Trendy i architektura

Stoliki kawowe - niskie, modne, nietypowe

autor: Rafał Rębisz

W dobrze zaaranżowanym salonie stolik kawowy jest czymś więcej niż tylko praktycznym meblem, służącym do odstawienia filiżanki czy odłożenia prasy lub książki. To element, który niejako domyka przestrzeń przed kanapą i chyba niewielu z nas wyobraża sobie wnętrze bez niego.  

sergio-leoni-maria-luigia-2.jpgpin
Zobacz całą galerię

Jeżeli zależy nam przede wszystkim na jego funkcjonalności, postawimy na model wyższy od kanapy, ułatwiający nam sięganie. Jednak prawdziwym przebojem ostatnich lat są niskie stoliki, czasem nie wyższe niż 20 cm. Nie tylko świetnie wyglądają, ale nie zasłaniają widoku z kanapy, co czasem bywa niezmiernie istotne, zwłaszcza jeśli tym widokiem miałby być kominek.

Niezwykle efektownie prezentuje się stolik wykonany z jednego kawałka drewna (fot. 1). Jego nierówne krawędzie czynią z niego mebel nietuzinkowy. Plaster wycięty z pnia starego drzewa, będzie ozdobą każdego wnętrza, bez względu na jego styl. Praktyczne kółka pozwolą na łatwe przesuwanie go, ale również ochronią podłogę przed porysowaniem.

Drewno z odzysku (fot. 2) od lat cieszy się nieustającym powodzeniem, będąc świetnym dodatkiem do różnego typu wnętrz. Czy będzie to styl skandynawski, industrialny, shabby chic, rustykalny czy niezwykle ostatnio popularny modern rustic, drewno rozbiórkowe idealnie go uzupełni. Stare deski z przetartą, nawet odchodzącą, farbą są idealnym materiałem na stolik do kawy. Mebel z historią nada wnętrzu unikalny charakter, zwłaszcza jeśli zadbamy o to, aby znalazły się na nim nieszablonowe dodatki, które spotęgują efekt.

Prawdziwym hitem wśród materiałów na meble z recyklingu, są europalety (fot. 3 i 4). To rozwiązanie nie tylko niebanalne, ale również tanie i łatwo dostępne. Używane kosztują kilkanaście złotych za sztukę i można je nabyć zarówno w skupach, jak i na internetowych aukcjach czy ogłoszeniach. Aby wykonać z nich meble nie potrzeba wielkich zdolności stolarskich. Nawet sama surowa paleta świetnie spełnia funkcję stolika, ale możemy również pokusić się o montaż kółek czy szklanego blatu. Warto dodać, że coraz większą popularnością cieszą się także łóżka czy szafki wykonane z palet. Takie meble z pewnością wniosą do naszego wnętrza nieco industrialnego stylu.

fot. Sergio Leoni pin
fot. MEZpin
fot. Brunnerpin
fot. Brunnerpin
fot. Sparthermpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek