Wszystkie te skojarzenia są jak najbardziej uzasadnione, gdyż mają swoje źródło w przebogatej historii zduństwa. Mimo że obecnie oferta producentów kafli jest niezwykle bogata i bez problemu możemy znaleźć wzory w każdym, dowolnym stylu czy kolorystyce, to wciąż niesłabnącą popularnością cieszą się realizacje, które możemy nazwać klasyką gatunku. Oprócz wzorów jedynie inspirowanych dawnymi realizacjami, spotkać możemy także wierne repliki zabytkowych pieców, wykonane z tzw. kafli odtworzeniowych, które z powodzeniem łączą w sobie nowoczesną technologię wytwarzania z historycznymi wzorami. Efekty takich prac stanowią nierzadko prawdziwe dzieła sztuki i zachwycą każdego, kto potrafi docenić piękno ponadczasowych rzeczy.
Co ciekawe, klasyczne formy i zdobienia pieców cieszą się obecnie popularnością nie tylko wśród wielbicieli wnętrz w stylu klasycznym, rustykalnym czy retro. Coraz częściej bowiem takie wyjątkowe egzemplarze możemy znaleźć w nowoczesnych, minimalistycznych projektach. Zestawione na zasadzie kontrastu z prostymi formami współczesnych elementów wystroju, pozwalają stworzyć wnętrze oryginalne, nietuzinkowe i z charakterem.
Czasami jedynym motywem scalającym całą koncepcję wystroju jest kolor. Powtarzając się w różnych detalach aranżacji sprawia, że pozornie niepasujące do siebie elementy, tworzą spójną i interesującą całość. Okazały piec, z klasycznymi w swej formie kaflami, które jednak wykonano w krwistoczerwonym odcieniu, wydaje się jedynym słusznym wyborem w tym wnętrzu.
Decydując o formie i charakterze kominka, który przecież będziemy mieli w swoim domu przez długie lata, warto postawić na klasykę. Jak widać takie ponadczasowe, eleganckie formy doskonale prezentują się, mimo upływu lat, zmiany mód i trendów. Przy odrobinie wysiłku i fantazji, zawsze możemy z dostojnego pieca kaflowego uczynić główny atut wnętrza, bez względu na jego ogólny charakter. Bo, jak zwykła mawiać Coco Chanel: „moda przemija, styl pozostaje”.