Trendy i architektura

Seascape

autor: Arch. Hanna Łęcka – Wrębel

Jest prawdziwym przywilejem pracować w miejscach takich jak to - Andrew Patterson

seascape---photo-by-simon-devitt1.jpgpin
Zobacz całą galerię

Zbudowany na nowozelandzkim odludziu dom usytuowany został na skalistym podłożu półwyspu Seascape Banks, powstałego z pozostałości dwóch zerodowanych mioceńskich wulkanów. Odległe, ciche i malownicze miejsce zapewnia idealne schronienie dla nowożeńców. To z myślą o nich zostało stworzone.


Budynek wzniesiono przede wszystkim z łupanych skał (pochodzących z lokalnych kamieniołomów) z betonowymi posadzkami oraz stropami lanymi na miejscu budowy. Dla maksymalnego zintegrowania budynku z otoczeniem całość pokryto zielonym dachem. Mocną, odporną na wstrząsy sejsmiczne, strukturę budynku silnie zintegrowano ze skalistym zboczem opadającym ku morzu, zarówno konstrukcyjnie, jak i wizualnie. Ściany domu, wewnątrz jak i na zewnątrz, pozostawiono w surowym kamieniu, co potęguje efekt zespolenia budynku z roztaczającym się dookoła krajobrazem, nadając tak elewacjom, jak i wnętrzom domu, specyficzny, surowy klimat.

Kładąc nacisk na ekologię, projektanci stworzyli dom uwzględniający odzysk wód opadowych i oczyszczanie tej zużytej. Pod względem zaopatrzenia w wodę jest on w stu procentach samowystarczalny. Projekt uwzględnił ponadto obszerne zalesienie i zazielenienie działki. Dla mnie ekologia miejsca, która jest wymierna, a także jego poetyka, którą znacznie trudniej jest zdefiniować, są zasadniczo tym samym – mówi architekt budynku, Andrew Patterson.


Dom zaprojektowano z przeznaczeniem na wynajem, głównie dla nowożeńców. Mieści on trzy główne części – lobby, przestrzeń dzienną z otwartą kuchnią i zlokalizowaną na podwyższeniu częścią sypialną oraz łazienką. Od zachodu do części dziennej i łazienki przylega obszerne patio, przedzielone otwartym, trójstronnym paleniskiem gazowym na dwie części: mniejszą, zlokalizowaną od wschodu, z niewielkim basenem oraz zachodnią, wychodzącą na wybrzeże.

Masywny czopuch zewnętrznego kominka jest zintegrowany z elewacją budynku i podobnie jak ona wykończony jest łamanym kamieniem, który doskonale współgra z kamienistym brzegiem rozpościerającym się poniżej.


Wnętrza domu zaprojektowano ze szczególnym uwzględnieniem piękna otaczającej go surowej przyrody i możliwości jej podziwiania ze środka budynku. Przestrzeń mieszkalną otwarto na zatokę obszernym przeszkleniem, ograniczającym wnętrze z trzech stron. Taki zabieg zapewnia zintegrowanie wnętrza domu z otaczającym go krajobrazem.

W centralnym miejscu zachodniej fasady, na tle leżącej poniżej zatoki, architekci umieścili niskie, wolnostojące palenisko otwarte. Jego czarna, wykończona stalą bryła, z wyciągniętym powyżej kominem, stanowi główny akcent pomieszczenia, optycznie dominując nad pozostałymi elementami wyposażenia, utrzymanymi w jasnych, stonowanych barwach.

Oparcia kanapy stojącej przed kominkiem ukształtowano w ten sposób, że przez jej środkową część, pozbawioną zagłówka, można obserwować tańczące w kominku płomienie z położonego dalej, w głębi pomieszczenia, łoża małżeńskiego. Wspaniała perspektywa dla nowożeńców! Natomiast pionowy prześwit przeszklonych drzwi prowadzących z łazienki na taras kadruje piękny widok zatopionych w brzegu morskim skał, który zaprojektowano dla kąpiącego się w wolnostojącej wannie. Wszystko po to, aby wydobyć walory miejsca, w którym powstał budynek.Funkcja: dom na wynajem

Architektura: Patterson Associates

Lokalizacja: Półwysep Banksa, Wyspa Południowa, Nowa Zelandia

Seascape, Fot: Simon Devittpin
Seascape, Fot: Simon Devittpin
Seascape, Fot: Simon Devittpin
Seascape, Fot: Simon Devittpin
Seascape, Fot: Simon Devittpin
Seascape, Fot: Simon Devittpin
Seascape, Fot: Simon Devittpin
Seascape, Fot: Simon Devittpin
Seascape, Fot: Simon Devittpin
Seascape, Fot: Simon Devittpin
Seascape, Fot: Simon Devittpin
Seascape, Fot: Simon Devittpin
Plan Seascape, il. Patterson Associatespin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek