Trendy i architektura

Telewizor czy kominek?

autor: Rafał Rębisz

Producenci urządzeń kominkowych poszukują coraz to nowszych źródeł inspiracji. Niekiedy jesteśmy świadkami powrotu do klasyki, kiedy indziej obserwujemy modernistyczny styl high-tech.
rikascena.jpgpin
Zobacz całą galerię
Zwłaszcza ten ostatni daje projektantom szerokie pole do popisu. Czy natchnienie przy projektowaniu kominków można jednak czerpać od producentów telewizorów? Dlaczego nie! Kominek przecież ma za zadanie nie tylko ogrzewać, ale powinien podobnie jak telewizor, pozwolić nam na chwile relaksu i ucieczki od zgiełku dnia codziennego. Skupia również wokół siebie życie domowników, będąc nierzadko elementem centralnym salonu.

Prostota i minimalizm to pierwsze słowa, jakie przychodzą do głowy na widok propozycji Spartherm (fot.2). Loftline proponowany jest w trzech wariantach podstawy - może być wieszany na ścianie, wyposażony w nóżki lub widoczną na zdjęciu stopę. Producent pozwala nam na idealne dopasowanie modelu do wnętrza, oferując aż pięć wariantów kolorystycznych tego urządzenia oraz dodatkową wersję z drzwiczkami wypukłymi.
Esprit (fot.3) jest kolejnym modułowym rozwiązaniem tego niemieckiego producenta. To połączenie piękna, prostej formy i użyteczności. Podstawę piecyka stanowi mini komoda, oferowana oczywiście w takim samym wariancie kolorystycznym jak jego obudowa. Szklane fasady urządzenia oraz podstawy idealnie komponują się z wnętrzem high-tech. Jako uzupełnienie zestawu możemy dokupić również samą podstawę, tworząc w ten sposób ciąg mebli.

Firma Godin także posiada w swojej ofercie kominek, który może zastąpić nam tradycyjny telewizor(fot.4). Niewielka podstawa, dodatkowe półki i umiejscowienie sugerują, że autor aranżacji właśnie w tej roli widział francuskie urządzenie. W takim wnętrzu nie pozostaje nam nic innego, jak zasiąść przed kominkiem i wsłuchać się w odgłosy trzaskającego ognia, pozwalając sobie na odprężającą ucieczkę od codzienności.

Niemiecki producent piecyków Wodtke stworzył prosty, modernistyczny model Dadoo (fot.5). Posiada system podświetlania tła LED, w którym nie sposób nie zauważyć inspiracji popularnym wśród producentów telewizorów "Ambient Light". Dadoo może oświetlać tło światłem o stałej barwie lub automatycznie je zmieniać, dopasowując do wystroju wnętrza.

Nowy trend wśród projektantów z pewnością nie miał na celu zastąpienia odbiorników telewizyjnych przez kominki, ale czy nie warto zastanowić sie nad takim właśnie rozwiązaniem? Przecież nie ma nic bardziej relaksującego niż widok i odgłos ognia trzaskającego w palenisku.
fot. Rikapin

fot. Sparthermpin

fot. Sparthermpin

fot. Godin / Miro Les Foyerspin

fot. Wodtke / KURpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek