Trendy i architektura

W ramach ognia

autor: Sylwia Porzycka

Portale kominkowe cieszą się uznaniem od kilku wieków. Niegdyś ich style ulegały ciągłym zmianom, uzależniając właściciela kominka od obowiązujących mód. Dziś panuje absolutna swoboda aranżacyjna, a granicą staje się jedynie fantazja inwestora.
1_lisa-ansicht_5_brunner.jpgpin
Zobacz całą galerię
Nowoczesne, minimalistyczne wnętrze (fot. 1) cechuje konsekwencja i celowość w sięganiu po rustykalne elementy. Biały portal kominka urzeka prostym, niezwykle oszczędnym wzornictwem. Z jednej strony stanowi dyskretną ramę ognia, z drugiej - ze względu na unikalne wzornictwo - współtworzy klimat wnętrza. Charakter motywów roślinno-zwierzęcych, rzeźbionych na pilastrach, impostach i fryzie, dopełniają naturalne dekoracje - poroże i ożywiające, zielone łodygi kwiatów na gzymsie kominka. Sterylną biel ścian przełamują potężne rustykalne bele stropowe. Zaskakującym i zarazem przemyślanym rozwiązaniem jest wykorzystanie starych skrzynek drewnianych do aranżacji półki na książki. Taki ascetyczny mebel dobrze wygląda w nowoczesnym wnętrzu, a ze względu na użycie drewna jako materiału sprawia, że pasuje również do innych naturalnych detali.

Dzieła sztuki stanowią doskonałą scenerię dla kominka (fot. 2) w klasycznym wnętrzu. Podstawą aranżacji jest zastosowanie naturalnych kolorów i surowców. Sztuka wzbogaca wnętrze tego salonu i świadczy o estetycznej wrażliwości właściciela. Renesansowy szkic "Człowiek witruwiański" Leonarda da Vinci czy stojące na gzymsie kopie paleolitycznej rzeźby "Wenus z Willendorfu" są przykładami zmieniających się na przestrzeni tysięcy lat kanonów piękna.
Portal zbudowany z pilastrów - których zdobione trzema żłobieniami trzony stoją na wysokich podstawach - można uznać za istotny komponent klasycznych aranżacji. Nadproże oraz jednolity fryz określilibyśmy jako bardzo proste. Stopniowany gzyms wysuwa się widocznie ponad lico portalu. Najbardziej wyrazistym detalem jest pozłacana rama drzwi wkładu, która dodaje elegancji całej formie. Do salonu urządzonego w marynistycznym stylu (fot. 3) radzimy wybrać masywny, pozbawiony ornamentów kominek, którego surowość przywodzi na myśl formy stylu romańskiego. Proste powinny być również meble, ponieważ nacisk kładziemy na wyeksponowanie, nagromadzonych przez pasjonata, skarbów - model żaglowca czy koło ratunkowe. Po morskiej wyprawie, dającej poczucie nieograniczonej wolności, ale jednak zawsze ryzykownej, dobrze jest odpocząć przy takim bezpiecznym, domowym ognisku.
Niektóre wnętrza urządzono z myślą o tym, aby popijać w nich schłodzonego szampana. Biały portal kominka (fot. 4) i ciemne lamperie z białymi listwami tworzą finezyjne zestawienie, wnosząc do salonu powiew dyskretnego luksusu. W tej prostej konstrukcji portalu szerokie, stojące na wysokich podstawach pilastry wydają się wręcz majestatyczne, podtrzymując wyjątkowo wąski gzyms. Fantazyjne sztuczne oświetlenie tworzy tak magiczną atmosferę, że tutaj na noc czeka się z wytęsknieniem, aby mogła rozpocząć się intrygująca gra świateł i cieni, wzmocniona romantycznym blaskiem ognia.
Współczesne propozycje zrywają z klasyczną wizją portalu, będąc czymś pomiędzy dawną formą a awangardową obudową. Przedstawione na fot. 5 rozwiązanie zatytułowano nazwiskiem słynnego surrealisty, Salvadora Dali. Inspiracje surrealizmem uwidaczniają się w wyborze materiałów i we wzornictwie; małe, kolorowe kwadraty są dość kuriozalną ozdobą.
Na odważne eksperymentowanie z czernią ścian można było sobie pozwolić ze względu na duże okna, przez które wpada do środka wystarczająca ilość światła dziennego. Mocnym, jasnym akcentem jest tutaj również - zlokalizowany w samym centrum - filar z kominkiem.

Mimo upływającego czasu portal wciąż stanowi atrakcyjną oprawę ognia. Łączenie go wyłącznie z wnętrzami stylizowanymi na minione epoki, jest bardzo schematycznym działaniem. Współczesne eksperymenty z formą portalu przekonują nas bowiem o tym, że można wypracować kompromis między tradycją a nowoczesnością.
fot. Brunnerpin

fot. Nordpeispin

fot. Jotulpin

fot. Brunnerpin

fot. MCZpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek