni, lecz kominek okazałych rozmiarów. Umiejscowienie go w ścianie rozgraniczającej salon i przedpokój, przy takiej wielkości urządzenia, czyni z niego niemal okno, dające nam szerszy widok na całą przestrzeń. Montując takie urządzenie możemy cieszyć się przyjemnością posiadania kominka nie tylko w jednym miejscu. Jest to rozwiązanie niebanalne dające nieograniczone wręcz możliwości aranżacyjne.

Jak wiadomo przedpokój jest wizytówką całego mieszkania, zapowiedzią tego co czeka nas dalej. Dlatego pomysł aby znajdował się tam kominek jest oryginalny, bo niecodziennie przecież tuż po otwarciu drzwi naszym oczom ukazuje się płonący ogień. Przykładem takiego podejścia do tematu może być minimalistyczne nętrze utrzymane w stonowanych kolorach czerni, bieli oraz szarości (zdjęcie powyżej). Wkład firmy Leda dopasowano tak aby powtarzał kształtem i barwą inne elementy wystroju. Ostre linie przełamuje jedynie okrągła ozdoba nad kominkiem i wazon na stoliku. Mimo dość surowej stylistki wnętrze tworzy spójną całość, a zastosowanie elementów drewnianych oraz widok płomieni łagodzą nieco jego charakter oraz dodają mu przytulności. I choć obecnie, dzięki panującej modzie na minimalizm, podobnie urządzonych mieszkań spotkać możemy wiele, to zastosowanie wkładu vis á vis w takim właśnie miejscu, gwarantuje nam, że nasz dom z pewnością zostanie zapamiętany przez wszystkich gości.
fot. Brunnerpin

fot. Brunnerpin

fot. Brunnerpin

fot. Jotulpin

fot. Planika pin

fot. Don Barpin

fot. Jasbapin

fot. Bodart & Gonay pin

fot. Leda/KUR pin

fot. Brunnerpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek