Jeszcze do niedawna właściciele domów, pamiętających czasy PRL-u, marzyli o remoncie, patrząc na mało estetyczne sieci, pnących się wzdłuż i w poprzek ściany, rur. Tymczasem dzisiaj niektóre współczesne trendy zmierzają w kierunku zaaranżowania dość surowych, mniej lub bardziej industrialnych, wnętrz. W takich realizacjach może ujrzeć światło dzienne wszystko to, co wcześniej pozostawało ukryte w ścianie, między innymi rury podłączeniowe kominka.
Fascynacja technologiami i przemysłem przenika wnętrza czerpiące ze stylu hi-tech. Elementy instalacji eksponuje się, aby wzmocnić nie tylko ich funkcjonalne, ale również wizualne oddziaływanie. Stają się tym samym nietypową i - trzeba to przyznać - odważną dekoracją we wnętrzu.
Najlepszy efekt można osiągnąć w mieszkaniach urządzonych w pomieszczeniach poprzemysłowych, tzw. loftach (fot. 2). Zazwyczaj posiadają wysokie sufity i stanowią wdzięczną scenerię dla długich odcinków rur, biegnących na całej wysokości pomieszczenia. Wydawać by się mogło, że zaaranżowanie pieca z odkrytą rurą przyłączeniową we wnętrzu w stylu marynistycznym (fot. 3), przyprawi o chorobę morską i zakończy się wyskoczeniem za burtę bez koła ratunkowego. W rzeczywistości okazuje się, że czarna, surowa bryła pieca wraz z podłączeniem bardzo dobrze współgra z jasną i zimną kolorystyką. Niewielkie rozmiary całej instalacji nie przytłaczają tego wnętrza, lecz stają się oryginalnym i wyrazistym akcentem. Zabytkowe pomieszczenia z wysokimi sufitami (fot. 4), zaadaptowane na klimatyczne kawiarnie czy poczekalnie dworcowe, stanowią również wdzięczne tło dla długich, pionowych rzędów rur. Instalacja, pnąc się aż do samej góry, podkreśla rozmach, z jakim niegdyś stworzono to wnętrze. Surowa i prosta forma rury zostaje wzbogacona stylową osłoną ceramiczną, utrzymaną w estetyce pieca kaflowego.
Dwukondygnacyjne pomieszczenie z dużą otwartą przestrzenią i antresolą (fot. 5) przywodzą na myśl sale fabryczne. Rura, przechodząc przez poszczególne poziomy, staje się elementem łączącym całość. Dwupiętrowy i otwarty salon wprowadza nową, intrygującą perspektywę widokową, którą tworzy kominek z podłączeniem. Brak ściśle wyznaczonych granic sprawia, że wnętrze staje się bardziej dynamiczne.
Burząc ścianę tego, co przyjęte, można odkryć zupełnie nowe jakości i osiągnąć nieprawdopodobne efekty aranżacyjne. Wyeksponowane elementy instalacji nie tylko wnoszą do wnętrza specyficzny, industrialny klimat, ale również pozwalają w niekonwencjonalny sposób "ujarzmić" przestrzeń wysokich pomieszczeń.