Trendy i architektura

Serce Afryki - Savanne by Paco Rabanne

autor: Rafał Rębisz

Coraz częściej słynni projektanci dają się nam poznać z nowej strony, tworząc kolekcje wzornictwa przemysłowego. Najlepszym tego przykładem jest Paco Rabanne, który wraz z francuską firmą JC Bordelet stworzył niepowtarzalną linię kominków opatrzoną nazwą "Savanne'. JC Bordelet należy do grupy Cheminees Seguin Duteriez, której właściciel - Antoine de Galambert jest osobistym przyjacielem słynnego projektanta.
girafe.jpgpin
Zobacz całą galerię
Rodzina Savanne została oparta na znanych już wcześniej kominkach Eva, jednak jej wzornictwo znacznie odbiega od tego, z czym kojarzy się kominek. Girafe (fot. 1), Tigre (fot. 2) oraz Zebre (fot. 3) wprowadzają do salonu ducha gorącej Afryki. Dzięki nietuzinkowemu stylowi, jaki cechuje wszystkie produkty Paco Rabanne, kominki Savanne stają się prawdziwym sercem salonu, nadając mu charakter, bez względu na to czy panuje w nim kolonialny eklektyzm czy nowoczesny minimalizm. Dodatkowym ich atutem jest otwarte palenisko, które pozwala obcować z żywym ogniem. JC Bordelet słynie z poszukiwania nietypowych form w projektowaniu, a ich kominki zawsze wykraczały poza ogólnie przyjęte ramy. Współpraca z Paco Rabanne, który również znany jest z niekonwencjonalnego stylu, pozwoliła francuskiej firmie na zawsze zapisać się w kartach wzornictwa przemysłowego. Czekamy na kolejnych projektantów, których wkład w rozwój stylistyki kominków, byłby z pewnością nieopisany.  
Paco Rabanne - właściwie Francisco Rabaneda y Cuervo urodził się 18 lutego 1934 w Pasaia w baskijskim San Sebastian. W trakcie hiszpańskiej wojny domowej jego ojciec (republikanin) został zastrzelony przez partyzantów generała Franco, a mały Francisco wyjechał z matką do Francji, gdzie studiował architekturę na paryskiej Akademii Sztuk Pięknych.  Początki jego kariery wiążą się z pracą dla Givenchy i Dior. Swoje własne studio projektowe otworzył w roku 1966, podbijając serca całego świata jako "enfant terrible" łamiący wszelkie zasady francuskiego świata mody. Dziś znany jest przede wszystkim z projektów strojów do filmu Barbarella, a także z bogatej kolekcji perfum. 
fot. JC Bordelet/Koperfampin

fot. JC Bordelet/Koperfampin

fot. JC Bordelet/Koperfampin

fot. Paco Rabannepin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek