Trendy i architektura

Sztuka ognia

autor: Sylwia Porzycka

Trzy lata temu burmistrz włoskiego miasteczka Furore zakazał trzymania figur krasnali w ogrodach, argumentując decyzję słowami: "Nie można pozostać bezczynnym wobec triumfu złego gustu". Na szczęście coraz więcej posiadaczy ogrodów traktuje ten dawny hit jako współczesny kit i pragnie w swoim ogrodzie czegoś... niepowtarzalnego. Taką rzeczą z pewnością są wykonane ręką artysty, inspirujące ogrodowe paleniska. W zależności od potrzeb można spalać w nich drewno, propan, etanol lub gaz ziemny.

_mg_3547.jpgpin
Zobacz całą galerię

Swoje paleniska (fot. 2) John T. Unger wycina ręcznie z recyklingowanej stali. Są to więc propozycje nie dość, że piękne w formie, to jeszcze przyjazne środowisku. Paleniska, przyjmujące kształt wielkich mis z misternym wzornictwem, rzucają na ziemię hipnotyzujące cienie, gdy płonie w nich ogień. Będą również idealne dla tych, którzy pragną poczuć magię płomieni pod kopułą gwieździstego nieba. Rick Wittrig, artysta z Nashville, w stanie Tennessee, stworzył wiele nietuzinkowych propozycji palenisk ogrodowych (fot. 3). Na szczególną uwagę zasługuje model Third Rock, o kształcie kuli ziemskiej. Gdy płonie w nim ogień, świat dosłownie staje w płomieniach. To ogromne, ręcznie wykonane palenisko (o wysokości 107 cm i średnicy 91 cm) zaskarbi sobie serca lubiących blask i ciepło płomieni, a jednocześnie szukających oryginalnych rozwiązań. Wszystkie ogniska Ricka Wittriga są wykonane ze stali o grubości 6,35 mm - to zatem solidne dzieła sztuki na długie lata użytkowania. Futurystyczny design charakteryzuje paleniska ogrodowe Brandona Williamsa z pracowni Modfire (fot. 4). Jako dziecko uwielbiał pianki marshmallow, które Amerykanie opiekają nad ogniskiem. To właśnie wspomnienie smaku karmelizowanej skórki zainspirowało go do stworzenia we własnym ogrodzie pierwszego takiego paleniska. Modele ręcznie zwijane w stożek zaskakują formą, ale nie szokują. Uwagę zwracają mocno nasycone barwy, dobrze wpisujące się w scenerię nowoczesnego ogrodu. Natomiast okrągłe paleniska Astrofire, stojące na eleganckich nóżkach, zaprojektowano z myślą o - łączących ludzi w letnie wieczory - rozmowach wokół ognia.

Paleniska ogrodowe są atrakcyjną i funkcjonalną formą obcowania z ogniem. Cieszy również fakt, że te unikatowe rozwiązania stanowią wartościową przeciwwagę dla masowej produkcji, wnosząc do ogrodu autentyczną sztukę.

fot. Rick Wittrigpin

fot. John T. Ungerpin

fot. Rick Wittrigpin

fot. Modfirepin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek