Trendy i architektura

Postaw na biel

autor: Kazimiera Rębisz

Piece kominkowe zazwyczaj kojarzą nam się z masywną konstrukcją, wykonaną z ciemnej stali bądź żeliwa. Jest to jednak pierwsze skojarzenie i jeśli dokładniej przyjrzymy się ofercie poszczególnych producentów, okazuje się, że możemy znaleźć co najmniej kilka propozycji przełamujących ten stereotyp. Przy odrobinie wysiłku znajdziemy bowiem wersje urządzeń w innych kolorach, pozwalające na większą swobodę aranżacyjną.
f_373_whe_int01.jpgpin
Zobacz całą galerię
Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza piece w kolorze białym. Mimo iż nie tracą nic ze swego rozmiaru i innych parametrów, to jednak sprawiają wrażenie lżejszych i bardziej subtelnych.

Biały piec o prostej, nowoczesnej linii (fot. 2) doskonale sprawdzi się w minimalistycznym wnętrzu. Ustawiony na tle ciemnej ściany stworzy interesujący kontrast i będzie wyraźnym akcentem w pomieszczeniu.
Z kolei umieszczenie takiego modelu w jasnym, przestronnym wnętrzu, da bardziej subtelne zestawienie. Użycie odpowiednich dodatków pomoże nam uzyskać elegancki, a jednocześnie, wizualnie, bardzo lekki efekt.

Biel jest barwą uniwersalną, z powodzeniem sprawdzi się nie tylko w nowoczesnych aranżacjach, ale także w bardziej klasycznych zestawieniach. Bez bieli trudno wyobrazić sobie styl skandynawski, a zastosowana umiejętnie w wybranych elementach wystroju, doskonale zafunkcjonuje także w typowo tradycyjnych projektach.
Zastosowanie tego koloru może być także doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, gdy wybieramy urządzenie o bardziej okazałej i masywnej bryle (fot. 3). Gdyby prezentowany piec, w kaflowej obudowie, występował tutaj w ciemnej wersji kolorystycznej, to z pewnością cała realizacja wyglądałaby "ciężko" i mogłaby zdominować pozostałe elementy wystroju. Zastosowanie białych, delikatnie zdobionych kafli oraz zgrabnych nóżek sprawiło, że bryła nabrała lekkości i dodatkowo podkreśliła nieco romantyczny charakter aranżacji. Jasne kafle wydobyły także niezwykłą urodę mosiądzowanych drzwiczek pieca.
Piece o klasycznej linii wprowadzają do wnętrz nutkę nostalgii. Aranżacje z użyciem surowych kamieni (fot. 4) i innych naturalnych materiałów pozwolą uzyskać efekt bardziej przytulny i sielski. Taka propozycja z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom tradycyjnych rozwiązań.
Bez względu na to jednak, którą wersję wybierzemy, białe piece zawsze będą ciekawym rozwiązaniem. Eleganckie, dostojne, a jednocześnie subtelne i nie przytłaczające swą bryłą pozostałych elementów wystroju, pozwolą na uzyskanie ciekawego i ponadczasowego wnętrza.
fot. Jotulpin

fot. Sparthermpin

fot. Godinpin

fot. Jotul / Charnwoodpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek