Trendy i architektura

Słoneczny Meksyk

autor: Rafał Rębisz

Patrząc na puste ściany nowo wybudowanego domu niejednokrotnie zastanawiamy się, co zrobić, aby wyróżniał się on spośród tysięcy podobnych, jak sprawić, żeby pomieszczenia były nietuzinkowe, a salon przyciągał swoją atmosferą. Zadanie nie jest łatwe, zwłaszcza dla domorosłych architektów amatorów, którzy chcą być nie tylko wykonawcami, ale i projektantami własnych czterech kątów.
2okokok_01.jpgpin
Zobacz całą galerię

Oryginalne wnętrze

Najczęściej nasz wybór jest tradycyjny  - łączymy jasne kolory z drewnianymi wykończeniami uzupełniając całość kominkiem rustykalnym, który sprawdza się niemal w każdym wnętrzu. Warto jednak pokusić się o rozwiązanie mniej standardowe i szukając inspiracji sięgnąć do kultur egzotycznych. Pozwolimy w ten sposób, aby salon stał się dla nas sposobem oderwania się od szarej rzeczywistości, a jego wystrój przenosił nas w miejsca, które zawsze chcielibyśmy odwiedzić.

Aztecka inspiracja

Poszukując nowych form warto przyjrzeć się kulturze meksykańskiej i azteckiej. Styl meksykański opiera się na połączeniu ze sobą ciepłych kolorów. Podstawowymi barwami, które powinniśmy wykorzystać są żółć i czerwień. Takie połączenie nada wnętrzu ciepły charakter i sprawi, że chętnie będziemy spędzać w nim wolne chwile. Kolorem uzupełniającym może być brąz lub niebieski, zastosowany np. do wykończenia elementów dekoracyjnych - wzorów  azteckich. Nawet drobne elementy, tj. często przewijające się w tym stylu symbole słońca czy motyw łuku, wykorzystywanego zarówno jako dekoracja, jak i forma wykończenia, nadadzą całości wiarygodności sprawiając, iż nawiązywać będzie do kultury południowo-amerykańskiej. Specyfika takiego wystroju wyklucza niemal stosowanie tradycyjnych rozwiązań. Uzupełnienie go klasycznym kominkiem sprawiłoby, że wnętrze straciłoby swój charakter, ale austriacka firma Tierra Aura znalazła rozwiązanie. Są nim gliniane piece idealnie dopełniające meksykańską stylistykę. Należy wspomnieć, iż piec gliniany ma swoje walory nie tylko ze względu na specyficzny charakter i niebanalny kształt. Jego zaletą jest przede wszystkim sposób działania zbliżony do najbardziej naturalnego i zdrowego ogrzewania promieniami słonecznymi.

Piec gliniany, a pomieszczenie

Promienie słoneczne przebijają się przez atmosferę z ogromną prędkością, lecz dopiero po zderzeniu z ziemią zostają zamienione na energię cieplną. Ciepło, które odczuwamy jest oddawane przez ciała stałe, które je magazynują i systematycznie oddają do atmosfery. Podobna zasada ma miejsce w przypadku ogrzewania piecem glinianym. Promienie cieplne emitowane przez piec przenikają powietrze wewnątrz pomieszczenia nagrzewając je tylko w niewielkim stopniu. Dopiero kontakt z ciałami stałymi jak ściany sprawia, iż przeobrażają się w ciepło. Ściany magazynują ciepło równomiernie oddając je do pomieszczenia, dzięki czemu temperatura wewnątrz jest wyrównywana. Trzeba zaznaczyć, iż taka forma ogrzewania ma również zbawienny wpływ na stan naszych ścian i podłóg. W okresie zimowym, jak również podczas deszczowych i wilgotnych dni na ścianach naszych domów mogą pojawiać się plamy wilgoci, które często prowadzą do szkód budowlanych. Ogrzewanie ciepłym powietrzem, jakie ma miejsce w przypadku większości kominków, charakteryzuje sie tym, że ciepło unosi sie ku górze przez co ściany nie są równomierne ogrzewane i wysuszane. W przypadku ogrzewania promieniami podczerwonymi, wydzielanymi podczas pracy pieca glinianego (podobnie oddziałuje światło słoneczne) ściany nagrzewane są równomiernie, dzięki czemu ryzyko powstawania plam wilgoci maleje niemal do zera. Kolejną zaletą takiego ogrzewania jest fakt, iż całe nasze ciało poddane jest działaniu ciepła w równym stopniu bez zbytniego przegrzewania głowy. Piece gliniane nie wymuszają ruchu powietrza, a co za tym idzie, nie powodują przemieszczania się cząstek kurzu, który może powodować alergiczne reakcje organizmu. Ponadto piec utrzymuje stałą wilgotność powietrza, które nie ulega wysuszeniu, jak dzieje się to w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Wnikające głęboko w naszą skórę podczerwone promienie cieplne pobudzają przemianę materii oraz stymulują system nerwowy jak i cały organizm. Wspomagają właściwe ukrwienie oraz  regulują gospodarkę hormonalną. Mają zbawienny wpływ na nasz układ odpornościowy, chroniąc nas przed reumatyzmem, alergiami, itp.

Piec gliniany, a ekonomia

Piece gliniane nie posiadają rusztu, drewno wypala się niemal całkowicie znacznie zwiększając ekonomiczne walory użytkowania. Każdy piec wyposażony jest w stojący szyld uszczelniony sznurem termoizolacyjnym. Służy on do regulacji dopływu powietrza do paleniska. Całkowite zamknięcie paleniska pozwala na utrzymanie wewnątrz temperatury przez 8 do 12 godzin. Wystarczy dołożyć tylko drobnego drewna, żeby piec znowu się rozpalił.

Historia i współczesność

Sztuka produkcji pieców glinianych wywodzi się z kultury środkowo i południowo-amerykańskiej. Ich historia sięga tysięcy lat, kiedy to wytwarzane były przez mieszkańców regionów obecnego Meksyku oraz Andów. Dziś ich nietypowy kształt i charakter oraz ręczne zdobienia zyskują uznanie klientów na całym świecie. Każdy piec jest niepowtarzalnym rękodziełem, którego forma zależy w dużej mierze od wyobraźni klienta i możliwości producenta. W Polsce wytwarza się je ze specjalnej mieszanki ceramicznej opartej na bazie najwyższej jakości glin pochodzących z terenów kilku krajów europejskich. Na rynku polskim dostępne są w kilkunastu wielkościach, wykonane z gliny w kilku kolorach do wyboru. Mogą przybierać rozmaite kształty od tradycyjnych obłych poprzez fantazyjne muszle ślimaka po bardziej niespotykane, jak np. drzewo. Ze względu na specyficzny charakter jaki nadaje wnętrzu piec gliniany, polecamy go szczególnie osobom, które odważnie szukają nowych form w sztuce projektowania wnętrz.
fot. Pracownia Ceramiczna ZDROWAKpin

fot. Pracownia Ceramiczna ZDROWAKpin

fot. Pracownia Ceramiczna ZDROWAKpin

fot. Pracownia Ceramiczna ZDROWAKpin

fot. Pracownia Ceramiczna ZDROWAKpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek