Trendy i architektura

W każdą stronę

autor: Kazimiera Kłaput

Jak połączyć przyjemność podziwiania ognia ze sprawnością techniczną kominka?
diva-graphit---mittel_01.jpgpin
Zobacz całą galerię
To pytanie ciągle zadają sobie ich producenci, a wynikiem ich przemyśleń i wdrażania coraz bardziej zaawansowanych technologii są modele wkładów i pieców spełniające niemal wszystkie nasze zachcianki. Doskonałym przykładem takiego połączenia mogą być piece obrotowe. Pozwalają one w razie potrzeby obrócić kominek w dowolną stronę, w zależności od tego gdzie przebywamy, tak abyśmy mogli czerpać jak najwięcej radości z piękna i ciepła jakiego nam dostarczają. Proponowane modele pieców obrotowych różnią się między sobą zarówno wielkością paleniska, kształtem obudowy jak i kątem o jaki można obrócić palenisko. Wszystkie jednak nie pozwalają nam przejść obok nich obojętnie.

Jej wysokość Diva? - to stwierdzenie nasuwa nam się patrząc na piękne linie pieca firmy Spartherm (fot.1). Umiejscowienie tego modelu nawet w bardzo wyszukanym wnętrzu powoduje, że nie pozostaje on w tle innych elementów wystroju. Dzięki płonącemu ogniowi przykuwa uwagę, a możliwość obracania go w dowolną stronę sprawia, że nawet po zmianie wystroju jest on zawsze ?na swoim miejscu?. Szare krągłości ujarzmiają buzujące wewnątrz płomienie a zaprojektowana w prezentowanym wnętrzu kaskada wodna, podkreśla piękno poskromionego żywiołu.

Piękny w swej prostocie piec Pi (fot. 2) proponowany przez Austroflamm ma kształt smukłego walca. Długi komin biegnący przez dwie kondygnacje potęguje wrażenie strzelistości pieca. Trzy duże szyby pozwalają na podziwianie płomieni, a górne połączenie pozwala na obrót Pi o pełne 360°. Można kręcić nim w dowolnym kierunku i cieszyć się ogniem przy kolacji w jadalni czy w trakcie popołudniowego odpoczynku w salonie. Nieco surowy wyraz obudowy dobrze współgra z ciepłymi kolorami mebli i drewnianej podłogi. Jednak po zapaleniu kominka nic już nie stanowi dla niego konkurencji.

Innym przykładem wyrafinowanej stylistyki jest piec Yoni (fot.3). Przy użyciu zaokrąglonych i obfitych kształtów Arkiane stworzyło niepowtarzalny kominek. Zuchwałe wzornictwo łączące w sobie podwójne wygięcia korpusu i smukłe linie nadaje finezji i oryginalności temu jakże wyjątkowemu kominkowi. Yoni idealnie wpasowuje się w narożnik zajmując przy tym minimum przestrzeni. Jednak dopiero ustawiając go w położeniu centralnym, naściennym lub na rogu zewnętrznym, możemy go obrócić o 360°, 180° lub 270°. Powoduje to, iż model ten jest niezwykle uniwersalny i łatwo wkomponować go w każdą przestrzeń.

Nowoczesna stylistyka sprawia, że piecyk firmy Jotul (fot.4) prezentuje się niezwykle efektownie. Przeszklone boki dają możliwość podziwiania ognia nie tylko od frontu, a dostępne ozdobne panele boczne mogą nadać mu bardziej indywidualnego charakteru. Zastosowanie dostępnego opcjonalnie mechanizmu obrotowego pozwala na obrót pieca o 3600. Umieszczając go w centrum przestrzeni mamy nieograniczone możliwości wykorzystania jego zalet. Obudowa pieca zawiera elementy szklane, co sprawia, że doskonale komponuje się z nowoczesnymi aranżacjami. Zastosowanie awangardowych krzeseł w kontrastowym czerwonym kolorze wnosi dodatkową energię do pomieszczenia, przy zapalonym kominku tworzą niepowtarzalną parę.

Ciekawe rozwiązanie polegające na umieszczeniu pieca pomiędzy dwoma filarami na granicy jadalni i salonu to propozycja Rais'a (fot.5). Takie umiejscowienie narzuca niejako kierunki obrotu urządzenia. Zależnie od tego czy biesiadujemy w jadalni, czy też odpoczywamy w salonie, obracamy piecyk w jedną lub drugą stronę. Pionowy komin pomiędzy filarami wygląda jakby był tam od zawsze a razem z widocznym w tle walcowatym okapem nadają swoisty rytm całej przestrzeni. Pękata bryła pieca daje poczucie większej intymności w obu graniczących z sobą pomieszczeniach.

Dla amatorów bardziej ostrych kształtów wśród oferty rynkowej również można znaleźć coś ciekawego. Niezwykłym egzemplarzem jest niewątpliwie model Eurofocus 1200 (fot.6). "Ogień na własny użytek" to hasło przewodnie towarzyszące jego szczęśliwym posiadaczom. Imponujące rozmiary paleniska sprawiają, że buzujący wewnątrz ogień naprawdę robi wrażenie. Szyba otwiera się od dołu a dostępny dodatkowy parawan daje możliwość kontaktu z żywym ogniem. Wygląd kominka jest wyrazem wzornictwa, łączącego w sobie prostotę i śmiałość formy. W prezentowanym salonie nic nie zakłóca harmonii wystroju. Wszystkie elementy konsekwentnie powtarzają proste kształty pieca. Jedynie w drobnych dodatkach pojawiają się łagodne formy co podkreśla charakter aranżacji.

Ostrymi kształtami kusi również piec, który możemy znaleźć wśród wyrobów firmy Wodtke (fot.7). Prezentowany model Vision7 posiada smukłe wertykalne palenisko. W ascetycznym wnętrzu z przewagą bieli, grafitowa sylwetka pieca z czarną obudową od razu przykuwa wzrok. Ustawienie go pomiędzy dwoma dużymi oknami z czarnymi ramami powoduje, że sprawia on wrażenie trzeciego okna lub żywego obrazu. Możliwość obrotu o 45° pozwala skierować go w naszą stronę.

Jeszcze inne rozwiązanie można znaleźć w przypadku pieca wolno stojącego o kubicznym kształcie stworzonego przez Rais (fot.8). Jeśli piec skierowany jest na wprost to nawet nie podejrzewamy go o możliwość obrotu. Statyczna bryła wydaje się być nie wzruszona. W tym przypadku obrotowa jest komora paleniska i dopiero po jej przekręceniu urządzenie zyskuje większy dynamizm. Podstawa kominka pozostaje w stałym położeniu, umiejscowiono tam poręczny schowek na drewno. Prosta i dość surowa stylistyka pieca świetnie sprawdza się w nowoczesnych aranżacjach. Zastosowanie innych elementów wystroju powtarzających kształt pieca jedynie podkreśla jego nietypowy charakter.

Prezentowany piecyk oferowany przez firmę Tapis (fot.9) to model, który można zastosować właściwie do każdego pomieszczenia. Przyjemne dla oka owalne kształty pozwalają dopasować go do wnętrz zarówno klasycznych jak i nowoczesnych. W tym przypadku wybrano wersje z ceramiczną obudową, która świetnie współgra z kolorem mebli i innych elementów w salonie. Wysoka komora paleniska modelu Stromboli umieszczona na eleganckiej podstawie wraz z mechanizmem umożliwiającym obracanie korpusu, pozwala na ogrzanie każdego zakątka naszego domu.

Piec wolno stojący Mega Elegance firmy Max Blank (fot.10), jest elegancki nie tylko z nazwy. Połączenie najwyższej jakości stali i elementów szklanych dało niepowtarzalny efekt.
Podstawę prezentowanego modelu tworzy masywna metalowa stopa. Dzięki zastosowanym materiałom i wrażeniu lekkości jakie dają elementy szklane, model ten świetnie nadaje się do nowoczesnych projektów.

Podobną formę spłaszczonego walca ma również model Trias (fot.11) oferowany przez firmę Spartherm. Jego sylwetka jest jednak bardziej okazała, za to ciekawa w kształcie podstawa dodaje mu optycznej lekkości. Dodatkowo umieszczenie go w subtelnym pastelowym wnętrzu sprawia, że całość wydaje się lżejsza. Lokalizacja przy ścianie daje możliwość obrotu pieca w kierunku jednego lub drugiego końca salonu, a spora szyba pozwala na podziwianie płonącego wewnątrz ognia.

Niewątpliwą zaletą zaprezentowanych modeli jest ich większa uniwersalność, niż w przypadku tradycyjnych kominków. Decydując się na montaż takiego urządzenia nie musimy od razu decydować, w którym kierunku ma być skierowane ani wygospodarowywać na ten cel miejsca na ścianie. Dzięki funkcji obrotowej stają się one bardziej dynamiczne i "mobilne". Ponadto dla osób ceniących sobie wygląd przedmiotów, którymi się otaczają, nie bez znaczenia jest wysmakowana stylistyka poszczególnych propozycji. Są one z całą pewnością świetnymi przykładami na połączenie funkcjonalności z doskonałym, coraz bardziej cenionym, designem.
fot. Sparthermpin

fot. Austroflammpin

fot. Arkiane/Tapispin

fot. Jotulpin

fot. Rais/Bertelsenpin

fot. Focus/Koperfampin

fot. Wodtke/Kurpin

fot. Rais/Bertelsenpin

fot. Romotop/Tapispin

fot. Max Blankpin

fot. Sparthermpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek