Trendy i architektura

W ramie

autor: Kazimiera Kłaput

W dobrym towarzystwie czas zawsze płynie przyjemniej, dlatego też kominki zabudowane w ścianie, jakby ukryte przed światem, choć mają niewątpliwą zaletę oszczędności miejsca w pomieszczeniu, to z pewnością wymagają podkreślenia przez sąsiedztwo oryginalnej ramy.
pure-oro-edilkamin.jpgpin
Zobacz całą galerię
Jest ona jedyną ozdobą zabudowanego w ten sposób kominka i tylko od inwencji projektanta lub inwestora zależy czy będzie współgrała z otoczeniem czy też będzie stanowiła mocniejszy, a nawet dominujący akcent w pomieszczeniu.

Prezentowane na zdjęciu białe, wręcz eteryczne wnętrze (fot. 1) tchnie świeżością i przestrzenią. Tylko kominek ujęty w ramę, w kolorze ciekłego miodu, wraz z puszystym dywanem stanowią mocniejsze akcenty wystroju. Obudowa paleniska ma banalnie prosty kształt, ale dzięki zastosowanemu kolorowi zyskuje szlachetny wygląd.

Soczysta, wiosenna żółć zdecydowanie dominuje w tej kompozycji (fot. 2), energetyczny klimat wnętrza dodatkowo podbijają wesołe dodatki, w postaci kolorowych poduszek i figurek na półce. Również zdjęcia tancerzy i model żaglówki wskazują na zamiłowanie właściciela do ruchu. Jednak aby wprowadzić nieco ładu do wnętrza, pozostałe elementy wystroju utrzymane są w szarej kolorystyce. Również rama paleniska jest w ciemnym stonowanym kolorze, jedynie nieregularne żłobienia nawiązują do dynamicznego charakteru całości.


Zwolennikom typowo nowoczesnych rozwiązań z pewnością przypadnie do gustu kolejna propozycja (fot. 3). Projektant wnętrza zdecydował się na zgodną symbiozę, bo zarówno ściana jak i obudowa paleniska są czarne. Tutaj inne elementy, jak czerwone lśniące szafki czy białe fotele i dywan, na pierwszy rzut oka wybijają się z tła. Jednak gdy zostaniemy w tym pomieszczeniu nieco dłużej, zauważymy, że obudowa paleniska również nie pozwala przejść obok niej obojętnie. Wyglądająca jak skórzana łatka przyszyta do ściany, świetnie dopasowuje się do niekonwencjonalnego klimatu całości.

Tutaj wszystkie elementy mają niesztampowy charakter (fot. 4), regał z książkami nie trzymający pionu i stolik, który bardziej przypomina schody. Również kominek nie pozostaje w tyle i zaskakuje oryginalnością. Kamienna obudowa nie byłaby niczym szczególnym gdyby nie kolorowe elementy imitujące śrubki, umieszczone na górnej i dolnej krawędzi. Dodatkowym intrygującym elementem są kinkiety umieszczone po bokach paleniska, które podbijają blask płonącego ognia.

Rama w kolorze gorzkiej czekolady mocno kontrastuje z bladozieloną ścianą (fot. 4). Kolorystycznie koresponduje jedynie z drewnianym stolikiem, bo pozostała część wnętrza utrzymana jest w jasnych pastelach. Linie przebiegające na ścianie, nasuwają na myśl rosnące trawy, powtarzają się one również na obudowie, dzięki temu cała kompozycja stanowi zgraną całość.

Jasne wnętrze utrzymane w ciepłych piaskowych beżach (fot. 5) to z kolei propozycja dla zwolenników prostej elegancji. Białe ściany i podłoga powodują wrażenie, jakby meble unosiły się w powietrzu i dzięki temu cała przestrzeń zyskuje jeszcze na lekkości. Najbardziej wyrazistym elementem jest tutaj duże poziome palenisko, oprawione w szeroką kamienną ramę. Dla przełamania monotonii składa się ona z dwóch różnych rodzajów kamienia, połączonych ze sobą ukośnie w połowie wysokości paleniska.

Wśród wielu propozycji rynkowych znajdzie się również coś dla miłośników sztuki i muzyki (fot. 6). Proste wnętrze  w szafirowo - białej kolorystyce z czarnymi elementami, swój szlachetny sznyt zyskuje głównie dzięki złoconej ramie, która przewrotnie zamiast obrazu okala palenisko. Podkreśla w ten sposób wyjątkowy stosunek właściciela do jego domowego ognia.

Miękki fotel w futrzanym obiciu wprost zachęca do leniuchowania w nim (fot. 7), korzystając z błogiego ciepła ognia. Fioletowa ściana i inne dodatki utrzymane w podobnej kolorystyce stwarzają idealne miejsce do odpoczynku i relaksu z książką. Obudowa wkładu oraz lampa w białym kolorze stanowią mocny kontrast w stosunku do tła i dzięki temu doskonale się wyróżniają spośród innych elementów w pomieszczeniu.
Wśród tak różnorodnych propozycji z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, tak aby nawet skromny wkład był ozdobą domu, dopasowaną do jego klimatu i upodobań mieszkańców.
fot. Edilkaminpin

fot. Invictapin

fot. Invictapin

fot. Fondispin

fot. Edilkaminpin

fot. Richard Le Droffpin

fot. Wonderspin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek