Trendy i architektura

Zwykły niezwykły dom

autor: arch. Marcin Kozierowski PL.architekci

PL.architekci to grupa projektowa założona w 2005 roku przez Katarzynę Cynkę, Bartłomieja Bajona oraz Marcina Kozierowskiego. Zajmują się oni projektowaniem obiektów architektonicznych oraz architekturą wnętrz. W swoich pracach architekci stawiają przede wszystkim na prostotę, funkcjonalność oraz dbałość o detale: "Projektujemy tak, by coś wynikało z czegoś. Najważniejszy naszym zdaniem w architekturze jest pomysł i czytelność jego przedstawienia. Jesteśmy zwolennikami prostych kształtów i brył; raczej ograniczamy i usuwamy zbędne elementy niż "kolorujemy" i ozdabiamy" - mówią o swojej twórczości.
dsc_0954.jpgpin
Zobacz całą galerię
W ciągu swej działalności pracownia miała już wiele publikacji swoich prac w magazynach architektonicznych i wnętrzarskich na całym świecie. Budynek Rodzinnego Centrum Sportów i Rekreacji FALA PARK w Wolsztynie znalazł się w finałowej grupie 120 najlepszych budynków w Polsce, powstałych w latach 2000 - 2012, w konkursie ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Francuski magazyn AMC zaliczył go do grona 32 najciekawszych realizacji obiektów sportowych powstałych w 2012 roku.

Prezentowany dom znajduje się w bliskim sąsiedztwie Poznania, w jednej z wielu wsi, które stają się, w coraz większej mierze "sypialniami" dla zmęczonych miastem poznaniaków. Młode małżeństwo zdecydowało się na wyprowadzkę i zgłosiło się do naszego biura z prośbą o zaprojektowanie domu jednorodzinnego. W obecnym czasie, w Polsce, zdecydowana większość nowo powstałych domów i osiedli mieszkalnych budowana jest wg gotowych, sztampowych projektów, które odzwierciedlają dążenia Polaków do mieszkania w pseudodworkach: malowanych na żółto, z dwiema kolumnami w wejściu, z wielospadowymi dachami z czerwoną dachówką. Całość ogrodzona kutym płotem. To wszystko powoduje, że zabudowa mieszkalna często jest pseudowiejska, bardzo przegadana i chaotyczna. W tym przypadku jednak, zdecydowanie, po obu stronach była chęć dążenia do prostoty i minimalizmu, które naszym zdaniem zawsze będą aktualne i wtopią się w podmiejski krajobraz.
Koncepcja budynku zrodziła się w trakcie poszukiwania odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zabudować działkę o nietypowym kształcie. Jej nietypowość wynikała z bardzo podłużnego charakteru (szerokość ok. 20 m, długość ok. 52 m). Rozważania dotyczyły dwóch rozwiązań z naciskiem na dom parterowy. Piętro zostało wyeliminowane na samym początku i tak oto powstał dom "wagon", o bardzo czystym i jednoznacznym układzie funkcjonalnym, z jednym głównym korytarzem prowadzącym użytkowników do wszystkich pomieszczeń. Wygląd zewnętrzny koresponduje z wyglądem wnętrza, a proste i czytelne rozwiązania dominują w całości. Bryła budynku ma kształt typowej stodoły, z dwuspadowym symetrycznym dachem, bez okapów i zbędnych detali. Została ona maksymalnie wydłużona, dopasowując się do działki. Dodatkowo, celem "złapania" jak największej ilości światła słonecznego, w połowie budynek został przełamany i część dzienna skierowana jest w stronę południa.
Minimalistyczną konwencję bryły domu i elewacji przeniesiono także do wnętrz. Wszystkie pomieszczenia zostały konsekwentnie wykonane z tych samych materiałów: przemysłowej mozaiki dębowej na posadzce, płytek w kolorze betonu, poprzeplatanych materiałami drobnowymiarowymi oraz białych ścian, będących tłem. Część dzienna podkreślona została przez otwarcie przestrzeni do skośnej zabudowy dachu. Przez to wnętrze staje się wyjątkowe, a jednym z ważniejszych elementów jest kominek. Panoramiczny wkład firmy Spartherm został obudowany w równie prosty sposób w "ciepłej technologii" z płyt kumulacyjnych CPA i wykończony płytką w kolorze szarego betonu. Taki wybór technologii zabudowy, podpowiedziany przez wykonawcę - firmę MWart, pozwolił zatrzymać w obudowie znacznie większą część ciepła emitowanego przez kominek, ograniczając jego ucieczkę w wysoką kubaturę salonu.
Z jednej strony kominka powstała wnęka, będąca miejscem na składowanie drewna, które ułożone w tym miejscu staje się niezwykłym obrazem, uzupełniającym przestrzeń. Elementem równie mocno wpływającym na wizerunek, jest stalowy komin Poujoulat, który na tle białej ściany staje się wyjątkowy i podkreśla wysokość pomieszczenia.
Tak oto w prosty sposób został wymyślony dom zwykły, lecz dla przejeżdżających obok ludzi wydaje się często niezwykłym. Jego wyjątkowość wynika z najprostszego powodu - dom ten nie wpisuje się w żadne obowiązujące w Polsce kanony. Ale czy to do końca prawda?
fot. PL.architekcipin

fot. PL.architekcipin

il. PL.architekcipin

il. PL.architekcipin

fot. Roman Kruszewskipin

il. PL.architekcipin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek