Trendy i architektura

Skandynawskie piece

autor: Marcin Piwowarczyk, Rafał Rębisz

Zwiedzając Skandynawię nie sposób nie zwrócić uwagi na wyjątkowe wzornictwo i unikalny styl tych regionów. Przejawia się on w każdej branży, szczególnie silny jest w branży grzewczej, gdyż jest ściśle powiązany z warunkami klimatycznymi tych rejonów. Tym sposobem piece i kominki ze Skandynawii wyróżniają się na tle produktów z całego świata.

lotus.jpgpin
Zobacz całą galerię

Piec jest inwestycją długoterminową, dlatego też kupujący w momencie podejmowania decyzji powinien być świadomy wyboru najlepszych materiałów i technologii, niezawodności konstrukcji i oczywiście odpowiedniego doboru względem własnych potrzeb.

ROK 1853

Rozwiązania Skandynawów są oparte na najlepszych technologiach grzewczych. Różnorodność stosowanych materiałów -  zarówno tradycyjne rozwiązania stalowe, żeliwne, stalowo-żeliwne, jak i także te wykorzystujące takie materiały jak steatyt (kamień mydlany, zwany także wulkanicznym,  posiada unikalne własności akumulacji ciepła), czy ceramika (wzmacniana emalią mineralną jest odporna na uszkodzenia mechaniczne) - to efekt ponad 150 lat doświadczeń i eksperymentów, mających na celu dostarczanie klientom produktów niezawodnych i trwałych. Bardzo ważny dla całej branży grzewczej był rok 1853, wtedy to bowiem powstały dwie najstarsze fabryki żeliwnych pieców kominkowych,  w Danii - Morso oraz w Norwegii - Jotul. Stalowe urządzenia wolnostojące zaczęto produkować w wieku XX. W tym okresie powstały takie marki jak Lotus, Scan, Rais, Verde Ovne, Jydepejsen, czy też Tulikivi.

TECHNOLOGIA

Bogate doświadczenia gwarantują nowoczesne technologie materiałowe. Żeliwo stosowane do produkcji pieców, dzięki odpowiednim testom oraz sposobie przetwarzania surowca, jest gwarantem najwyższej jakości, każdy z producentów pilnie strzeże własnych receptur prowadzących do otrzymania tego wyjątkowego stopu. Niektórzy z nich twierdzą, że ich żeliwo jest wykorzystywane także do innych celów jak np. do produkcji części samochodowych, narażonych na częste skoki temperatury o bardzo dużej amplitudzie. Receptura jest tak starannie dopracowana, a proces technologiczny tak sprawny, że materiał nie pęka, nie odkształca się oraz nie przepala w ekstremalnych warunkach fizycznych, a piec doskonale i sprawnie akumuluje ciepło, oddając je równomiernie i powoli przez wiele godzin. Testowana i badana laboratoryjnie jest również stal wykorzystywana do produkcji pieców. Otrzymywana jest z rud żelaza wydobywanych w rejonach, gdzie są najlepsze i najczystsze złoża. Piece wykonane ze stali zdecydowanie szybciej się nagrzewają, jednak nie akumulują ciepła. Właściwości stali, szczególnie dobra wytrzymałość na zginanie oraz podatność na obróbkę plastyczną i termiczną ułatwia produkcję i konserwację urządzenia. Kilkudziesięcioletnie doświadczenia gwarantują nie tylko doskonałą technologię materiałową, ale także konstrukcyjną. Badania laboratoryjne doprowadziły do powstania dwóch typów rozwiązań grzewczych pieców: radiacyjnego oraz konwekcyjnego. Oba rozwiązania stosuje się naprzemiennie w zależności od rodzaju wykorzystanych materiałów oraz przeznaczenia zastosowań. W wielu modelach istnieje możliwość podpięcia pieca pod grawitacyjny obieg grzewczy, czy też zastosowanie rozwiązania z płaszczem wodnym. Także i polskie firmy mają udział w doskonaleniu urządzeń skandynawskich - generalny przedstawiciel norweskiego lidera firmy Jotul, na wnioski klientów, którzy domagali się pełnej oferty, wprowadziła produkcję uzupełniającą norweską ofertę, został tutaj m.in. opracowany system DGP.

SKANDYNAWSKI DIZAJN

Powszechnie stosuje się określenie "Skandynawskie wzornictwo", "Skandynawski dizajn", bagatelizując ten jakże szeroki aspekt większość osób uważa za "skandynawski" styl: ciężki, monumentalny, masywny, zimny. Często określany jest jako minimalistyczny,głównie ze względu na prostotę formy.  Jednak styl Skandynawów  charakteryzuje nie tylko wygląd zewnętrzny, ale przede wszystkim walory funkcjonalne, dlatego też w niektórych przypadkach właściwszym określeniem byłby "funkcjonalizm".  To właśnie jest punktem wyjścia: od funkcji zaczyna się projekt - te słowa najlepiej charakteryzują skandynawskie wzornictwo. Projekt pieca kominkowego dla Duńczyków, Norwegów, Finów czy Szwedów ma wiele znaczeń. Jest to zarówno piękny i wspaniały mebel, który dzięki rozwiązaniom materiałowym doskonale uzupełnia wnętrze - jest dekoracją sam w sobie, idealnie wtapiając się w każde wnętrze. Jest to także niezwykle funkcjonalne urządzenie, które bardzo dobrze sprawdza się w roli systemu grzewczego o sporych możliwościach (piece są w stanie ogrzać nawet kilkusetmetrowe powierzchnie), czy też jako niezwykle oryginalnego kuchennego piekarnika. Mnogość rozwiązań materiałowych gwarantuje dopasowanie zarówno do wnętrz klasycznych, bogatych, pełnych przepychu i dekoracji, jak i skromnych, prostych, nowoczesnych. Wnętrza klasyczne to kierunek jaki został wybrany m. in. przez takich producentów jak Jotul, Morso. Żeliwo jako materiał jest optycznie cięższe, ale jednak "cieplejsze" od stali. Dlatego też doskonale pasuje do starych, antycznych mebli, nie przytłaczając swą masywnością i prostotą. Popularne żeliwne "kozy" także utrwaliły się przez lata w świadomości klientów jako stały element wyposażenia górskiego domu, w którym częstokroć spędza się czas w rodzinnej atmosferze i  który położony jest z dala od nowoczesności i wrzawy miast.

Wnętrza nowoczesne to zarówno wybór wspominanych już wcześniej producentów, jak i także takich firm jak Scan, Raiss, Lotus i innych, których oferta to głównie stalowe systemy grzewcze.
Stal, mimo swoich doskonałych właściwości technologicznych, nie oferuje "ciepła wizualnego". Piece stalowe to rozwiązania lżejsze, mniej masywne, smukłe i dekoracyjnie ciekawsze, często uzupełnione o elementy wykonane z innych materiałów - także wielokolorowych, jak np. Jydepejsen oferujący indywidualne wzornictwo na ceramice (wystarczy dostarczyć wybraną ilustrację, specjalną techniką zostanie ona naniesiona i utrwalona na bocznych ścianach). Stalowe urządzenia z północy Europy są idealnym uzupełnieniem każdego wnętrza wykonanego z duchem modernizmu, doskonale pasują do prostych form mebli, gdzie króluje duża ilość stalowych dodatków oraz ciężkich, minimalistycznych, szklanych form. Idealnym rozwiązaniem dla każdego skandynawskiego piecyka, niezależnie czy to żeliwnego, czy stalowego jest równowaga kolorystyczna pomieszczeń (jasne ściany uwypuklające ciemne odcienie stali i żeliwa) oraz oszczędność w dekoracji (minimalistyczne formy na ścianach, niewielka liczba dodatków, utrzymanie jednego stylu w pomieszczeniu).
Na osobną uwagę zasługuje kolejne innowacyjne rozwiązanie wprowadzone przez Skandynawów. Jest to propozycja "schematu trójdzielnego" - część dolna: nisza na drewno, część środkowa: palenisko, część górna: piekarnik. Rozwiązanie przyjęło się bardzo szybko i stało się obecnie standardem. Stosowane są różne rodzaje piekarników - zamknięte, wykorzystywane nawet do wypieków, otwarte - w postaci niszy nad komorą paleniska, gdzie można wstawić stalowy, bądź ceramiczny czajniczek oraz rozwiązanie spotykane tylko w kozach, polegające na wykorzystaniu polecanego przez producentów specjalnego żeliwnego czajnika, który podgrzewany jest na płaskiej powierzchni, szczytowej części żeliwnego korpusu.

NIE TYLKO PIECE

Dla Skandynawów duże znaczenie ma wspominany funkcjonalizm, jako nieodłączna część ich stylu. Dlatego też producenci proponują szeroką gamę akcesoriów do prac przy kominku, które spełniają nie tylko rolę estetyczną, są to: wytrzymałe stalowe bądź szklane maty, które ustawiane są pod piec, aby zapobiec zniszczeniu podłogi, dostępne są w wielu rozmiarach, są także czajniki do piekarników wykonane różnych materiałów i w różnych kształtach, materiały eksploatacyjne do pieców, jak środki czystości, konserwacyjne oraz pogrzebacze, stojaki na drewno, zapalniczki itp.

PROJEKTANCI

Warto dodać, że wzornictwo pieców skandynawskich jest tak oryginalne i łatwo rozpoznawalne ponieważ producenci z tych krajów, zwykle wybierają do współpracy już na etapie konceptu uznanych światowej klasy dizajnerów. Często są to projektanci, architekci, także całe zespoły projektowe, które na europejskie wzornictwo przemysłowe miały niemały wpływ. Wśród nich można wymienić takie postaci jak: Kaare Klint (który zaprojektował m.in. słynne Safari Chair w 1933r. - krzesło które stało się symbolem duńskiego dizajnu), Constantin Sorensen, Acton Bjorn, Sigvard Bernadotte, Knud Holscher, Hunt & Levien and Studio Levien i inni.  Dzięki dbałości o najmniejszy szczegół, kreatywności i zaangażowaniu piece zdobywają najwyższe wyróżnienia na najważniejszych imprezach wzorniczych i dizajnerskich świata oraz są wyznacznikiem nowych trendów skandynawskiego wzornictwa przemysłowego.

Podsumowując - warto wybrać się na Półwysep Skandynawski, żeby poznać jego piękno, doświadczyć jego niezwykłości, ogrzać dłonie przy wspaniałym kominku. Jeśli jednak, z różnych względów, podróż na Północ nie jest możliwa, warto taki skandynawski piec nabyć, aby później, przy blasku palonego drewna, cieszyć się chwilą.


Skandynawskie piecepin
Skandynawskie piecepin
Skandynawskie piecepin
Skandynawskie piecepin
Skandynawskie piecepin
Skandynawskie piecepin
Skandynawskie piecepin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek