Trendy i architektura

wSPAniały duet

autor: Kazimiera Kłaput

Woda - źródło życia, jeden z żywiołów, bez niej nie byłoby człowieka ani żadnego innego życia na Ziemi. Jest także symbolem czystości i odrodzenia.
12-mcz_01.jpgpin
Zobacz całą galerię

Już w czasach starożytnych znano i doceniano zbawienny wpływ wody na nasz organizm. Kąpiel była nieodłącznym elementem życia codziennego, z czasem stała się wręcz rytuałem obyczajowym, a niejednokrotnie religijnym. Współcześnie również doceniamy zalety wody jako źródła dobrego samopoczucia i sposobu na relaks, który w "szybkim", stresującym życiu jest nie do przecenienia. Bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy spokojnej przystani, gdzie możemy odpocząć i zregenerować siły. Każdy przecież kiedy jest wypoczęty, rozluźniony i optymistycznie nastawiony do życia, ma więcej energii i sił do stawiania czoła codziennym obowiązkom.


Doskonałą oazą, gdzie możemy "naładować akumulatory", jest SPA. Już sama nazwa pochodząca od łacińskiej sentencji "Sanitas per aquam" (zdrowie dzięki wodzie), podkreśla dobroczynne walory takich miejsc. Ich korzenie wywodzą się od kultury podróżowania do kurortów, w których, dzięki słynnym, niezwykłym właściwościom, odzyskiwano siły witalne. Obecnie mamy do dyspozycji niezliczoną ilość ośrodków SPA, gdzie znajdziemy różne formy relaksu i upragniony spokój. Propozycją idealną wydaje się jednak niezwykłe połączenie dwóch żywiołów wody i ognia.


Jednym z elementów relaksujących stosowanych w SPA jest światłoterapia, a czy może być bardziej przyjazne światło niż to, które daje ogień? Ciepły, nastrojowy blask, bijący od płomienia, doskonale sprzyja relaksowi. W każdym, nawet najmniejszym SPA, znajdziemy przynajmniej świece, jeśli jednak dysponujemy większą powierzchnią, świetnym rozwiązaniem jest biokominek. Jego niewątpliwą zaletą jest mobilność. Możemy go przestawiać zawsze w miejsce, w którym akurat jesteśmy, może być to salon, ale także basen lub jacuzzi.


Pamiętajmy, że SPA to nie tylko duży ośrodek wypoczynkowy, może być również nasze, własne, domowe. Wystarczy tylko odpowiednia wanna, najlepiej z hydromasażem lub kabina prysznicowa. Świetna będzie także sauna, dobra muzyka, no i co najważniejsze, trochę wolnego czasu. Czy nie byłoby przyjemnie, zanurzając się w pachnącej kąpieli, dodatkowo słuchać trzasku palącego się drewna i delektować się widokiem płomieni? Niejeden z nas, już w tym momencie, z rozmarzeniem pomyśli o takiej chwili. Jeśli zatem mamy możliwość zainstalowania kominka w swojej łazience, koniecznie z niej skorzystajmy. Wieczór spędzony w takiej scenerii z pewnością naładuje nas nową energią na kolejny dzień.


W nielicznych chwilach przeznaczonych na relaks bardzo ważna jest wygoda i poczcie komfortu, dlatego szczególną uwagę należy przywiązywać także do wystroju wnętrza. Powinno być ono przytulne i sprzyjać równowadze ciała i ducha. Ciepłe, naturalne kolory, zielone rośliny i łagodne światło, w połączeniu z niezwykłym widokiem za oknem, ukoją nasze zmysły. Odpoczynkiem dla ciała będzie zaś masaż i oczyszczająca sauna. Także świeże powietrze ma wspaniałe właściwości relaksujące, jeśli więc mamy taką możliwość, wpuszczajmy go jak najwięcej do wnętrza, nawet w chłodne dni. Przy takim kominku na pewno nie zmarzniemy.


Podczas sesji relaksujących często stosuje się także aromaterapię, czyli zabiegi z użyciem olejków zapachowych. Wybór jest ogromny, gdyż możemy zdecydować się na nuty odświeżające, energetyzujące czy też uspokajające. Zadbajmy więc aby w naszym domowym SPA były pachnące świece czy olejki do kąpieli o ulubionym aromacie.

Ciepło ognia i woda pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i oczywiście dostarczają nam wiele przyjemności. Jeśli mamy własne SPA, w którym możemy się relaksować i odpoczywać, łatwiej nam zwalczyć objawy i skutki stresu. A przecież wiemy, że "w zdrowym ciele zdrowy duch". Dlatego właśnie SPA to świetne lekarstwo na chandrę, warto więc, gdy ucichnie zgiełk dnia codziennego, znaleźć nieco czasu i poświęcić go wyłącznie dla siebie.

fot. MCZpin

fot. Planikapin

fot. Brunner pin

fot. Brunnerpin

fot. Austroflampin

fot. Don-Barpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek