Trendy i architektura

Siła kontrastu

autor: Kazimiera Kłaput

Każdy z nas odpoczywa w inny sposób. Niektórzy szukają w otoczeniu atmosfery spokoju, sprzyjającej koncentracji, a inni wręcz przeciwnie, dobrze czują się we wnętrzach dostarczających silniejszych, mobilizujących bodźców. Tym drugim z pewnością przypadną do gustu niezwykłe aranżacje zbudowane na zasadzie przeciwieństw.
anna-987-centrale-jc-bordel_02.jpgpin
Zobacz całą galerię
Najbardziej oczywistym jest kontrast kolorystyczny, ale we wnętrzach mamy dużo większe pole do popisu. Możemy stworzyć kontrast przestrzenny, świetlny, stylistyczny, a także przeciwieństwo zastosowanych faktur.

W tym wnętrzu (fot. 1) wszystko zaskakuje, od ciekawego układu skosów, przez oryginalna bryłę kominka, aż po intensywne kolory. Na tle białych płaszczyzn doskonale prezentuje się ciemno grafitowa obudowa kominka. Jej łagodne łuki stanowią przeciwwagę dla ostrych kantów i linii ścian, dodatkowo podkreślonych energetycznym pomarańczem. Kolejnym urozmaiceniem są, utrzymane w tej samej tonacji, rysunki maków, sprawiające wrażenie porozrzucanych po pokoju. Zastosowany tutaj kontrast, w kolorach i kształtach, pozwolił stworzyć dynamiczne, a jednocześnie "ciepłe" wnętrze.


Projektant tego salonu (fot. 2) również postawił na silny kontrast kolorystyczny. W niemal całkowicie białej przestrzeni, intensywna, amarantowa ściana wydaje się wręcz pulsować. Stanowi ona tło dla czarnego kominka, który dzięki temu, stał się centralnym punktem wnętrza. Płonący w środku ogień dodatkowo wprowadza dynamiczny element i w takim zestawieniu, jakby mocniej grzeje.
Przytulna kanapa, utrzymana w podobnej tonacji, zachęca do odpoczynku i podkreśla mocny akcent kolorystyczny. Jednak z powodu bardziej stonowanego odcienia, nie stanowi dla niego konkurencji.

Biel i czerń to najsilniejsze kontrasty, dlatego ich połączenie daje najbardziej wyraziste efekty (fot. 3). W takich barwach utrzymane są zarówno meble, jak i niemal wszelkie dekoracje w pokoju, a także podłoga. Jedynie ściany gdzieniegdzie mają blady, beżowy odcień.
Już sam kontrast kolorystyczny ma na tyle silne działanie, że może decydować o atrakcyjności wnętrza i stanowić najważniejszy element wystroju. Tutaj jednak projektant poszedł o krok dalej, wprowadził dodatkowo bardzo wyraziste motywy graficzne, które wyglądają, jakby były w ciągłym ruchu, co jeszcze potęguje wrażenie dynamizmu we wnętrzu. Niebagatelna jest także obudowa kominka gazowego. Czarna kamienna płaszczyzna na tle jasnej ściany przybrała kształt toaletki w stylu retro.
Konsekwencja w stylu zastosowanych wzorów i dodatków, wprowadza do tego salonu harmonię, jednak to zastosowany kontrast kolorystyczny decyduje o jego atrakcyjności.

Piec kaflowy w nowoczesnym salonie? Dlaczego nie (fot. 4)! Choć kojarzy nam się zazwyczaj z sielskim wystrojem domów naszych babć, ostatnio wraca do łask. Docenili go nawet zwolennicy nowoczesnego minimalizmu, na co dowodem może być ta propozycja. Aby jednak takie zestawienie nie sprawiało wrażenia przypadkowego, posłużono się kontrastem.
Ciepłe, klasyczne kafle zestawiono z nowoczesnym, wręcz ascetycznym wystrojem. Na ciemnej podłodze, z soczyście czerwoną ścianą w tle, króluje piec o śnieżnobiałych kaflach. Szare ściany, donica i pled, są jedynie skromnymi dodatkami, nie narzucającymi swojej obecności.

Oryginalny w formie, ciemno grafitowy kominek (fot. 5), usytuowany centralnie, już sam w sobie jest elementem zwracającym naszą uwagę. Zastosowanie w obudowie dodatkowych czerwonych elementów, to już gwarancja piorunującego wrażenia. Stojący obok "gorący" fotel zaprasza do posiedzenia przy tym niecodziennym, otwartym palenisku.
Całkowitym przeciwieństwem jest z kolei, pozostała część pokoju. Białe ściany i podłoga oraz nieliczne dodatki, w odcieniach naturalnych beżów, są wręcz niewidoczne w tym zestawieniu. Dzięki temu stanowią doskonałe tło dla naszego kominka, który bez wątpienia jest tu na pierwszym planie.

Sposobem na wyeksponowanie domowego paleniska może być także zgoła inne rozwiązanie (fot. 6). Tutaj, na pozór, pierwsze skrzypce gra intensywnie żółta ściana, ale to właśnie dzięki niej, stalowy piec wolnostojący prezentuje się nad wyraz interesująco. Dodatkową energię do wnętrza wnoszą również kolorowe fotele oraz pasiaste miski.

Przeciwieństwa się przyciągają i pewnie dlatego kontrasty są tak atrakcyjne. Jednak, w tego typu zestawieniach, łatwo o "zgrzyty", dlatego jest to przedsięwzięcie dla odważnych, lubiących wyzwania. W stosowaniu kontrastów należy także pamiętać, wbrew pozorom, o umiarze. Decydując się na mocne, ostre kolory, bądźmy konsekwentni w stylistyce dobieranych elementów wystroju. Łączenie kilku przeciwieństw w jednej realizacji to już "zabawa" dla doświadczonych projektantów. Nie trudno bowiem o przesadę, a stąd już tylko krok do kiczu. Ponieważ jednak świat do odważnych należy - eksperymentujmy i nie bójmy się mocnych zestawień.
fot. J.C. Bordeletpin

fot. Fondispin

fot. Chazellespin

fot. Kaufmann/KURpin

fot. J.C. Bordeletpin

fot. Max Blankpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek