Trendy i architektura

Styl w kuchni

autor: Rafał Rębisz

O ile salon planujemy już na etapie projektowania domu, o tyle o kuchni często zapominamy, zapychając ją później bezmyślnie dobranymi meblami.
lc_amb_ch7-red.jpgpin
Zobacz całą galerię
Zamykamy sobie tym samym drogę do stworzenia kuchni, w której chętnie będziemy spędzali czas, czyniąc z niej kącik do przyrządzania posiłków. Warto zastanowić się nad tym, czy nie zintegrować jej z salonem, łącząc najczęściej uczęszczane pomieszczenia w jedno przestronne.

W zależności od charakteru, jaki chcemy nadać kuchennemu wnętrzu, powinniśmy skupić się na odpowiednim doborze mebli, wyposażenia i kolorystyki. Kuchnie nowoczesne cechuje prosta forma, ciągi szafek i raczej chłodne barwy, a przeważające materiały to aluminium i szkło. Jeżeli tęsknimy za atmosferą, jaka panowała w ciepłej i przytulnej kuchni babci, to nasz wybór z pewnością padnie na kuchnię rustykalną. Wnętrze powinno być utrzymane w ciepłych barwach, z przewagą drewnianych elementów. Eksponujące rodzinną porcelanę kredensy to jeden z najbardziej charakterystycznych akcentów takiej "wiejskiej izby". Natomiast miłośnikom wnętrz klasycznych polecamy stylowe meble kuchenne z ciemnego drewna, wysokie kredensy i szafki z kryształowymi szybami. Tutaj nie ma miejsca na talerze luzem zalegające półki.

Nieodzownym elementem kuchennego wnętrza jest piec, który swoim stylem powinien stanowić uzupełnienie izby. Szeroka gama urządzeń gazowych, elektrycznych oraz tych opalanych drewnem - od klasycznych, bogato zdobionych, poprzez nowoczesne surowe formy aż po tradycyjne kuchnie kaflowe - sprawia, iż z łatwością dopasujemy je do każdego stylu.

W krajach europejskich coraz częściej spotykamy zwyczaj instalowania, obok kuchni gazowej, urządzenia opalanego drewnem. Różnorodność dostępnych pieców, zarówno pod względem użyteczności, jak i kolorystyki oraz kształtu, sprawia, iż nie musimy się obawiać zaburzenia stylu,w jakim utrzymana jest reszta pomieszczenia.

Niemiecki producent, Max Blank, proponuje swoim klientom piece wolno stojące wyposażone w piekarnik. Wykorzystujemy w ten sposób podstawową funkcję urządzenia - ogrzewanie - nie zapominając o atmosferze, jaką w kuchni tworzy piec opalany drewnem. Przeszklone palenisko sprawia, iż możemy się w pełni cieszyć widokiem płonących w nim polan, korzystając jednocześnie ze znajdującego się nad nim piekarnika.

Klasyczne linie Odina  (fot.) z charakterystycznymi nadlewami imitującymi nity i ciemna fasada sprawiają, iż idealnie sprawdzi się we wnętrzach tradycyjnych. Jasnoszary jednolity steatyt na ścianach bocznych i płycie wierzchniej to ukłon w stronę miłośników wnętrz nowoczesnych, w których przeważa chłodna kolorystyka mebli. Taki piec jest więc rozwiązaniem uniwersalnym.

Elegancja w minimalistycznej prostocie - tak najłatwiej można opisać styl nowoczesny.Jednolite drzwiczki mebli, blaty w kolorze stalowym, futurystyczny okap czy proste uchwyty tworzące linie poprzeczne to tylko niektóre elementy charakterystyczne dla takiej kuchni. Nie oznacza to jednak, że musi ona przypominać sterylne laboratorium. Delikatna zieleń na ścianach i fasady szafek w kolorze imitującym jasne drewno stanowią przeciwwagę dla zimnych barw blatów i podłogi.

Uzupełnieniem takiego wnętrza jest proponowany przez firmę  Max Blank piec Atlanta (fot.). Wykończenia z matowej stali i łukowa fasada idealnie odnajdują się w nowoczesnych wnętrzach. Taki styl ogranicza do minimum ilość bibelotów luźno zalegających półki. Tym bardziej drewno nie powinno leżeć obok pieca, dlatego w dolnej jego części znajduje się wysuwany pojemnik na polana.

Zarówno kuchnie gazowe, elektryczne jak i te na paliwa stałe, powinny stanowić uzupełnienie wystroju wnętrza. Kuchnie La Cornue (fot.) to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdza się zarówno w zabudowie, jak i w formie wolno stojącej. Stylowe listwy stanowiące element wykończenia komór piekarnika oraz szuflad nawiązują do wieloletniej tradycji. Bogata pod względem kolorystyki i konfiguracji oferta sprawia, iż kuchnie La Cornue świetnie wkomponują się nie tylko we wnętrza klasyczne, ale również nowoczesne. Fasada oraz blaty w kolorze aluminium to rozwiązanie dla osób, którym nie przeszkadza problem z utrzymaniem czystości powierzchni metalicznych, a zależy na awangardowym wyglądzie.

Jeśli marzy się nam kuchnia rustykalna, która przeniesie nas do "babcinej izby" zapamiętanej z czasów dzieciństwa, powinniśmy się zastanowić nad skorzystaniem z oferty La Nordica (fot.). Suprema to kuchnia opalana drewnem, która - dzięki ciekawej linii i profilowanej fasadzie drzwiczek - stanowić będzie doskonałe uzupełnienie wnętrza, w którym przeważają kredensy wypełnione rodzinną ceramiką, a w kątach wiszą suszące się zioła i warkocze czosnku. Przeszklone palenisko i piekarnik pozwala nie tylko cieszyć się wizją ognia, ale również daje nam możliwość dopilnowania wypieków bez konieczności otwierania drzwiczek.

We wnętrzach stylizowanych na wiejskie często możemy spotkać kuchnie i piece kaflowe. Od lat stanowiły one nie tylko źródło ogrzewania domostw - na nich gotowało się wszystkie potrawy oraz podgrzewało wodę. Do dzisiaj niektórzy zimą korzystają jeszcze ze starych pieców kaflowych. Nowoczesne kuchnie zbudowane z kafli, które łączą w sobie tradycyjny styl ze współczesną użytecznością, zdobywają coraz więcej wielbicieli głównie w niemieckojęzycznych krajach Europy.

Każdy region posiada własne tradycje oraz charakterystyczne dla siebie elementy wystroju wnętrz. Pełne przepychu kuchnie francuskie różnią się od skromnych skandynawskich, a włoskie od niemieckich. Rustykalna kuchnia to jednak nie zawsze piec kaflowy, bejcowane szafki z litego drewna i luźno stojące kredensy. Izba kuchenna równie dobrze może być jasna i chłodna, drzwiczki szafek malowane, a półki wolne od talerzy i kubeczków.

W tej kuchni (fot.) przeważa światło słoneczne wpadające dużym oknem sufitowym. Dominujące kolory to kremowy i morski, przewijają się one nie tylko na ścianach i szafkach, lecz również na podłodze. Ciąg malowanych szafek z małymi zdobionymi uchwytami, drewniane belki i składzik drewna opałowego pod oknem dodają wnętrzu swojskiej, wiejskiej atmosfery. Przeciwwagę stanowią strzeliste oparcia krzeseł i raczej stonowane barwy przeważające w kuchni. Swoją chłodną kolorystyką i skromnym wystrojem całość  nawiązuje do stylu północnego, przywodząc na myśl zimną Skandynawię.  Uzupełnieniem tego wnętrza jest kuchnia opalana drewnem angielskiego producenta AGA. Prosta, surowa forma, brak przeszkleń i elementów ozdobnych to całkowite przeciwieństwo prezentowanych do tej pory rozwiązań. Urządzenie dostępne jest w kilku wersjach kolorystycznych, dzięki czemu nie powinno być problemów z umiejscowieniem go w każdej rustykalnej kuchni.

"Diabeł tkwi w szczegółach"  - dlatego firma La Cornue zadbała, aby każdy element współgrał z pozostałymi, tworząc zgraną całość. Kuchnia, fronty podręcznych szafek, okap, rożen - wszystko utrzymane w tej samej kolorystyce, ozdobione identycznymi okuciami i listwami. Bez względu na to, jakie barwy dominować będą w naszej kuchni, francuski producent pomoże stworzyć nam wnętrze naszych marzeń.

Wyspy to rozwiązanie idealnie sprawdzające się w dużych, otwartych kuchniach. Wszystko, co niezbędne do przygotowania potrawy, umieszczone jest w jednym ciągu ulokowanym najczęściej na środku kuchni. Mogą przybierać rozmaite kształty: prostokątne, łukowate, koliste. Ich zawartość jest w zasadzie dowolna i zależy od naszych potrzeb. Piec kuchenny, blat, szafki i zlew to najczęściej spotykane "wyposażenie". Ale wyspa może być skromniejsza (strona obok) przeznaczona raczej do spożywania niż przyrządzania posiłków.

La Cornue proponuje całą gamę rozwiązań, podobnie jak w przypadku kuchni zabudowanych. Również tutaj wszystkie urządzenia cechują charakterystyczne zdobienia i wykończenia. Bogata oferta wyposażenia i kolorystyki wysp daje "wolną rękę" projektantowi na etapie planowania kuchni otwartej.
Bogato zdobione kuchnie La Cornue idealnie komponują się z ciężkimi meblami wykonanymi z ciemnego drewnapin

Max Blank Odin - bezpośrednio pod paleniskiem znajduje się pojemnik na drewno, ułatwiający utrzymanie czystości w otoczeniu piecapin

Max Blank Atlanta - wyposażony jest w przeszklony piekarnik pin

Aluminiowe powierzchnie  La Cornue wyglądają efektownie, lecz ciężko utrzymać je w czystościpin

Chłodne barwy nie muszą oznaczać nieprzyjaznego wnętrza. Odpowiedni dobór dodatków sprawi, iż kuchnia stanie się przytulna (fot. AGA)pin

Zróżnicowana kolorystyka pieców La Cornue daje duże możliwości aranżacyjnepin

Gospodynie często dekorują ?puste? ściany wysp wieszając garnki, patelnie i akcesoria przydatne podczas gotowania (fot. La Cornue) pin

Nowoczesne kuchnie zbudowane z kafli, które łączą w sobie tradycyjny styl ze współczesną użytecznością, zdobywają coraz więcej wielbicieli głównie w niemieckojęzycznych krajach Europy (fot. G&R KERAMIK)pin

Wnętrze kuchni rustykalnej powinno być utrzymane w ciepłych barwach z przewagą drewnianych elementów (fot. La Cornue)pin

Jeśli marzy się nam kuchnia rustykalna, która przeniesie nas do ?babcinej izby? zapamiętanej z czasów dzieciństwa, powinniśmy się zastanowić nad skorzystaniem z oferty La Nordicapin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek