Trendy i architektura

Yanes Wuhl Wood Stove

autor: Rafał Rębisz

"Piec to najstarszy na świecie 'telewizyjny show'. Posiada moc jednoczenia ludzi w jednym miejscu, wywołuje uśmiech na twarzach, cóż może być bardziej przyjazne niż ogień - ta właśnie myśl zainspirowała mnie do zaprojektowania pieca."
stove1.jpgpin
Zobacz całą galerię
Yanes Wühl, absolwent szwajcarskiej akademii sztuk pięknych i designu ECAL (Ecole Cantonale d'Art de Lausanne), w ramach pracy dyplomowej stworzył niepowtarzalny piec.

Jak sam mówi, jego celem nie było zaprojektowanie urządzenia, które zastąpi system grzewczy, lecz będzie w pewnym sensie rzeźbą, wprowadzającą do wnętrza, poza wartością estetyczną, funkcjonalność i dzięki płonącemu w palenisku ogniowi, stworzy przytulną atmosferę.
Tak właśnie powstał piec, nazwany przez autora po prostu wood stove - piec opalany drewnem. Palenisko zostało wykonane z żeliwa, a podstawa, będąca jednocześnie stojakiem na drewno, z betonu. Dzięki temu tak różne materiały współgrają w tym niewielkim urządzeniu. Wylot spalin został umiejscowiony z tyłu, dlatego też mimo niewielkich gabarytów pieca, jego górna część może służyć jako płyta grzewcza.

Projekt bardzo szybko zyskał uznanie w świecie wzornictwa przemysłowego. W październiku 2010 roku zdobył I miejsce w konkursie Interieur w belgijskim Kortrijk, a trzy miesiące później magazyn "Wallpaper" nagrodził autora w kategorii "Best domestic design 2011".
Właśnie w 2011 roku Yanes Wühl wraz ze swoim projektem odwiedził również Polskę. Jego piec mogliśmy zobaczyć na festiwalu "Łódź Design Festival 2011", podczas projektu Neofarm. Autora zaprosili kuratorzy wystawy - holenderscy projektanci BCXSY (Boaz Cohen i Sayaka Yamamoto).
fot. Yanes Wuhlpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek