Trendy i architektura

W centrum uwagi

autor: Michał Hojnacki

Kominek usytuowany centralnie tworzy atmosferę sprzyjającą spotkaniom towarzyskim. Udowadnia też, że jego miejsce niekoniecznie musi być przy ścianie. To prawdziwe centrum domowego ogniska.
b_bathyscafocus.jpgpin
Zobacz całą galerię
Kiedy dysponujemy naprawdę dużym metrażem, możemy pokusić się o zamontowanie pieca lub kominka w centrum pomieszczenia. Takie rozwiązanie, wraz z odpowiednim paleniskiem, staje się dominującym elementem przestrzeni. Przy takim umiejscowieniu kominka idealnym rozwiązaniem jest palenisko otwarte. Możemy wtedy cieszyć się pięknem niczym nie zasłoniętych płomieni, praktycznie z każdego miejsca w pomieszczeniu. Daje ono wrażenie, że nie jest to już zwykły kominek ale ognisko płonące pośrodku pokoju.

Przedstawione obok propozycje są doskonałą alternatywą dla osób, które nie chcą zbyt mocno ingerować w konstrukcję istniejącego wnętrza i tracić cennego miejsca na podłodze. Podwieszane kominki, oprócz tego że spełniają te wymagania, z pewnością są rozwiązaniem niebanalnym.

Odpowiednie wykorzystanie ściany pozwala na połączenie dwóch pokoi w jedno pomieszczenie. Jednocześnie bryła kominka dyskretnie sugeruje pierwotny podział przestrzeni.
Z różnych względów możemy przy projektowaniu obudowy wykorzystać istniejącą ścianę, jednak nie w sposób tradycyjny. Odpowiednia aranżacja i wyburzenie zbędnych elementów stworzą złudzenie, iż kominek umiejscowiony został w centrum pomieszczenia. Jego bryła tworzy łagodną granicę między poszczególnymi strefami.Dodatkowy wymiar, jaki zyskuje kominek niezależny od ściany, to wyzwanie dla projektanta. Bryła jest oglądana z każdej strony i każda z nich musi być dobra.

Kominki lub piece centralne swoją siłę pokazują jednak dopiero w przestronnych miejscach, gdzie można je podziwiać w pełnej okazałości. Kto choć raz miał okazję przekonać się o zaletach takiego umiejscowienia kominka, ten bardzo często chce mieć podobne rozwiązanie u siebie. Warto więc rozważyć taką opcję, jeśli tylko posiadamy odpowiednie warunki, by zamontować go we własnym domu.
fot. Focuspin

fot. Max Blankpin

fot. Richard Le Droffpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek