Trendy i architektura

Turkusowa Regatta

autor: arch. Hanna Łęcka-Wrębel

Podpoznański Kiekrz stanowi jedno z bardziej malowniczych i atrakcyjnych przedmieść stolicy Wielkopolski. Jest położony w obrębie zachodniego klina zieleni Poznania, wytyczonego w planach urbanistycznych opracowanych dla miasta jeszcze w latach 30. XX w., przez wybitnego polskiego architekta i urbanistę - Władysława Czarneckiego.
dsc_4555.jpgpin
Zobacz całą galerię
Mieszkańcom Poznania Kiekrz kojarzy się przede wszystkim z rozległymi terenami rekreacyjnymi nad Jeziorem Kierskim - największym zbiornikiem wodnym miasta, który stanowi główną atrakcję miejscowości. Kiekrz jest najważniejszym ośrodkiem sportów wodnych w okolicach Poznania, z wieloma marinami, wypożyczalniami sprzętu wodnego czy wreszcie siedzibą (obchodzącego w tym roku 80-lecie powstania) Jacht Klubu Wielkopolski.
Do żeglarskich tradycji Kiekrza nawiązuje nazwa, otwartego w maju 2013 r., hotelu Regatta, położonego na polodowcowym wzgórzu w samym sercu miejscowości, w bezpośrednim sąsiedztwie osiemnastowiecznego kościoła parafialnego.
Autorami projektu budynku oraz wnętrz hotelu są architekci z poznańskiej pracowni Insomia, kierowanej przez arch. Szymona Januszewskiego. Wejście do hallu recepcyjnego zaprojektowano nie od strony ulicy, a od obszernego tarasu zlokalizowanego na I kondygnacji, skąd rozciąga się piękna panorama okolicy, z położonym w dole jeziorem. W całości przeszklona fasada i połać dachu nad lobby zapewniają doskonałe doświetlenie reprezentacyjnej strefy hotelu.
Oszczędne, tak w ilości użytych materiałów, jak i kolorystyce, wnętrze efektownie ożywiają turkusowe dodatki, będące motywem przewodnim projektu. Kolor ten umiejętnie przewija się od fragmentu hotelowego logo, przez elementy dekoracji stołów, obicia mebli, po zastosowane w pokojach hotelowych tkaniny. Wyraziste, turkusowe dodatki kreują charakter wnętrz, świetnie wyeksponowane na tle neutralnej, choć zdecydowanej szarości ścian, posadzek i zabudów meblarskich oraz elementów wykonanych z surowego drewna. Oszczędna kolorystyka wykreowanej przestrzeni stanowi doskonałe tło dla obitych turkusową tkaniną mebli: hockerów w hotelowym lobby, krzeseł w klubie czy pokojach z serii Mishell (projektu Piotra Kuchcińskiego dla wielkopolskiej marki Noti, wyróżnionych nagrodą Top Design Award za wybitną jakość wzorniczą produktu).
Przy wyborze wykonawców elementów wyposażenia wnętrza, w większości indywidualnie projektowanych, inwestor i projektanci postawili na sprawdzone, zazwyczaj lokalne firmy. Oprócz mebli firmy Noti (znanej i docenianej nie tylko w Polsce, za dbałość o dobry design), większość
zabudów meblarskich i elementów wnętrza lobby wykonano według indywidualnych projektów przez lokalnych rzemieślników i firmy wykonawcze. Jedynie niezwykle oryginalny, zaprojektowany z drobnych dębowych kantówek, sufit podwieszany wykonali górale.
Znakomicie doświetlone naturalnym światłem lobby, od zachodu zamykają: jedna z hotelowych restauracji - Blue Marine - konsekwentnie utrzymana w oszczędnej kolorystyce hallu oraz przejście do skrzydła mieszczącego pokoje. Z przeciwległej strony przestrzeń hallu recepcyjnego domyka kominek, zwracający uwagę niespotykanym, stalowym wykończeniem. Prosta bryła, oparta na rzucie równoległoboku, powstała jako efekt "pogodzenia" krzyżujących się w tym miejscu, pod kątem ostrym, osi konstrukcyjnych budynku. Serce kominka stanowi okazałych rozmiarów, przeszklone z trzech stron, palenisko firmy Spartherm. Wybór takiej jego formy zapewnił pewną transparentność zabudowy, za którą kryją się klatka schodowa oraz przejście do hotelowego klubu. Niemałym wyzwaniem, zarówno technologicznym, jak i montażowym, było dla naszej firmy wykonanie elementów stalowej okładziny i ich precyzyjny montaż z dwumilimetrowymi dystansami pomiędzy poszczególnymi formatkami, mającymi niekiedy powierzchnię prawie 2 m2! Aby osiągnąć zamierzony przez architektów efekt, wszystkie elementy wnętrza wykonano z dużą precyzją i starannością o detal, bo - jak zwykło się mówić - "diabeł tkwi w szczegółach".
Dostępny z przejścia za kominkiem, hotelowy klub - Regatta Clubcafe - to kolejne hotelowe wnętrze konsekwentnie zdefiniowane dominującą w całym obiekcie, stonowaną kolorystyką naturalnych materiałów, urozmaiconą turkusowymi akcentami. Hotelowy klub połączony jest bezpośrednio z Tarasem Letnim przez, charakterystyczne dla całej architektury budynku, obszerne przeszklenie. Również tutaj dominuje naturalna kolorystyka desek z drewna Bankirai.
Także podczas obmyślania wyglądu elewacji, architekci starannie zadbali o detale. Projektowany równolegle z kominkiem system kominowy Poujoulat, w części widocznej ponad dachem, wyprodukowano w ciemnoszarym kolorze, odpowiadającym odcieniowi antracytowej blachy aluminiowej Prefa, pokrywającej połacie dachu. Ten sam materiał pojawia się na sufitach w restauracji i klubokawiarni.
Kolorystyka i materiały użyte na elewacji konsekwentnie nawiązują do tych zastosowanych wewnątrz. Dominują kolory: szary, na połaciach dachowych i widocznych elementach konstrukcyjnych, w postaci stalowych profili oraz naturalny brąz okładziny drewnianej (z jesionu termo), która pokrywa wydłużony prostopadłościan, mieszczący pokoje dla gości, częściowo przewieszony nad hotelowym tarasem.
Oddzielną częścią hotelu jest królestwo wellness & spa, znajdujące się na dolnej kondygnacji, ale to już temat na zupełnie inną opowieść...
fot. Hanna Łęcka - Wrębel  /Regatta Hotelpin

fot. Hanna Łęcka - Wrębel  /Regatta Hotelpin

fot. Hanna Łęcka - Wrębel  /Regatta Hotelpin

fot. Hanna Łęcka - Wrębel  /Regatta Hotelpin

fot. Hanna Łęcka - Wrębel  /Regatta Hotelpin

fot. Hanna Łęcka - Wrębel  /Regatta Hotelpin

fot. Hanna Łęcka - Wrębel  /Regatta Hotelpin

fot. Hanna Łęcka - Wrębel  /Regatta Hotelpin

fot. Hanna Łęcka - Wrębel  /Regatta Hotelpin

il. Regatta Hotelpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek