Trendy i architektura

Zieleń inspiruje - greenery kolorem roku 2017

autor: Kazimiera Rębisz

Na koniec każdego roku Pantone inc. typuje kolor, który jego zdaniem będzie królował w kolejnym roku. I mimo iż jest to jedynie typ, to nie sposób nie zauważyć, że ma on bardzo duży wpływ na różne dziedziny naszego życia. Sama firma, choć działa w branży poligraficznej i znamy ją przede wszystkim z opracowania uniwersalnej skali kolorystycznej, swoje decyzje podejmuje na podstawie licznych obserwacji oraz badań rynku i trendów.

landliebe_ansicht_5.jpgpin
Zobacz całą galerię

Krótko po opublikowaniu takiej informacji pojawia się coraz więcej inspiracji danym odcieniem, widać jego stopniowe przenikanie do kolejnych dziedzin naszego życia. Czerpie z niego świat designu i projektowania wnętrz, a także szeroko rozumiana branża modowa. Znajdziemy go również jako motyw przewodni wydarzeń o różnym charakterze. Przykładem może być tutaj chociażby dobrze znany naszym czytelnikom Festiwal Wnętrz, odbywający się co roku, w czerwcu, w Krakowie. Idąc tym tropem my również prezentujemy Państwu realizacje kominkowe z wykorzystaniem zieleni.
Wbrew pozorom, zieleń nie jest to kolor „łatwy” i choć nie wszyscy są jego zwolennikami, to na pewno warto przyjrzeć mu się bliżej. Umiejętnie zastosowany we wnętrzu może stanowić jego główny atut lub być doskonałym tłem dla innych elementów.

Odbiór tej barwy w dużej mierze zależy od zastosowanego odcienia. Jasne zielenie z domieszką żółci wprowadzają dużo optymizmu i wiosennej radości, w wersji intensywnej mogą być jednak nieco dominujące, dlatego te odcienie najlepiej sprawdzają się w dodatkach i małych elementach wystroju. Warto jednak się na nie zdecydować, gdyż pięknie ożywiają i urozmaicają przestrzeń.

Chętniej stosuje się jasne, pastelowe, nieco rozbielone zielenie. Dodają one wnętrzom świeżości i optycznie je powiększają. Często możemy spotkać, dość modny w ostatnich latach, kolor miętowy, zwłaszcza w zestawieniu z bielą. Lubią go miłośnicy stylu skandynawskiego, świetnie sprawdza się też we wnętrzach z lekką nutą retro, bardzo często jest także wybierany do pokoi dziecięcych.

Neutralne, spokojne zielenie są chyba najbardziej uniwersalne. Można je bez obaw zastosować na większych powierzchniach ścian. Stanowią doskonałe tło dla drewnianych mebli i dodatków z naturalnych materiałów, jak wiklina czy glina. Taki odcień łatwo zaaranżować we wnętrzach jasnych, nowoczesnych, ale stanowi także dobre towarzystwo dla stylowych, klasycznych realizacji. Przywodzi na myśl zieleń traw, liści i zapewne dlatego chętnie jest wybierany przez miłośników natury i trendu eko. Wspomniany greenery również określany jest jako zieleń neutralna.

Znacznie rzadziej widuje się we współczesnych wnętrzach zieleń, ciemną, dostojną. Wymaga ona większej przestrzeni, gdyż jak wszystkie ciemne i nasycone kolory, pomniejsza optycznie wnętrze. Jednakże zestawiona z klasycznymi, drewnianymi meblami, pozwala stworzyć wnętrze przytulne i eleganckie. Jeśli dodamy do tego stylowy kominek, to przepis na relaksujący wieczór z książką mamy gotowy. Dlatego właśnie najczęściej tego typu zestawienia możemy kojarzyć ze stylowymi bibliotekami czy tradycyjnymi men's clubami.
Warto jednak odkryć ten odcień na nowo, gdyż zastosowany jako tło, pięknie eksponuje proste, czyste formy nowoczesnych sprzętów.


Informacja o ogłoszeniu greenery kolorem roku, z pewnością zmobilizuje wielu jego zwolenników do śmielszego wykorzystania zieleni w swoim otoczeniu. Zwłaszcza posiadacze kominków, obecni i przyszli, powinni spojrzeć łaskawym okiem na paletę tej barwy. To właśnie zastosowanie ognia we wnętrzu z elementami zieleni, najmocniej nawiązuje do natury i kojarzy się z ogniskiem w plenerze. Kolejne zalety i przykłady można mnożyć, jedno jest jednak pewne – będzie nam w tym roku zielono!

Kominek i zieleń, fot. Brunnerpin
Kominek i zieleń, fot. Sparthermpin
Kominek i zieleń, fot. Jotulpin
Kominek i zieleń, fot. Chazellespin
Kominek i zieleń, fot. Brunnerpin
Kominek i zieleń, fot. Palazzettipin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek