Wodtke wokól kominka

Wokół kominka

20 lat pellet - 20 lat Wodtke

autor: Krzysztof Kurkowski

Przedsiębiorstwo leży w malowniczym miasteczku Tubingen koło Stuttgartu gdzie od początku powstawały pierwsze projekty i urządzenia. Pomysł trafił do Europy z Kanady i poszedł w trzech różnych kierunkach. Tematem pellet zajęli się Brytyjczycy, którzy jednak szybko zrezygnowali z dalszych prac, Szwedzi, którzy rozwinęli zastosowanie pellet w piecach C.O. oraz Niemcy od początku pracujący w kierunku kominkowym.
wodtke1.jpgpin
Zobacz całą galerię
Oczywiście z czasem dołączyły do nich inne kraje, takie jak Austria czy Włochy. Mekką producentów paliwa stała się Polska należąca dzisiaj do czołówki europejskiej. Jednak dwudziestoletnia historia nowej gałęzi przemysłu, nowego produktu, jak zawsze bywa w takich przypadkach, znajdowała początek w innowacyjnych rozwiązaniach. Krok po kroku, po tysiącach godzin prób technicznych, wielu konsultacjach i godzinach doświadczeń, zrodziły się produkty, które dzisiaj, poza walorem estetycznym i energetycznym, mają wiele innych zalet. Niewątpliwie do najważniejszych należy zaliczyć korzystny wpływ na nasze środowisko.


1989


W ten sposób, przed dwudziestu laty, powstał w firmie Wodtke GmbH pomysł zbudowania urządzenia spalającego granulat drzewny. Początkowym wzorcem służącym do zaprojektowania takiego kominka były urządzenia spalające brykiet w suszarniach cegieł w Kanadzie i stosowane w przemyśle górniczym. Pomysł trafił na deski kreślarskie.


1991


Po trwających blisko dwa lata pracach nad stworzeniem odpowiedniego rozwiązania technicznego, w fabryce wyprodukowano prototyp pierwszego piecyka wolnostojącego. Przez kolejne kilkanaście miesięcy był on poddawany próbom technicznych. Po przeprowadzeniu gruntownych badań i analiz rynkowych nad zastosowaniem urządzenia, powstał specjalny program wdrożeniowy.


1992


Firma Wodtke zgłosiła w Niemczech wnioski o przyjęcie programu pellet do pierwszego - wzorcowego układu tworzenia norm prawnych dla urządzeń o mocy poniżej 15 kW. Do komisji normalizacyjnej wpłynęły wnioski o rozszerzenie normy DIN 51 731. Wpłynął również pierwszy europejski wniosek o dopuszczenie do budowy i produkcji urządzeń opalanych pelletami.


1993


Dopuszczenie do produkcji i sprzedaży na terenie Niemiec otrzymał piec wolnostojący "TOPLINE". Początkowo urządzenie sprzedawane było głównie w rejonach najbliższych fabryce, jednak nowatorskie i ekologiczne rozwiązanie spowodowało błyskawicznie zainteresowanie w innych częściach Niemiec i Europy.


1994


Piec "TOPLINE" otrzymał dopuszczenia do sprzedaży na terenach Austrii i Szwajcarii. Od tego momentu należy uznać zdobycie rynków europejskich.


1996


Dwa lata później rząd niemiecki wydał oficjalne dokumenty znowelizowanych założeń prawnych dla urządzeń o mocy poniżej 15 kW i dopuścił do sprzedaży pellety jako paliwo do pieców zgodnie z normą DIN 51 731. W tym samym roku powstał również pierwszy proekologiczny projekt dofinansowania, funkcjonujący do dzisiaj na terenie Niemiec, wprowadzony w życie w 1999 roku. Przez ostatnie lata podstawy tego projektu były wykorzystywane do tworzenia europejskiego systemu dofinansowania odnawialnych źródeł energii.


1998


W rok po wprowadzeniu do sprzedaży nowego pieca "Smart" z rozwiązaniem ogrzewania ciepłym powietrzem, firma Wodtke wprowadziła do sprzedaży piec "TOPLINE" z rozwiązaniem hydraulicznym.


1999


Montaż pierwszego pieca na pellety firmy Wodtke w Polsce.


2000


Zdobyte doświadczenia przy produkcji i eksploatacji pieców wolnostojących zaowocowały wyprodukowaniem pierwszego wkładu kominkowego - model PE. Urządzenie dostępne w dwóch rozwiązaniach. W jednym pozwala na ogrzewanie ciepłym powietrzem, a w drugim posiada możliwość podłączenia do C.O.


2003


Uhonorowanie firmy Wodtke nagrodą Blaue Engel, jako pierwszej i dotychczas jedynej w branży kominkowej, za rozwiązania w technice palenisk na pellety.


2003 - 2009


Wprowadzenie do sprzedaży nowych urządzeń i rozwiązań technicznych

Tak w wielkim skrócie wygląda historia powstania ekologicznej techniki grzewczej. Oczywiście jest to obraz dotyczący jednego przedsiębiorstwa - tego, które dało początek potężnej dziedzinie wielu gospodarek europejskich. Więcej informacji o innych producentach, którzy z czasem zrozumieli geniusz tych rozwiązań napiszemy Państwu w następnym numerze.
fot. Wodtke/KURpin

fot. Wodtke/KURpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek