Trendy i architektura

Under Cover i Roderick Vos - inspirująca współpraca

autor: Kazimiera Rębisz

Historia marki Tulp jest tak samo interesująca jak sam ogień, producent ten nie ogranicza się jedynie do tworzenia wydajnych i nowoczesnych urządzeń grzewczych. Kładzie także ogromny nacisk na wygląd i oryginalny design swoich produktów. W wyniku nieustannego poszukiwania nowych, innowacyjnych rozwiązań narodziła się współpraca Roderica Vosa – jednego z projektantów Tulp, z firmą FLOS – producentem ekskluzywnego oświetlenia wykorzystującym materiał Under Cover. Owocem tej współpracy są wyjątkowe obudowy kominkowe, które nikogo nie pozostawiają obojętnym.

b-fire-50-+-uc-50-round-hr.jpgpin
Zobacz całą galerię

Roderick Vos to projektant stawiany na tym samym poziomie co takie postaci jak Alessi, Driade, Spectrum i Moooi. Jego intuicyjne metody i styl mają korzenie w pracy z wieloma materiałami, w rezultacie proponuje szeroką gamę bardzo interesujących i zaawansowanych wzorniczo projektów. Jego prace są prezentowane w wielu muzeach, również w Stedelijk Museum w Amsterdamie. Dzięki marce Tulp projekty Rodericka Vosa mogą trafić także do naszych domów.

Wspomniana firma FLOS powstała w 1962 roku we Włoszech. Producent zatrudniał i nadal zatrudnia grono najznamienitszych projektantów, jak chociażby: Philippe Starck, Achille & Pier Giacomo Castiglioni, Tobia Scarpa, Antonio Citterio, Sebastian Wrong czy Jasper Morrison. Od samego początku wytworzone w niej produkty wyróżniała wysoka jakość produkcji i nowatorski design. Wiele spośród lamp FLOSA odniosło duży sukces i przeszło do klasyki włoskiego wzornictwa przemysłowego. Dziś marka ta jest synonimem najwyższej jakości i najlepszego wzornictwa, a jej produkty dostępne są na całym świecie.

To właśnie FLOS, jako jedna z pierwszych marek, zaczęła wykorzystywać materiał Under Cover czyli żywicę syntetyczną. Dzięki temu bardzo elastycznemu tworzywu powstała cała seria unikatowych lamp Soft Architecture, co w dużym stopniu przyczyniło się do dynamicznego rozwoju firmy.

Poznając historię tego materiału, poznajemy unikatową technikę tworzenia szerokiego wachlarza form. Dzięki pasji do ognia i otwartości na tworzenie, Tulp zaadaptował Under Cover do swoich kominków gazowych. Zapoczątkowało to rozwój, który daje bezprecedensowe możliwości aranżacyjne, mające zastosowanie zarówno w wiekowych posiadłościach, jak i nowoczesnych domach czy apartamentach.

Obudowy kominkowe tworzone przy użyciu innowacyjnego materiału kompozytowego, który łączy lekkość i wysoką wytrzymałość, zapewniają doskonałą integrację ze standardowymi płytami gipsowo-kartonowymi czy sufitami podwieszanymi.

Z zewnątrz podziwiamy jedynie doskonały widok płonącego ognia w centrum wklęsłej sztukaterii. Za tym pięknem kryją się formy wykonane z żaroodpornego kompozytu, płynnie przechodzącego w litą ścianę. Możliwa jest także wersja wypukła, która daje równie ciekawe efekty wizualne. Lekka rama jest łatwa w montażu i wypolerowaniu. Zewnętrzną powierzchnię możemy dowolnie zindywidualizować, np. malując na wybrany kolor. Sercem tej realizacji jest urządzenie Tulp, które możemy wybrać zarówno z serii urządzeń zaprojektowanych przez Pieta Boona, jak i Rodericka Vosa.

Under Cover to materiał zgodny z najnowszymi międzynarodowymi normami bezpieczeństwa i eko-kompatybilności. Posiada certyfikację „Od kołyski z powrotem do kołyski” (ang. Cradle to Cradle® – C2C). Certyfikacja ta definiuje projektowanie produktów jako pozytywną siłę, prowadzącą do ich „odrodzenia się". Jest to projekt, który zapewnia, że firmy traktują trwałość produktu jako jego wartość i oferują takie wyroby, które mogą być poddane ciągłemu recyklingowi.

Ta inspirująca współpraca zaowocowała powstaniem niezwykłych produktów, które intrygują już od pierwszej chwili, jednak ich wszystkie walory odkryjemy dopiero po dokładniejszym przyjrzeniu się. Warto to zrobić, gdyż jak głosi hasło Tulpa „to czego nie widzisz jest tak samo wyjątkowe, jak to co widzisz.

FOT. TULPpin
FOT. TULPpin
FOT. TULPpin
FOT. TULPpin
FOT. FLOS.COMpin
FOT. FLOS.COMpin
FOT. FLOS.COMpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek