Trendy i architektura

Pomarańczowa geometria

autor: Paweł Kralka

Prezentowany kominek powstał w jednorodzinnym budynku mieszkalnym, zlokalizowanym na Osiedlu Rozalin w Lusówku pod Poznaniem. Całe osiedle zostało wybudowane od podstaw przez dewelopera - firmę Novum Plus z Częstochowy. Klientom zaoferowano budynki o tradycyjnej formie - ze spadzistym dachem, zróżnicowane jednak architektonicznie i metrażowo. Dom, którego projekt wnętrz powierzono pracowni 3W, to budynek parterowy, niepodpiwniczony, z poddaszem nieużytkowym.
dsc_2090_filtered.jpgpin
Zobacz całą galerię
Właściciele budynku zakupili go na etapie, kiedy wykonana była dopiero jego dokumentacja projektowa. Równolegle zatrudnili mgr inż. arch. Agnieszkę Jurasz z pracowni 3W, która jeszcze na tym etapie, wprowadziła drobne zmiany funkcji i kształtu poszczególnych pomieszczeń. Inwestorzy wyszli bowiem z założenia, że po ustaleniu najważniejszych kwestii, to architekt powinien decydować o szczegółach ich domu, jego ostatecznym kształcie oraz formie. Dali więc specjaliście niemal wolną rękę w pracy nad projektem.
Właściciele współuczestniczyli w procesie projektowania domu, biorąc aktywny udział, zarówno w podejmowaniu decyzji, co do kształtu ich przyszłej przestrzeni mieszkalnej, jak też przy wyborze materiałów budowlanych. W efekcie powstał projekt bardzo nowoczesnego, prostego w swoich założeniach wnętrza, które w dość istotny sposób kontrastuje z tradycyjną formą budynku. Klienci byli bardzo zadowoleni z tego rozwiązania, ponieważ wybierając taki, a nie inny budynek, nie chcieli wyróżniać się z otoczenia, afiszując się na zewnątrz - ale za to we wnętrzu mogli i chcieli pozwolić sobie na pewnego rodzaju ekstrawagancję.
Wybór architekta nie był przypadkowy, ponieważ dobrze znali już Agnieszkę Jurasz z poprzedniej wspólnej realizacji i wiedzieli, że tradycyjną formę budynku, jak najbardziej można połączyć z nowoczesnymi, niebanalnymi rozwiązaniami wnętrz. Odpowiadał im rozpoznawalny, charakterystyczny styl projektowania - z jednym dominującym elementem w koncepcji "zbudowanej" na układzie linii prostych. Współpraca przebiegała zatem całkowicie bezproblemowo - w myśl zasady, że gdy architekt słucha przyszłych mieszkańców - oni szanują i akceptują jego decyzje.
Owocna była też obecność projektanta na etapie wykonywania prac budowlanych, który pełnił zastępstwo inwestorskie. Najlepszym tego świadectwem był krótki czas realizacji inwestycji. Budynek powstał w ciągu zaledwie 14 miesięcy, włączając w to projektowanie oraz wykończenie wnętrz. Zresztą zmian wprowadzonych do projektu nie było aż tak wiele, w stosunku do układu zaproponowanego przez dewelopera:
- zmniejszono duży, nieustawny hall, powiększając tym samym jedną z sypialni;
- powiększono niewielkie WC, zamieniając je w małą łazienkę z brodzikiem;
- zamieniono funkcję sąsiadujących ze sobą pomieszczeń - spiżarni i schowka. Pozostały układ pomieszczeń nie był właściwie zmieniany, tak jak i lokalizacja komina, zaprojektowanego w centralnej części domu, co pod wieloma względami jest dla niego lokalizacją optymalną. Wprowadzenie całego przewodu kominowego do sąsiadującej z salonem sypialni było bardzo dobrym, lecz niestety rzadko spotykanym w "typowych projektach" rozwiązaniem.
"Tego typu lokalizacja przewodu kominowego jest bardzo dobra z punktu widzenia projektanta - daje możliwość swobodnego kształtowania formy samego kominka, kiedy nie trzeba wysuwać wkładu przed komin, zawężając często przestrzeń dzienną. Dodatkowo jego lokalizacja w centralnej części budynku, z punktu widzenia możliwości grzewczych i wysokości komina - zlokalizowanego blisko kalenicy, jest jak najbardziej wskazana" - przyznaje Agnieszka Jurasz. Swoją drogą takie założenia nie są obce w historii architektury. Bardzo silnie akcentowane były w twórczości np. Franka Lloyda Wrighta, genialnego amerykańskiego architekta początku XX w., twórcy m.in. słynnych Prairie House oraz Domu nad Wodospadem. Uznany również jako teoretyk, Wright traktował kominek - ogień jako serce domu. Lokalizował zatem trzony kominowe wyłącznie w centralnej części projektowanych przez siebie domów mieszkalnych i rezydencji. W tej realizacji również kominek stanowił bardzo ważny element koncepcji. Miał za zadanie łączyć przestrzeń hallu, kuchni, jadalni i salonu, i być widoczny w każdej z tych części. Dlatego projektant od razu zaproponował klientom wkład narożny, który spełniał takie potrzeby.
Początkowo zaprojektowany został inny, mniejszy wkład, ale na późniejszym etapie zmieniono go na urządzenie Spartherm Varia 2R 100h - wkład bardziej panoramiczny, taki, który lepiej dopełniał horyzontalny układ ściany telewizyjnej. Pomimo tego, iż sam kominek nie był najważniejszym punktem całego zamierzenia projektowego, w której to zdecydowanie oryginalny sufit miał za zadanie spinania całej przestrzeni dziennej w budynku, to bez wątpienia prosta forma kominka doskonale wkomponowuje się w otaczającą przestrzeń i stanowi atrakcyjne dopełnienie całości.
Ogół założenia projektowego zbudowano na układzie linii prostych, szczególnie silnie motyw ten podkreślono w ekspresyjnej formie sufitu podwieszanego, będącego głównym akcentem dziennej części domu. Prosta forma kominka, którego serce stanowi solidny wkład Sparthermu, jest konsekwencją zastosowania mocnych, prostych linii i podziałów.
Centralne usytuowanie kominka oraz "tradycyjna" konstrukcja domu z poddaszem nieużytkowym pozwoliły optymalnie wykorzystać znakomite parametry grzewcze paleniska Spartherm. Wykonawca kominka, firma MW Art, zaproponowała klientom system Dystrybucji Gorącego Powietrza. Obawy gospodarza związane z hałasem, jaki mogłoby wywołać działanie turbiny, wyeliminowano, stosując wyróżniające się bardzo niską emisją hałasu, w stosunku do innych urządzeń dostępnych na rynku, urządzenie marki Poujoulat, wyposażone w system wyciszający pracę Silent Block. Ponadto, na życzenie klientów, tradycyjny komin murowany uszczelniono wkładem kominowym Poujoulat Easinox WG, co zagwarantowało szczelne zabezpieczenie istniejącego komina murowanego przed ewentualnym przedostaniem się dymu z przewodu kominowego. Dzięki temu zadbano o najwyższą jakość i bezpieczeństwo całości instalacji.
Ze względu na przyzwyczajenia przyszłych użytkowników kominka, na podłączeniu spalinowym zastosowano dodatkowo szyber. Estetyczne wkomponowanie jego regulacji stanowiło nietypowe zadanie dla projektantów z pracowni 3W i pomocna okazała się inwencja ekipy wykonawczej. Cięgno zostało przedłużone, a dostęp do jego regulacji ukryto we wnęce zabudowy telewizyjnej. 3W - pracownia architektoniczna Pracownia, założona w 1996 roku przez mgr inż. arch. Agnieszkę Jurasz, specjalizuje się w projektowaniu budynków jednorodzinnych. W swoim portfolio ma także realizacje obiektów użyteczności publicznej, obiektów przemysłowych, budynków wielorodzinnych i usługowych. Od początku priorytetem kierowanego przez założycielkę zespołu było indywidualne podejście do każdego klienta i tematu. Atutem pracowni jest ekipa projektantów różnych specjalności. Pozwala to sprawnie przeprowadzać proces projektowania - od koncepcji po jej realizację. Charakterystyczne dla projektantów z 3W, stosowanie odważnych form i czystych, żywych barw we wnętrzach, zyskało uznanie wśród grona stałych klientów, a także jury konkursów architektonicznych, m.in. za opracowanie projektu "Apteki bez barier" (I nagroda).
"Architektura jest rodzaju żeńskiego. Ja również. Rozpoczęłam prowadzenie swojej pracowni zaraz po ukończeniu studiów dziennych" - mówi Agnieszka Jurasz. Studia na kierunku architektura ukończyła na ówczesnym Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Poznańskiej. Projekt dyplomowy, przygotowywany pod kierunkiem dra hab. inż. arch. Mariana Fikusa, obroniła w 1995 r. Dzisiaj jest członkiem SARP oraz Wielkopolskiej Izby Architektów. Projekty tworzy w trzyosobowym, zgranym zespole. Współpracuje z wieloma doświadczonymi inżynierami różnych specjalności, co pozwala jej kompleksowo wykonywać projekty pełnobranżowe budynków.
Agnieszka Jurasz stwierdza: "Budownictwo jednorodzinne fascynuje mnie jednak najbardziej. Z pewnością dlatego, że dla każdej kobiety to właśnie  dom jest najważniejszy". Projektując budynki nie stara się skupiać tylko na wyglądzie zewnętrznym bryły, ale równolegle myśleć o ich wnętrzu i otoczeniu. Nadzoruje realizację swoich projektów, która odbywa się przeważnie przy współudziale partnerskich firm wykonawczych.
fot. 3Wpin

il. 3Wpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek