Trendy i architektura

Klasyczne kafle w nowoczesnych wnętrzach

autor: Kazimiera Rębisz

Lśniące, szkliwione, zazwyczaj w odcieniach ciemnego brązu czy zieleni lub przeciwnie, bardzo jasne, białe, ewentualnie kremowe – takie zazwyczaj są nasze pierwsze skojarzenia dotyczące kafli. Kiedy myślimy zaś o całym piecu kaflowym, to co przychodzi nam na myśl to okazałe bryły, w formie prostopadłościanu lub walca, zdobione różnego rodzaju ornamentami oraz misternymi zwieńczeniami.
brunner-nordic-crown.jpgpin
Zobacz całą galerię

Wszystkie te skojarzenia są jak najbardziej uzasadnione, gdyż mają swoje źródło w przebogatej historii zduństwa. Mimo że obecnie oferta producentów kafli jest niezwykle bogata i bez problemu możemy znaleźć wzory w każdym, dowolnym stylu czy kolorystyce, to wciąż niesłabnącą popularnością cieszą się realizacje, które możemy nazwać klasyką gatunku. Oprócz wzorów jedynie inspirowanych dawnymi realizacjami, spotkać możemy także wierne repliki zabytkowych pieców, wykonane z tzw. kafli odtworzeniowych, które z powodzeniem łączą w sobie nowoczesną technologię wytwarzania z historycznymi wzorami. Efekty takich prac stanowią nierzadko prawdziwe dzieła sztuki i zachwycą każdego, kto potrafi docenić piękno ponadczasowych rzeczy.

Co ciekawe, klasyczne formy i zdobienia pieców cieszą się obecnie popularnością nie tylko wśród wielbicieli wnętrz w stylu klasycznym, rustykalnym czy retro. Coraz częściej bowiem takie wyjątkowe egzemplarze możemy znaleźć w nowoczesnych, minimalistycznych projektach. Zestawione na zasadzie kontrastu z prostymi formami współczesnych elementów wystroju, pozwalają stworzyć wnętrze oryginalne, nietuzinkowe i z charakterem.

Czasami jedynym motywem scalającym całą koncepcję wystroju jest kolor. Powtarzając się w różnych detalach aranżacji sprawia, że pozornie niepasujące do siebie elementy, tworzą spójną i interesującą całość. Okazały piec, z klasycznymi w swej formie kaflami, które jednak wykonano w krwistoczerwonym odcieniu, wydaje się jedynym słusznym wyborem w tym wnętrzu.

Decydując o formie i charakterze kominka, który przecież będziemy mieli w swoim domu przez długie lata, warto postawić na klasykę. Jak widać takie ponadczasowe, eleganckie formy doskonale prezentują się, mimo upływu lat, zmiany mód i trendów. Przy odrobinie wysiłku i fantazji, zawsze możemy z dostojnego pieca kaflowego uczynić główny atut wnętrza, bez względu na jego ogólny charakter. Bo, jak zwykła mawiać Coco Chanel: „moda przemija, styl pozostaje”.

Kominek kaflowy Brunnerpin
Kominek kaflowy Sergio Leonipin
Kominek kaflowy Sergio Leonipin
Kominek kaflowy Brunnerpin
Kominek kaflowy Brunner, kafle Jasbapin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek