Trendy i architektura

Wszystko w porządku

autor: Kazimiera Rębisz

Trudno powiedzieć od kiedy pojęcie porządku towarzyszy człowiekowi i skąd właściwie się wzięło. Możliwe, że jest to po prostu nasza naturalna skłonność do dążenia do ładu i harmonii.
varia-ah-_2_.jpgpin
Zobacz całą galerię
Wszak mówimy o porządku naturalnym, który pojmowany jest jako najwłaściwszy, idealny stan dla rozwoju w naturze, a co za tym idzie, także człowieka. Do równowagi dążymy w różnych dziedzinach naszego życia, mówimy o równowadze w społeczeństwie, gospodarce, polityce, itd.
Znamy także porządek w tym znaczeniu najprostszym, czyli w domu, miejscu pracy i otaczającej nas przestrzeni. Z porządkiem jest zazwyczaj tak, że jeśli panuje, to go nie zauważamy, dopiero gdy wkradnie się bałagan, to wtedy brud i nieporządek zwracają naszą uwagę.
W przypadku kominka i jego otoczenia szczególnie musimy dbać o to, by nic nie zakłócało naszej radości z odpoczynku przy ogniu. A przy kominku o bałagan nie trudno, zwłaszcza gdy jest on opalany drewnem. Wygodnie mieć pod ręką dodatkowe polana, by w każdej chwili móc dorzucić do paleniska. Jeśli nie chcemy ustawiać przed kominkiem żadnych koszy czy stojaków lub po prostu nie mamy na nie miejsca, dobrze gdy już na etapie planowania kominka zadbamy o wygodny schowek do przechowywania niewielkiej ilości drewna.
W tej kwestii z pewnością będziemy mogli liczyć na poradę projektantów w firmach kominkowych, możemy także skorzystać z pomysłów prezentowanych przez poszczególnych producentów, w gotowych już realizacjach. Najczęściej spotykanym sposobem na uporządkowanie polan są wszelkiego rodzaju półki i schowki. Zależnie od upodobań i pomysłów wykonawców, mogą one przybierać postać wnęk, szczelin w ścianie lub samej zabudowie czy też otwartych półek.

Ważne jest, aby schowek na drewno był dostosowany stylistycznie do całej zabudowy kominkowej. Może on więc przyjmować kształt taki jak obudowa samego wkładu lub powtarzać formę innego elementu realizacji. Często także, zwłaszcza w przypadku, gdy półka przybiera kształt inny niż palenisko, zastosowanie jednakowych materiałów do wykończenia obu tych elementów, scala stylistycznie realizację i czyni z niej spójną całość.

Posiadanie schowka na drewno sprawia, że utrzymanie porządku w otoczeniu kominka nie nastręcza nam specjalnych trudności, zaś harmonia pomiędzy poszczególnymi elementami realizacji potęguje wrażenie ładu i spokoju. A przecież, oprócz ciepła, to właśnie chcemy znaleźć przy kominku.
fot. Sparthermpin

fot. Brunnerpin

fot. Sparthermpin

fot. Brunnerpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek