Kuchenne klimaty

środa, 17 sierpnia 2011

Autor: Kazimiera Kłaput

Ogień zawsze był niezwykle istotnym elementem w życiu człowieka. Od kiedy nauczyliśmy się go rozniecać, dawał nam światło, ciepło, a także nowe możliwości przygotowania jedzenia. Obecnie nasz bezpośredni kontakt z ogniem ogranicza się raczej do letnich ognisk w plenerze, a jedynie dzięki kominkom możemy się nim cieszyć także w domu.

fot. Brunner

fot. Brunner

fot. Brunner

fot. Brunner

fot. Brunner

fot. Brunner

fot. Rais

fot. Rais

fot. MCZ

fot. MCZ

Paleniska najczęściej umieszczamy w salonie, warto jednak zastanowić się nad ich lokalizacją w pobliżu kuchni i jadalni. W takim przypadku mamy szansę stworzyć prawdziwe domowe ognisko, najbardziej zbliżone do tych prehistorycznych.

Biesiadowanie w pobliżu pachnącej kuchni przy trzaskającym ogniu z pewnością zaostrza nasz apetyt i daje nam poczucie bezpieczeństwa. W prezentowanej na 1 fotografii propozycji kominek towarzyszy domownikom podczas spożywania posiłków, a dzięki otwartej kuchni, także w trakcie ich przygotowywania. Wkład vis á vis dodatkowo pozwala cieszyć się ogniem również w znajdującym się za ścianą salonie. Przy odpowiednim umiejscowieniu kominek może więc służyć nam w kilku pomieszczeniach jednocześnie.

Także w przypadku fotografii 2 otwarta kuchnia płynnie przechodzi w salon, a na granicy tych dwóch pomieszczeń stoi kominek, który jednak bardziej łączy niż dzieli. Stwarza przyjemną atmosferę, która przecież w domowym zaciszu jest niezwykle ważna. Kuchnia w kolorze ciemnego brązu doskonale współgra z kolorem podłogi i niektórych mebli, tak jak i bryła kominka z dodatkiem beżowych i brązowych kafli. Akcent kolorystyczny stanowią kanapy i dodatki w odcieniach fioletu. Takie zastosowanie kolorów sprawia, że pomieszczenie stanowi jedną całość mimo, iż jego poszczególne części pełnią całkiem różne funkcje.

Duża, jasna kuchnia z szafkami z naturalnego drewna sprawia ciepłe, przyjazne wrażenie (fot.3). Białe ściany i beżowa podłoga dodatkowo powiększają optycznie przestrzeń, a jasna ściana kominka dyskretnie oddziela część kuchenną od jadalnej. Wkład z obustronnymi szybami powoduje, że ściana staje się ażurowa. Możemy się cieszyć widokiem płomieni przygotowując posiłki przy dużej wyspie lub pijąc kawę przy blacie z hokerami. Do dłuższego biesiadowania mamy wygodny stół z krzesłami w części jadalnianej.

W przypadku zdjęcia 4 nie ma już żadnych wątpliwości, że kominek znajduje się w kuchni. Wkład zabudowany w ścianie, tworzy z nią jedną płaszczyznę, a jego szara rama doskonale wpasowała się w jasną kolorystykę wnętrza. Stół z krzesłami i kilka innych drewnianych elementów ociepla optycznie przestrzeń. Zastosowany wkład świetnie sprawdza się w nowoczesnej, prostej stylistyce tej aranżacji.

Wielbiciele bardziej eklektycznego stylu docenią możliwości jakie daje piec wolnostojący (fot.5). Nie zawsze mamy miejsce na większą zabudowę i wówczas jest on rozwiązaniem idealnym. Specyficzny klimat jaki panuje w tej kuchni pozwala nam przypuszczać, że jej właściciele nie stronią od zmian. Piec jest więc doskonałą alternatywą dla stałej zabudowy, chociażby ze względu na swoją większą mobilność i niewielkie rozmiary.

Kuchnia i ogień zawsze tworzyły zgrany duet, warto więc znów postawić na to połączenie. Powrót do smakowicie pachnącej kuchni z trzaskającym płomieniem daje nam poczucie bezpieczeństwa i upragnionego spokoju. 


<< Wstecz do: Trendy

Zaloguj się, by skomentować

Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany.

Skorzystaj z formularza, by się zalogować lub utworzyć nowe konto.

Formularz logowania

Podaj swój login i hasło aby się zalogować:
Zaloguj się

Komentarze użytkowników

Brak komentarzy
Kwartalnik Kominek

Kominek

Kominek - salony partnerskie

Kwartalnik kominek 2/2015

Nowy numer już w sprzedaży!

  • Domowy open space
  • Dom na wydmie
  • Dobry grill...
  • Systemowe kominy...

O Magazynie

Kominek - salony partnerskie

Kominek to pierwsze w Polsce pismo, które kładzie tak duży nacisk na prezentacje rozwiązań aranżacji kominka i jego otoczenia. Zapraszamy do lektury.

Czytaj więcej...


Prenumerata

Kominek - salony partnerskie

Zachęcamy do prenumeraty kwartalnika "Kominek".

Teraz zamawiając cztery edycje pisma, zapłacisz zaledwie 29,90 PLN. 

 Zaprenumeruj Magazyn


Reklama
Reklama
Reklama
Wioski SOS


© Copyright Media United Sp. z o.o. | 2006 - 2016