Trendy i architektura

Wyznacz granicę

autor: Kazimiera Kłaput

Podczas budowy domu czy wybierania mieszkania często planujemy dużą otwartą przestrzeń, z której zazwyczaj, zwłaszcza na początku, jesteśmy bardzo zadowoleni. Z czasem okazuje się jednak, że wnętrzu brakuje przytulności i trudno nam je zagospodarować tak, żeby było funkcjonalne.
linear-varia-b-fdh-4s.jpgpin
Zobacz całą galerię
Jeśli nie chcemy powrotu do zamkniętych, małych pomieszczeń, to rozwiązaniem mogą być umowne strefy we wnętrzu. Możemy je wyznaczyć, stosując różne materiały wykończeniowe na podłodze czy przestawiając w odpowiedni sposób meble.
Gdy jednak pomyślimy o tym już na etapie budowy, to świetnym pomysłem może okazać się kominek, który będzie wprowadzał częściowy podział przestrzeni, stanowiąc jednocześnie jej atrakcyjny element. Umiejscowienie komina w centralnej części pomieszczenia daje największe możliwości. Zabudowa kominkowa nie musi być duża, jednak dzięki temu, że zajmuje całą wysokość pomieszczenia, stwarza wyraźny podział, nie zamykając jednocześnie przestrzeni. W realizacji na fotografii 1 w subtelny sposób zaznaczono część jadalnianą i wypoczynkową. Zastosowanie jednolitej kolorystyki dla ścian i zabudowy kominkowej sprawia, że stała się ona integralną częścią wnętrza. Nieco inne rozwiązanie zastosowano w propozycji nr2 . Tutaj zabudowa kominkowa sięga aż do najbliższej ściany, tworząc bardziej zdecydowaną granicę. Zastosowany w aranżacji wkład vis-á-vis nadaje jej lekkości. Dzięki niemu i oryginalnej półce na drewno, niezwykle prosta zabudowa wygląda ciekawie i jednocześnie nie przytłacza wnętrza. Zestawienie koloru białego z zielenią daje świeże i optymistyczne połączenie. W prezentowanej na fotografii nr 3 propozycji kominek również tworzy płaszczyznę przylegającą do jednej ze ścian, jednak w tym przypadku powierzchnia zabudowy jest dużo mniejsza. Realizacja została utrzymana w tej samej tonacji kolorystycznej co pozostałe ściany, dzięki czemu wnętrze jest spójne. Pomieszczenie nadal ma charakter zdecydowanie otwarty, jednak położenie kominka wprowadza umowny podział na część jadalnianą i wypoczynkową. Wykorzystanie kominka jako elementu podziału przestrzeni można zastosować także w sytuacji, kiedy będzie on wyraźniej zaznaczony. W przypadku 4 mamy do czynienia z różnicą poziomów, co samo w sobie stanowi widoczny podział. Jednak dopiero dodanie niskiej ścianki i kominka na granicy obu części wnętrza powoduje, że każda z nich zyskuje bardziej przytulny i indywidualny charakter. W pomieszczeniu utrzymanym w ciemnych, stonowanych barwach (fot. 5), zdecydowanie wyróżnia się biała bryła kominka. Nie sięga ona do sufitu, ale i tak wyraźnie rozgranicza pomieszczenie. Tutaj również zastosowano wkład z podwójnym przeszkleniem i otwartą półkę. W ten sposób masywna zabudowa wydaje się wręcz ażurowa. Mimo tego w części wnętrza uzyskano zaciszny kącik wypoczynkowy, gdzie spokojnie można usiąść z dobrą lekturą. Stawianie granic, nawet tych umownych, jest wbrew pozorom korzystne dla wyglądu i funkcjonalności przestrzeni, w której żyjemy. Warto przy tej okazji pomyśleć o kominku, który taką granicę wyznaczy, a jednocześnie wprowadzi do wnętrza wyjątkowy charakter.
fot. Sparthermpin

fot. Sparthermpin

fot. Brunnerpin

fot. Raispin

fot. Sparthermpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek