Trendy i architektura

Rdzawa elegancja

autor: Kazimiera Rębisz

Stal Corten jest znana już od lat 30. XX wieku, kiedy to w dobie wielkiego kryzysu w Stanach Zjednoczonych zaczęto poszukiwać materiału wytrzymałego, łatwego w obróbce, a jednocześnie nie wymagającego częstej konserwacji czyli krótko mówiąc taniego w utrzymaniu. Po latach popularności, a później chwilowego zapomnienia, ten ciekawy materiał wrócił obecnie do łask.
arte_u-50h-4s_milieu_03_ganz_print.jpgpin
Zobacz całą galerię
Dzięki unikalnemu stopowi stal Corten, w miarę upływu czasu, pokrywa się powłoką, która zabezpiecza przed korozją, nadając jej jednocześnie charakterystyczny brązowy odcień. Sprawia on, że często bardzo nowoczesne obiekty zyskują nieco „stary”, ponadczasowy charakter. Dodatkowo Corten jest niezwykle odporny na wszelkie niekorzystne warunki atmosferyczne co stanowi jego niezaprzeczalny atut.
Wraz z nastaniem mody na lofty oraz na rewitalizacje starych, zabytkowych obiektów, ten rodzaj stali stał się jeszcze bardziej popularny. Doskonale odnajduje się w klimatycznych, wiekowych wnętrzach, ale i nowoczesnych, surowych realizacjach, łącząc niejako te dwie koncepcje. Nie dziwi więc fakt, że coraz częściej możemy go odnaleźć w przestrzeni publicznej w postaci elewacji nowoczesnych budynków, elementów zielonej architektury czy pomników i rzeźb.
Oprócz wielu zastosowań zewnętrznych, charakterystyczna brązowa blacha znalazła swoje miejsce także we współczesnych wnętrzach. Dzięki wyjątkowej plastyczności łatwo daje się zaadaptować również do mniejszych form. Z racji swojej wytrzymałości, nawet w ażurowej wersji, zachowuje wytrzymałość, co stwarza wręcz nieograniczone możliwości dla projektantów. Ponadto świetnie prezentują się jej połączenia z innymi materiałami, takimi jak szkło, drewno czy surowy beton.
Niejako naturalnym wyborem stało się także zastosowanie stali Corten jako materiału do obudowy kominków i pieców. Połączenie rudawego brązu blachy z blaskiem płomieni daje niezwykły efekt. W przypadku nowoczesnych urządzeń zyskujemy nieco starodawnego klimatu, a tradycyjne, łagodne linie nabierają wyrazistości i lekko surowszego charakteru. Nie dziwi więc fakt, że wielu producentów posiada w swojej ofercie ciekawe propozycje z wykorzystaniem tego materiału
Popularność „zardzewiałej” stali skłoniła projektantów do wykorzystania tego efektu także na innych materiałach. O ile bowiem w przypadku elementów zewnętrznych najważniejsza jest odporność tej stali na warunki atmosferyczne, to w przypadku jej zastosowań wewnętrznych największe znaczenie ma jej oryginalny wygląd. Dlatego możemy znaleźć też inne rodzaje metali z powierzchnią imitującą Corten lub nawet udający ją beton, ceramikę czy inne materiały.
Wszystkie te warianty doskonale prezentują się we wnętrzach i z pewnością przypadną do gustu miłośnikom oryginalnych, ale i ponadczasowych rozwiązań.
fot. Sparthermpin
fot. Stuvpin
fot. MCZpin
fot. Raispin
fot. Brunnerpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek