Wodtke wokól kominka

Wokół kominka

Ciepło w granulkach

autor: Konrad Koper

Jeśli ciągle masz problem z drewnem na opał - właśnie się skończyło, albo jest wilgotne i kopci - kup piec lub kasetę kominkową na pellety. Mają tyle samo uroku, a ich sprawność grzewcza przewyższa znacznie tradycyjne piece na drewno. Dodatkowo, oprócz okresowego uzupełniania opału i usuwania popiołu, są to urządzenia gwarantujące automatyczną i komfortową pracę.
olivia_caric.jpgpin
Zobacz całą galerię

Pellety, co to takiego?


Nic innego, jak resztki drewna (trociny, wióry) zmielone i sprasowane w niewielkie granulki. Pellety są biopaliwem, czyli opałem całkowicie ekologicznym. Surowiec, z którego powstają to w 100% naturalne drewno, wolne od lakierów i farb. W Polsce rynek urządzeń opalanych pelletami dopiero raczkuje, ale w krajach gdzie kwestie dbałości o środowisko traktuje się priorytetowo, np. w Szwecji, popularność ekopieców i ekokaset, bo tak nazywają się te urządzenia, od kilku lat rośnie. Ekopiece i ekokasety mają specjalną konstrukcję, przystosowaną do spalania pellet. Korpus zwykle wykonany jest ze stali, a stalowe palenisko, wyłożone jest elementami z wermikulitu lub żeliwa. Wymiary, moc oraz stylistyka dostępnych na rynku urządzeń są bardzo zróżnicowane. Moc grzewcza dostępnych ekopieców wynosi od 2,5 do 22 kW, ale w przeciwieństwie do pieców i wkładów na drewno, może być bardzo precyzyjnie regulowana. Ich sprawność przekracza 84%, a urządzeń z płaszczem wodnym 90%.


Jak to działa?


Urządzenia opalane pelletami, podobnie jak wkłady na drewno, mogą ogrzewać dom na dwa sposoby - ogrzewając powietrze albo wodę do instalacji centralnego ogrzewania. Ekopiece z system ogrzewania powietrza są wyposażone w odpowiednio dobrane do swojej mocy wentylatory z płynną regulacją obrotów, które nadmuchują ogrzane powietrze do pomieszczenia. Niektóre modele mają wbudowany układ sterujący obiegiem powietrza umożliwiając w ten sposób nadmuch ogrzanego powietrza, zarówno do pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie, a dzięki systemowi dystrybucji gorącego powietrza (DGP), także do innych pomieszczeń. Urządzenia wyposażone w płaszcz wodny współpracują z instalacją centralnego ogrzewania. Płaszcz wodny to wymiennik, w którym podgrzewana jest woda, która następnie trafia do instalacji C. O. oraz osprzęt umożliwiający pełną kontrolę układu.

Ty śpisz, a on grzeje 


Obsługa ekopieca jest w pełni zautomatyzowana. Wszystkimi funkcjami, od rozpalania, przez włączanie i wyłączanie po regulację mocy, można w większości najnowszych urządzeń sterować zdalnie przy pomocy pilota, wygodnie siedząc na kanapie lub nawet przez telefon GSM. Co więcej, można zaprogramować tryb pracy urządzenia na cały tydzień, uwzględniając kalendarz zajęć całej rodziny. Dzięki temu piec uruchomi się odpowiednio wcześnie przed powrotem domowników tak, by wracając do domu zastali w nim przyjemną temperaturę. Ekopiece są standardowo wyposażone we wbudowany termostat elektroniczny, który dodatkowo kontroluje spalanie. Mogą być również sprzęgnięte z termostatem pokojowym, podobnie jak kotły C.O.
Bieżąca obsługa sprowadza się do ustawienia parametrów pracy urządzenia (mocy, żądanej temperatury w pomieszczeniu) i ewentualnie zaprogramowania pracy na cały tydzień w dwóch niezależnych programach; po osiągnięciu żądanej temperatury urządzenie samoczynnie przechodzi w tryb pracy oszczędny (EKO), a po obniżeniu zadanej temperatury o dwa stopnie, automatycznie wraca do pracy normalnej, aby podnieść temperaturę do wymaganej wartości. Trzeba pamiętać też o uzupełnianiu zapasu pellet w zasobniku pieca lub kasecie. Modele dostępne na polskim rynku umożliwiają automatyczną pracę nawet do 41 godzin po jednokrotnym załadunku zbiornika. Niezbędną czynnością jest też usuwanie popiołu, który gromadzi się w popielniku. Stan pojemnika trzeba regularnie sprawdzać, ponieważ ilość powstającego popiołu zależy od jakości pellet, a ta nie zawsze jest jednakowo wysoka.

Pełne bezpieczeństwo


W przypadku jakichkolwiek problemów z podawaniem paliwa, odprowadzeniem dymu lub przegrzaniem, urządzenie wyłącza się samoczynnie. Nowoczesne systemy bezpieczeństwa wykorzystywane do budowy ekopieców i ekokaset w razie awarii jednego elementu lub uszkodzenia przewodu spalinowego, chronią urządzenie oraz zapobiegają szkodom w pomieszczeniu, w którym są zainstalowane. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zakłóceń w pracy urządzenia, zostaje ono natychmiast automatycznie wyłączone.
Główne mechaniczne zabezpieczenia to:
- wakuostat, który dokonuje dokładnego pomiaru ciśnienia (ciągu) w przewodzie spalinowym i w przypadku problemów z ciągiem lub w razie zatkania przewodu, daje sygnał do wyłączenia obwodu ładowania paliwa;
- termostat, który w przypadku przegrzania zbiornika spowodowanego nieprawidłowym funkcjonowaniem podajnika ślimakowego, daje sygnał do wyłączenia obwodu ładowania paliwa. W przypadku krótkotrwałego spadku lub zaniku napięcia (kilka sekund), piece i kasety załączają się automatycznie. Gdy przerwa w dostawie energii elektrycznej trwa kilka minut, czujniki odnotowują temperaturę wygaszania, system sterowania rozpoczyna fazę wygaszania i w ciągu około 15 minut piec przestaje działać.


Łatwa instalacja


Ekopiec bardzo łatwo zainstalować, nawet jeśli w budynku nie ma tradycyjnego komina. Zawierają zintegrowany, mechaniczny wyciąg dymu, który wymusza ciąg i reguluje go w zależności od trybu pracy urządzenia. Dlatego w przypadku większości modeli do odprowadzenia dymu wystarczy stalowy, pionowy przewód o długości 1,5 m, prowadzony na zewnątrz pomieszczenia, połączony z tylnym króćcem wylotu spalin w układzie "T". Podłączenie do komina można wykonać przewodem sztywnym lub giętkim. Bardzo ważne jest, aby system wylotu gazów był hermetycznie zamknięty i uszczelniony silikonem.

Uwaga! Powierzchnia rury spalinowej może się nagrzewać do bardzo wysokiej temperatury, mogącej powodować oparzenia. Dlatego przewód należy zabezpieczyć, zwłaszcza przed dostępem dzieci, kratką zabezpieczającą z materiałów niepalnych.

Miejsce pod piec nie wymaga specjalnego przygotowania. Trzeba tylko odizolować go bezpiecznym materiałem od podłogi, jeśli jest łatwopalna. Na parkiecie można położyć np. dekoracyjną płytę szklaną lub z blachy. Zasady montażu ekokaset są podobne. Bardzo łatwo zamontować je w istniejących kominkach otwartych. Trzeba zadbać jedynie o właściwy dobór gabarytów kasety do wymiarów paleniska. W podstawie paleniska kominka montuje się stelaż, który umożliwia wygodne wysuwanie kasety z kominka w celu uzupełnienia opału.


Zasilanie pieca


Ze względu na automatykę zarówno ekopiec, jak i ekokaseta wymagają zlokalizowanego nieopodal źródła prądu (230 V~). Niezbędne jest też źródło czystego powietrza do spalania. Powietrze powinno być pobierane z zewnątrz, nigdy z innego pomieszczenia np. garażu pozbawionego wentylacji. Także pomieszczenie, w którym mają być zainstalowane piec lub kaseta, powinno mieć zapewnioną odpowiednią wymianę powietrza zgodnie z obowiązującymi przepisami. Większość urządzeń na pellety jest wyposażona w bezpośrednie doprowadzenie powietrza do komory spalania, dzięki czemu spełnia wymogi stawiane w energooszczędnym budownictwie.


Urządzenia z przyszłością


Europejski wymóg zwiększania udziału energii ze źródeł odnawialnych w ogólnym bilansie energetycznym prawdopodobnie w najbliższym czasie przyczyni się do wzrostu popularności urządzeń na pellety w Polsce. Szczególnie jeśli nasze władze pójdą za przykładem innych krajów Unii Europejskiej i zaczną dotować zakup tego typu urządzeń grzewczych.
fot. Ecotek /koperfam.plpin

fot. Ecotek /koperfam.plpin

fot. Ecotek /koperfam.plpin

Urządzenia wyposażone w płaszcz wodny współpracują z instalacją centralnego ogrzewania. fot. Ecotek /koperfam.plpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek