Trendy i architektura

Smukłe i dynamiczne

autor: Rafał Rębisz

Dziesięciolecia budowy kominków przyzwyczaiły nas do poziomego układu paleniska. Jednocześnie szukamy nowych rozwiązań projektowych starając się stworzyć coś niepowtarzalnego, odróżniającego nasz kominek od tysięcy innych. Jednak choćbyśmy zbudowali najbardziej wyszukaną obudowę, forma paleniska swoim tradycyjnym, horyzontalnym układem, zniweczy nasz plan stworzenia czegoś świeżego.
chazelles-quadra-def-02.jpgpin
Zobacz całą galerię
Dlaczego by nie uciec od klasycznych proporcji i nie zaskoczyć gości czymś nowym, wykraczającym poza bariery jakimi ogranicza nas codzienna forma? Pamiętajmy, że kominek to coś więcej niż urządzenie grzewcze, to element kształtujący wnętrze naszego salonu. To on jest sercem domu i wokół niego skupia się życie domowników. Takie możliwości daje nam coraz chętniej wykorzystywane przez projektantów smukłe palenisko. To przyzwyczajenie do poziomych wkładów sprawiło, że pionowy układ przyciąga uwagę bez względu na projekt obudowy. Nawet na pozór tradycyjny styl kominka może przekształcić się w nowatorski i pełen polotu dzięki zastosowaniu wertykalnego paleniska.

Dwóch producentów i dwie różne wizje. Francuska firma Chazelles do swoich pionowych palenisk zaprojektowała obudowy opierające się na ograniczeniu ilości zdobień. Patrząc na kominek Chazelles Quadra nie możemy oprzeć się wrażeniu, iż obserwujemy raczej obraz niż urządzenie grzewcze. Fasada stylizowana na ramę dodatkowo utrzymuje nas w tym przekonaniu. Podnoszona szyba bez ramki sprawia, iż nic nie zakłóca wizji ognia, dzięki czemu palenisko wydaje się być otwarte.
Biblio to kominek utrzymany w nowoczesnej stylistyce wykorzystującej proste formy i minimalną ilość detali. Tutaj nie znajdziemy ozdobnych rzeźbień czy tłoczeń. Otaczające fasadę półki z ciemnego mahoniu wraz z przylegającym stolikiem to jedyny dla niej kontrast. Elegancja i powściągliwość to słowa najlepiej oddające styl jaki przyświecał twórcom podczas projektowania.
Ifocus, innego francuskiego producenta - firmy Focus, to rozwiązanie zdające się badać granice do jakich można się posunąć podczas procesu konstruowania. Nazwa "i" dokładnie odzwierciedla jego kształt. Ekstremalnie wąskie, a jednocześnie bardzo wysokie palenisko wydaje się łamać wszelkie zasady, tworząc kompozycję obok której nie sposób przejść obojętnie.

Pictofocus to wkład, który wydaje się mieć nieskończoną ilość zastosowań. Producent zadbał o to, aby każdy dopasował go do własnego salonu, czyniąc go możliwie najbardziej spersonalizowanym. Zdobywca srebrnego medalu w kategorii design na targach Batimat, prezentuje się nam w różnych rozmiarach, wersjach z przeszkleniem dwustronnym czy z szybą podnoszoną. Panoramiczna fasada Pictofocus'a to dodatkowy prezent od producenta. Bogata gama obudów prezentowanych przez Focusa przedstawia tylko część możliwości aranżacji.

Nie tylko francuscy producenci dostrzegli zalety wertykalnych palenisk. Niemieccy twórcy również postawili na układ pionowy. Wysoki wkład i jeszcze wyższa przestrzeń do składowania opału to propozycja Brunnera. Tak dynamiczna forma wymaga jednak właściwego doboru elementów otaczających, które będą równoważyć odważną kompozycję. Schmid Camina, z kolei udowodnił, że klasyczne inspiracje mogą współgrać z modernistycznym charakterem. Wysokie palenisko otoczone fasadą nawiązującą swoją kolorystyką do motywów egipskich idealnie współgra z nowoczesnym wnętrzem.
Również firma Wodtke przedstawiła swoją propozycję. Tym razem jest to piec wolno stojący Vision. Urządzenie idealnie sprawdza się w przestronnych pomieszczeniach, które pozwalają w pełni zaprezentować jego formę opierającą się na prostych liniach i gładkich płaszczyznach. Wysokie palenisko wsparte na centralnej nodze to propozycja dla miłośników nowoczesnych wnętrz, którzy upodobali sobie prostotę i elegancję.Kominki, w których zastosowano smukłe wkłady wciąż przegrywają jednak z rozwiązaniami tradycyjnymi. Nie każdy projektant decyduje się na niepowtarzalność i dynamikę jaką zapewnia wertykalny układ. Pozostaje czekać, aż producenci wkładów kominkowych docenią walory estetyczne pionowego paleniska.
fot. Chazellespin

fot. Chazellespin

fot. Focuspin

fot. Focuspin

fot. Focuspin

fot. Brunnerpin

Wysokie palenisko kominka Steinberg otoczone fasadą nawiązującą swoją kolorystyką do motywów egipskich idealnie współgra z nowoczesnym wnętrzem. pin

fot. KUR/Wodtkepin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek