Od lutego 2015 mamy nowÄ… ustawÄ™ o odnawialnych źródÅ‚ach energii – OZE. Koncentruje siÄ™ jednak ona gÅ‚ównie na rozwiÄ…zaniach dotyczÄ…cych instalacji pozyskujÄ…cych energiÄ™ ze sÅ‚oÅ„ca i wiatru, a zupeÅ‚nie zapomina o promowaniu i wspieraniu energii pozyskiwanej z drewna.
Jaka może być tego przyczyna? Widocznie wÅ‚adza ustawodawcza nie widzi jeszcze w drewnie na tyle liczÄ…cego siÄ™ odnawialnego źródÅ‚a energii, że po prostu pominęła jego znaczenie dla rozwoju energetyki opartej na OZE. Ale czy my sami dostatecznie wyraźnie dostrzegamy możliwoÅ›ci energetyczne jakie kryjÄ… siÄ™ w drewnie (biomasie drzewnej)? PomiÅ„my tu z oczywistych wzglÄ™dów (jako że czytamy magazyn o kominkach) temat wykorzystania drewna w przemyÅ›le i rozważmy tylko jego zastosowanie w branży zduÅ„skiej, a wiÄ™c we wspóÅ‚czesnych piecach i kominkach.
Drewno – polskie OZE
Tak brzmiaÅ‚ temat konferencji naukowej zorganizowanej 8 maja br. na AGH w Krakowie przez wspierajÄ…cÄ… naszÄ… branżę FundacjÄ™ na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju „CzÅ‚owiek – Åšrodowisko – Ekonomia”. Dla wszystkich tam obecnych naukowców, prawników oraz przedstawicieli branży zduÅ„skiej staÅ‚o siÄ™ oczywistym, że od lat wspominajÄ…c o OZE, zdecydowanie za maÅ‚o mówiono o drewnie, a czÄ™sto nawet jak gdyby zupeÅ‚nie go nie dostrzegano. W Krakowie po raz pierwszy zaczÄ™liÅ›my już mówić o nim, jako o gÅ‚ównym wspóÅ‚czesnym źródle polskiej energii odnawialnej – polskim paliwie przyszÅ‚oÅ›ci.
Wiemy, że niemal 1/3 powierzchni Polski to lasy, które w czasach globalnej walki o czyste Å›rodowisko życia czÅ‚owieka, nabierajÄ… szczególnego znaczenia. Drewno jest najbliższym, naturalnym źródÅ‚em tzw. zielonej energii – która dostarcza do naszego ekosystemu koniecznÄ… ilość CO2 i nie powoduje jego nadwyżki. Jest ponadto energiÄ… odnawialnÄ…, której roczny przyrost jest o wiele wiÄ™kszy niż nasze zdolnoÅ›ci (racjonalnego) jej wykorzystywania.
OczywiÅ›cie musimy rozwijać technologie pozyskiwania energii ze sÅ‚oÅ„ca, z wiatru czy innych czystych źródeÅ‚ naturalnych. Jednak wciąż jeszcze zbyt maÅ‚o promujemy rozwój nowoczesnych technologii i instalacji pozyskujÄ…cych energiÄ™ z drewna! Jako użytkownicy kominków – w spalaniu drewna widzimy czÄ™sto tylko „ozdobny ogieÅ„” i nie zauważamy ile energii i ciepÅ‚a bezpowrotnie wypuszczamy do komina. Nie trudno też zauważyć wyraźnÄ… asymetriÄ™, wrÄ™cz brak poruszania tematyki drewna na naukowych sympozjach, konferencjach czy publikacjach na temat OZE, a w konsekwencji brak także adekwatnych krajowych i regionalnych rozwiÄ…zaÅ„ prawnych.
DziÄ™ki mrówczej pracy niektórych z nas, wolontariuszy rozwoju ekologicznych instalacji zduÅ„skich, zaczynamy powoli dostrzegać problem wÅ‚aÅ›ciwej pozycji drewna w energetyce cieplnej i zaczynamy podejmować pierwsze dziaÅ‚ania, aby to zmienić! Wyraźnie zaczynamy już dostrzegać, że potrzebujemy zrównoważonego i caÅ‚oÅ›ciowego podejÅ›cia do problematyki OZE. Zaczynamy widzieć potrzebÄ™ promowania i podejmowania dziaÅ‚aÅ„ wspierajÄ…cych, prowadzÄ…cych do rozwoju i wykorzystywania wszystkich odnawialnych źródeÅ‚ energii OZE bez pomijania żadnego z nich. Dla każdego z nich chcemy znaleźć to miejsce, w którym może być ono najlepiej zastosowane, ale przede wszystkim chcemy poÅ‚ożyć nacisk na promowanie tego, które byÅ‚o dotÄ…d tak bardzo pomijane – drewna (biomasy drzewnej).
Nie można nadal zamykać oczu i sprawiać wrażenia, iż „nowoczesność” to tylko technologie solarne lub wiatrowe, a drewno to jakaÅ› „zamierzchÅ‚a przeszÅ‚ość i Å›redniowiecze” o nieistotnym, Å›ladowym znaczeniu dla energetyki i produkcji ciepÅ‚a, co najwyżej może o jakiejÅ› funkcji ozdobnej czy rekreacyjnej.
Niestety u wielu wciąż pokutuje taki sposób myÅ›lenia. Być może przyczyna jest o wiele głębsza niż by siÄ™ z pozoru wydawaÅ‚o. Być może leży też ona w tym, że dotÄ…d zwykle mówiÄ…c o OZE – akcentowano tylko produkcjÄ™ energii elektrycznej i jej poÅ›wiÄ™cano najwiÄ™cej uwagi? Przecież chcÄ…c zwiÄ™kszać wykorzystanie drewna – myÅ›lano tylko o jego masowym spalaniu w elektrowniach, stosujÄ…c tzw. wspóÅ‚spalanie drewna z wÄ™glem i wypeÅ‚niajÄ…c w ten sposób niejako przy okazji wyznaczone limity produkcji energii z OZE. To zaÅ›, że wspóÅ‚spalano zwykle drewno mokre, dajÄ…ce o poÅ‚owÄ™ mniej energii niż suche, że zwiÄ™kszano tym samym emisjÄ™ zanieczyszczeÅ„ – to już nikogo nie obchodziÅ‚o! Dobrze, że zauważono ten problem i próbuje siÄ™ to zmienić! Wielka szkoda, iż nie zwrócono uwagi, że poza piecami w elektrowniach istniejÄ… jeszcze inne piece i paleniska, gdzieÅ› tam poza wielkim przemysÅ‚em, rozproszone w domach mieszkalnych. Mimo że sÄ… o wiele mniejsze, to w nich także może być spalane drewno nie tylko do celów ozdobnych, ale także do celów grzewczych! ZabrakÅ‚o Å›wiadomoÅ›ci, że może siÄ™ to odbywać, w dodatku o wiele efektywniej – i to nawet czterokrotnie, a przy tym w sposób o wielokroć czystszy dla Å›rodowiska!
Dlaczego wiÄ™c do tej pory nie mamy jeszcze praktycznie żadnych realnych systemów wsparcia instalacji do produkcji energii cieplnej z drewna i to ani na poziomie krajowym, ani regionalnym? Posiadamy zaÅ› skuteczne systemy wsparcia instalacji produkujÄ…cych energiÄ™ ze sÅ‚oÅ„ca czy wiatru, a nawet - jak w Krakowie - z gazu i sieci ciepÅ‚owniczej.
Czyżby OZE ze sÅ‚oÅ„ca czy wiatru byÅ‚o dobre, a z drewna zÅ‚e? To najważniejsze pytania, na które musimy sobie odpowiedzieć, by doprowadzić do wprowadzenia sprawiedliwego i zrównoważonego systemu wsparcia, a przez to rozwoju wykorzystywania wszystkich źródeÅ‚ OZE w Polsce! Przecież podobnie postÄ™pujemy z konwencjonalnymi źródÅ‚ami energii – dlaczego wiÄ™c nie z OZE?
Drewno alternatywnym źródÅ‚em energii cieplnej wspóÅ‚czesnych domów mieszkalnych
Od poczÄ…tku lat 90-tych ubiegÅ‚ego wieku, a wiÄ™c już od 25 lat, obserwujemy w Polsce nowy i dynamiczny etap rozwoju tradycyjnej branży zduÅ„skiej, który wyraziÅ‚ siÄ™ zwÅ‚aszcza w wymiarze rozwoju nowoczesnych kominków wyposażonych w tzw. wkÅ‚ady grzewcze posiadajÄ…ce przeszklony otwór drzwiowy. Jednak dość szybko zorientowano siÄ™, że to bezpieczne, urokliwe i ozdobne palenie drewnem we wÅ‚asnym domowym kominku, może siÄ™ także przy okazji stać sposobem na dogrzewanie domu! OczywiÅ›cie dla jednych liczyÅ‚a siÄ™ bardziej jego funkcja ozdobna i przyjemność oglÄ…dania ognia, a dla drugich wiÄ™ksze znaczenie miaÅ‚a jego funkcja grzewcza. Dowodzi tego fakt, jak wielu szukaÅ‚o wkÅ‚adów grzewczych o jak najwiÄ™kszej, nawet kilkunastokilowatowej mocy grzewczej.
Dlatego też zjawiskiem zupeÅ‚nie naturalnym, wydaje siÄ™ obserwowany dziÅ› we wspóÅ‚czesnej branży zduÅ„skiej intensywny rozwój nowych technologii koncentrujÄ…cych siÄ™ na podwyższaniu efektywnoÅ›ci grzewczej urzÄ…dzeÅ„, przy równoczesnym zapewnianiu im zdecydowanie wyższego komfortu użytkowania.
Widzimy wiÄ™c, że część dzisiejszych kominków orientuje siÄ™ coraz wyraźniej tylko w stronÄ™ ich funkcji ozdobnej i rekreacyjnej, a część ewoluuje bardziej w kierunku pieców (kaflowych) i ich funkcji grzewczej, z tym że o coraz wyższej zdolnoÅ›ci do odzysku i akumulacji ciepÅ‚a. Te „nowe kominki” - a wÅ‚aÅ›ciwie piece zwane piecokominkami - pozwalajÄ… wiÄ™c na niemal bezobsÅ‚ugowy (typowy dla pieców kaflowych), komfortowy 12 – 24 godzinny okres grzewczy. Coraz częściej też produkowane sÄ… z wykorzystaniem bardzo zaawansowanych technologii umożliwiajÄ…cych ogrzewanie drewnem coraz wiÄ™kszych powierzchni – nierzadko nawet caÅ‚ych domów. ZachowujÄ… równoczeÅ›nie tradycyjnÄ…, kominkowÄ…, ozdobnÄ… funkcjÄ™ dajÄ…cÄ… radość oglÄ…dania we wÅ‚asnym domu piÄ™knego, pÅ‚onÄ…cego ognia. Tego rodzaju wspóÅ‚czesne piece, łączÄ…ce ogrzewanie domu z ozdobnÄ… funkcjÄ… kominka czyli tzw. piecokominki, zaczynajÄ… już dziÅ› dla coraz liczniejszych użytkowników stanowić gÅ‚ównÄ… instalacjÄ™ grzewczÄ…, zapewniajÄ…cÄ… tak ogrzewanie caÅ‚ego domu (c.o.), jak i potrzebnÄ… ciepłą wodÄ™ (c.w.u.). Te nowoczesne urzÄ…dzenia grzewcze potrafiÄ… też doskonale wspóÅ‚pracować z innymi wspóÅ‚czesnymi systemami i urzÄ…dzeniami pozyskujÄ…cymi energiÄ™ odnawialnÄ… ze sÅ‚oÅ„ca, powietrza – lub konwencjonalnie z gazu czy prÄ…du.
Nie powinno wiÄ™c już nas dziwić, że najbardziej zaawansowane dziÅ› na Å›wiecie prorozwojowe badania naukowe, zwiÄ…zane z technologiami stosowanymi w branży zduÅ„skiej, idÄ… w kierunku uczynienia z nich jak najlepszego i najwygodniejszego systemu ogrzewania domów. Może ono zapewnić użytkownikom nawet caÅ‚kowitÄ… niezależność i samowystarczalność energetycznÄ… spalajÄ…c wyłącznie drewno – biomasÄ™ drzewnÄ…, które staje siÄ™ równoczeÅ›nie najtaÅ„szym i najpiÄ™kniejszym OZE.
W wielu oÅ›rodkach prowadzi siÄ™ też badania w kierunku uczynienia ze spalanego we wspóÅ‚czesnym piecu czy kominku drewna, wytwórcy energii elektrycznej. PozwoliÅ‚aby ona uzupeÅ‚niać energiÄ™ pozyskiwanÄ… ze sÅ‚oÅ„ca czy wiatru w sposób sterowalny - tak co do iloÅ›ci, jak i możliwoÅ›ci dopasowania jej do aktualnych potrzeb grzewczych - energetycznych domu. Zdolność ta, jest szczególnie istotna i przydatna z punktu widzenia potrzeb ogrzewania nowoczesnych domów energooszczÄ™dnych. DziÅ› możemy twierdzić, że produkcja energii z drewna może być już we wspóÅ‚czesnych domowych instalacjach grzewczych w peÅ‚ni zrównoważona i dopasowana do ich potrzeb, bez dyskomfortu ich przegrzewania czy niedogrzewania. OsiÄ…gniÄ™cie takiego efektu to oczywiÅ›cie efekt ogromnego skoku technologicznego w rozwoju tradycyjnych pieców i kominków, który obserwujemy w ostatnim czasie również w Polsce.
Kto mógÅ‚by sobie kiedyÅ› wyobrazić, że dziÄ™ki wykorzystaniu najnowszych rozwiÄ…zaÅ„ technologicznych bÄ™dziemy znowu mogli drewnem ogrzewać caÅ‚e domy? Tym bardziej, że odbywa siÄ™ to w sposób wygodny, komfortowy, palÄ…c tylko w jednym urzÄ…dzeniu obsÅ‚ugiwanym tylko 1 – 2 razy na dobÄ™, spalajÄ…cym niewielkie iloÅ›ci drewna ze sprawnoÅ›ciÄ… 80 – 90%!
Nie byÅ‚by to jednak dziÅ› żaden wielki sukces, gdyby te nowe instalacje nie zapewniaÅ‚y nam równoczeÅ›nie najbardziej zdrowego i bezpiecznego ciepÅ‚a - tak dla użytkowników, jak i Å›rodowiska! Poziom czystoÅ›ci spalin emitowanych z najnowoczeÅ›niejszych wspóÅ‚czesnych palenisk, jest już kilkukrotnie wyższy, niż z tych sprzed kilku czy kilkunastu lat. Już same nowoczesne konstrukcje paleniska zapewniajÄ… poprawne spalanie drewna, a stosowane systemy elektroniczne dodatkowo umożliwiajÄ… tylko sterowanie samym procesem spalania, ale dziÄ™ki funkcji monitoringu zabezpieczajÄ… i kontrolujÄ… ich poprawne funkcjonowanie. JesteÅ›my wiÄ™c w posiadaniu technologii piÄ™knego, skutecznego i przede wszystkim czystego ekologicznie ogrzewania naszych domów drewnem.
Co daje nam wspóÅ‚czesny rozwój technologii czystego spalania drewna?
Po pierwsze, pozwala otworzyć nowy rynek wykorzystywania drewna do celów ogrzewczych i zarazem ozdobnych naszych domów. Nowe piece, kominki i piecokominki umożliwiajÄ… już nieuciążliwe, wygodne, piÄ™kne, komfortowe, niemal bezobsÅ‚ugowe, skuteczne, sterowalne i zrównoważone ogrzewanie wspóÅ‚czesnych domów mieszkalnych. Ogrzewanie nimi jest w dodatku zdrowe, czyste ekologicznie i bezpieczne dla Å›rodowiska naturalnego. ZapewniajÄ… również najtaÅ„szy sposób pozyskania energii.
Energia pozyskiwania z takich instalacji, w zależnoÅ›ci od tego czy bÄ™dzie to piec czy kominek, jest nawet 3-krotnie taÅ„sza, niż ta pozyskiwana z wÄ™gla, a 6-krotnie taÅ„sza niż z gazu ziemnego, plasujÄ…c siÄ™ na poziomie 0,06 – 0,1 zÅ‚/kWh, co przy Å›rednim zapotrzebowaniu na ciepÅ‚o (okoÅ‚o 10 – 17 MWh ) dzisiejszych typowych (150 m²) domów, w sezonie grzewczym daje koszt 600 – 1700 zÅ‚. W dodatku koszt zamontowania takich instalacji może też być wielokrotnie niższy, niż tych opartych na gazie i cieple sieciowym.
W tej sytuacji wprowadzanie nowej alternatywnej technologii ogrzewania domów drewnem bÄ™dzie miaÅ‚o także niezwykle ważny wymiar spoÅ‚eczny. Obok dawania niezależnoÅ›ci energetycznej, zapewnia on także możliwość dostÄ™pu do najtaÅ„szego źródÅ‚a ciepÅ‚a z drewna, a przez to zdecydowanego obniżenia wydatków na ogrzewanie. To niewÄ…tpliwa korzyść dla samych użytkowników, ale czy tylko dla nich?
Gdyby przekierować tylko cześć ogromnych Å›rodków z budżetów miast i województw przeznaczonych na wymianÄ™ starych, maÅ‚o wydajnych, nieekologicznych urzÄ…dzeÅ„ grzewczych (np. starych pieców wÄ™glowych), na tanie, wygodne w obsÅ‚udze i zapewniajÄ…ce czyste spalanie piece, kominki czy piecokominki nowej generacji (a nie tylko na te oparte na energii z gazu czy sieci ciepÅ‚owniczej), to nie tylko przyczynilibyÅ›my siÄ™ do wielokrotnych oszczÄ™dnoÅ›ci Å›rodków przeznaczonych na ten cel, ale nadto pomogliÅ›my wielu ludziom potrzebujÄ…cym, dajÄ…c im w rezultacie najtaÅ„sze źródÅ‚o ogrzewania. Realnie przyczynilibyÅ›my siÄ™ w ten sposób do skutecznego zwalczania zjawiska smogu, gdyż kolejka chÄ™tnych po najtaÅ„sze ciepÅ‚o i to skutecznie dofinansowane (w Krakowie w 100% przy wymianie starych pieców na nowe instalacje), byÅ‚aby zapewne bardzo dÅ‚uga i nie brakowaÅ‚oby chÄ™tnych do takiej zamiany.
Nie powinna wiÄ™c dziwić w Krakowie niechęć wielu użytkowników dotychczasowych pieców na tani wÄ™giel do wymiany tego źródÅ‚a energii na znacznie droższy noÅ›nik energii jakim jest gaz czy ciepÅ‚o z sieci. Dlaczego zatem dziÅ› nadal wspieramy tylko te drogie systemy likwidacji pieców wÄ™glowych i promujemy tylko rozwiÄ…zania, które oparte sÄ… o stosowanie energii o wiele droższej? Doprawdy trudno to zrozumieć. Jedyna odpowiedź, która by to tÅ‚umaczyÅ‚a to ta, że zwyczajnie nie wiemy, że możliwe sÄ… już instalacje na drewno mogÄ…ce peÅ‚nić funkcje ogrzewczÄ… domu. LiczÄ…c zaÅ› korzyÅ›ci użytkowników i lokalnych spoÅ‚eczeÅ„stw, nie można również zapominać o wymiernej korzyÅ›ci ekonomicznej w skali caÅ‚ego kraju.
Gdyby zaÅ‚ożyć, że rocznie buduje siÄ™ w Polsce okoÅ‚o 100 tys. urzÄ…dzeÅ„ typu kominkowego w domach jednorodzinnych (w których mieszka ponad poÅ‚owa Polaków), to gdyby wybudować w nich (wsparte dotacjami) najnowsze technologicznie zduÅ„skie instalacje grzewcze na drewno, to potencjalnie moglibyÅ›my w sezonie grzewczym wyprodukować ok. 1 – 1,8 mln MWh1 energii pochodzÄ…cej z OZE i w dodatku pomnażać to rokrocznie.
O ile mniej zubażalibyÅ›my wtedy zasoby naszej Ziemi, zmniejszajÄ…c „rabowanie” jej nieodnawialnych źródeÅ‚ energii! DziÅ› wszyscy – użytkownicy i producenci, musimy stać siÄ™ „ekologami”! Uczyć promowania i stosowania w sposób zrównoważony wszystkich źródeÅ‚ OZE, ale przede wszystkim musimy wypromować korzystanie z najbliższego, a zarazem najtaÅ„szego źródÅ‚a energii, czyli polskiego drewna. Nie możemy pozwolić na jego marnowanie, na pozostawianie go w lesie by zgniÅ‚o (bierne spalanie). PrzemysÅ‚ zużywa drewno pierwszej i drugiej klasy pozyskiwane gÅ‚ównie z pni drzew. My musimy nauczyć siÄ™ promować i zużywać drewno pozyskiwane gÅ‚ównie z korony drzew. PowinniÅ›my zagospodarować te grubsze gałęzie do kominków, a te cieÅ„sze do pieców i piecokominków. Możemy też zagospodarować odpady z drewna i spalać je w postaci brykietów i pelletów.
Zrównoważona i nowoczesna, gospodarka leÅ›na, zabezpieczy nam w nadmiarze podaż drewna opaÅ‚owego, zwÅ‚aszcza jeżeli zamierzamy je pozyskiwać z mniej korzystnych i w peÅ‚ni marnotrawionych koron drzew. Jego roczny przyrost wg szacunkowych badaÅ„ naukowych i tak zawsze bÄ™dzie znacznie wiÄ™kszy niż nawet najwiÄ™ksze możliwoÅ›ci spalenia go w domach mieszkalnych. Ponadto, w najbliższych latach, dziÄ™ki rosnÄ…cej termoizolacji budynków bÄ™dziemy je już wykorzystywać coraz bardziej racjonalnie i w rzeczywistoÅ›ci, zużycie drewna bÄ™dzie siÄ™ zmniejszać. Zmniejszone zapotrzebowanie na ciepÅ‚o budynków, a przy tym zwiÄ™kszona efektywność cieplna nowych pieców i kominków pomoże obalić mit, że wytniemy wszystkie drzewa palÄ…c w kominkach!
Jako użytkownicy, budowniczy i producenci, musimy włączyć siÄ™ bardziej aktywnie w dziaÅ‚ania umożliwiajÄ…ce pozyskiwanie wsparcia na takie instalacje, by w konsekwencji osiÄ…gnąć rozwój produkcji energii z drewna. Stwórzmy wiÄ™c wielki ruch ekologiczny i rozpocznijmy kampaniÄ™ pod hasÅ‚em: Drewno – polskie OZE! To nasza przyszÅ‚ość! Ostatni Szczyt G7 w Bawarii, jak podaje prasa, ustaliÅ‚ plan dziaÅ‚aÅ„, by od 2050 r. produkować energiÄ™ już tylko z odnawialnych źródeÅ‚ – OZE, zaprzestajÄ…c stosowania wÄ™gla, gazu i oleju. To może jeszcze daleka perspektywa, ale wytycza kierunek. DziÅ› nadszedÅ‚ czas, byÅ›my sami, dla wÅ‚asnego dobra i otaczajÄ…cego nas Å›rodowiska, wkroczyli na tÄ™ drogÄ™, zaczynajÄ…c od rzeczy maÅ‚ych. Niech pierwszym krokiem stanie siÄ™ np. informowanie wszystkich i walka o to, by nie palić mokrym drewnem. To od nas zależy czy uprzednio wysuszymy drewno, którym chcemy palić! OczywiÅ›cie możemy już kupić drewno suszone, odpadowe, poprodukcyjne lub suche brykiety czy pellet. Jednak najczęściej to od nas zwykÅ‚ych użytkowników drewna w piecach i kominkach bÄ™dzie zależaÅ‚o, czy wygospodarujemy miejsce przy swoim domu na jego suszenie! Wprowadzimy wtedy nowÄ… „modÄ™” na skÅ‚adowanie „pokazowe” drewna i na drewutnie przy naszych domach. Rocznie bÄ™dziemy zużywać Å›rednio okoÅ‚o 6 - 11 m³, a wÅ‚aÅ›ciwie rozdrobnione i rozrÄ…bane drewno, bÄ™dzie potrzebowaÅ‚o ok. 3 lat leżakowania.
Takiej iloÅ›ci drewna nie uda siÄ™ schować i musimy je pokazać czyniÄ…c z niego ozdobÄ™ otoczenia domu. Zapewne przejeżdżajÄ…c przez AustriÄ™, zwróciliÅ›my uwagÄ™ na poukÅ‚adane do suszenia sterty drewna przy niemal każdym domu. Czy ten fakt nie mówi wiele o tamtych mieszkaÅ„cach i o tym jak traktujÄ… drewno oraz jak wykorzystujÄ… to OZE dla ogrzewania wÅ‚asnych domów? A jeżeli jeszcze na dachu tamtejszego domu zobaczymy panele solarne czy ogniwa fotowoltaiczne, a w piwnicy czy kotÅ‚owni dostrzeżemy zasobniki na pellet lub zrÄ™bki – to czy możemy jeszcze wtedy wÄ…tpić, iż powszechne stosowanie i wykorzystanie OZE w domach mieszkalnych jest już nie tylko możliwe, ale i faktycznie realizowane? Czy taka nie powinna też stać siÄ™ nasza najbliższa przyszÅ‚ość? Czy nie przyniosÅ‚aby ona wiÄ™kszego dobra, tak dla użytkowników, jak i producentów instalacji OZE?
Suche drewno, palenisko kominkowe lub piecowe, które zapewni najczystsze spalanie (zgodne z wyznaczonymi przez wÅ‚adzÄ™ ustawodawczÄ… limitami okreÅ›lajÄ…cymi dopuszczalne poziomy emisji spalin), a także trochÄ™ wÅ‚asnego wkÅ‚adu pracy – nagrodzonego przyjemnoÅ›ciÄ… i urokiem oglÄ…dania ognia – to w zupeÅ‚noÅ›ci wystarczy do sukcesu drewna jako alternatywnego, najtaÅ„szego ciepÅ‚a z OZE!
Jednak peÅ‚ni szczęścia nie osiÄ…gniemy, jeżeli nie wprowadzimy mechanizmów wsparcia, opartych na nowej ustawie o OZE i regionalnych regulacjach ochrony Å›rodowiska! Nie po to Komisja Europejska nakazaÅ‚a wprowadzenie w krajowych ustawodawstwach rozwiÄ…zaÅ„ promujÄ…cych rozwój OZE i wspierania systemów ochrony Å›rodowiska, by w praktyce ograniczyć je tylko do niektórych źródeÅ‚ energii i to do tych, które zwiÄ…zane sÄ… tylko z dużym biznesem. Musimy zadbać, by nasza polska ustawa o OZE i regionalne regulacje nie pozostawaÅ‚y jak dotÄ…d dÅ‚użej w postaci okrojonej, obejmujÄ…c swoimi regulacjami tylko energiÄ™ ze sÅ‚oÅ„ca i wiatru, czy z gazu i sieci ciepÅ‚owniczej. Potrzebujemy, by w sposób nowoczesny i zrównoważony wypromować i wspierać rozwój wszystkich gałęzi energetyki – tak tej wielkiej, jak i maÅ‚ej, rozproszonej po naszych gospodarstwach domowych. Musimy stworzyć równe i sprawiedliwe warunki rozwoju i stosowania wszystkich źródeÅ‚ energii – tych konwencjonalnych jak i odnawialnych, nie wykluczajÄ…c żadnego – a zwÅ‚aszcza tego niedocenianego drewna. Musimy dziÅ› gÅ‚oÅ›no domagać siÄ™ i aktywnie wspierać wszystkie możliwe dziaÅ‚ania tak, by jak najszybciej wyrównać te nierównoÅ›ci. Musimy włączyć siÄ™ w dziaÅ‚ania tych wszystkich, którzy pracujÄ… nad prawnÄ… poprawÄ… Ustawy o Ochronie Åšrodowiska i innych regulacji prawnych tak, by pozwalaÅ‚y one np. lokalnym spoÅ‚ecznoÅ›ciom kreować dopasowane do wÅ‚asnych potrzeb rozwiÄ…zania, wspierajÄ…ce rozwój czystej, zielonej energii. Polska drewnem stoi! Ponad poÅ‚owa OZE może realnie pochodzić z drewna! PolskÄ™ stać na rozwiniÄ™cie alternatywnego systemu wytwarzania energii z drewna dla poÅ‚owy swoich mieszkaÅ„ców!
Drewno – już wkrótce powinno siÄ™ stać naszym pierwszym polskim OZE, tym najtaÅ„szym i najbardziej dostÄ™pnym źródÅ‚em czystej energii (zwÅ‚aszcza cieplnej) dla naszych domów. Wtedy wszelkie oszczÄ™dnoÅ›ci poczynione przez przejÅ›cie na ogrzewanie rodzinnych domów mieszkalnych gÅ‚ównie drewnem w rozsÄ…dnym wspóÅ‚dziaÅ‚aniu z innymi źródÅ‚ami energii, mogÄ… zostać zagospodarowane w o wiele lepszy sposób, przyczyniajÄ…c siÄ™ do ożywienia rozwoju gospodarczego i wzrostu dobrobytu spoÅ‚eczeÅ„stwa! A jak wielkie znaczenie bÄ™dzie to miaÅ‚o dla najuboższych warstw spoÅ‚ecznych? Gdyby tak jak w Krakowie, sfinansowano im w 100% przebudowÄ™ starego trujÄ…cego i nieefektywnego pieca (np. na wÄ™giel) na 2 – 3-krotnie taÅ„szÄ… w użytkowaniu energiÄ™ z pieca na drewno, to czyż nie dano by im w ten sposób nie tylko jednorazowej, ale staÅ‚ej realnej pomocy przez obniżenie kosztów ogrzewania? Czy tacy obywatele nie poparliby w wyborach tych, którzy dali im taki skuteczny system polepszenia życia?
W dobie Å›cierania siÄ™ pomysÅ‚ów na lepszÄ… PolskÄ™ – zauważmy, że można konkretnie poprawić los wielu Polaków. Możemy zmniejszyć wydatki na ogrzewanie domów, nawet poÅ‚owie mieszkaÅ„com kraju! Wprowadźmy obok już istniejÄ…cych rozwiÄ…zaÅ„ i regulacji nowe systemy wsparcia produkcji energii cieplnej z biomasy!
DziÅ› nie wystarczÄ… już same sÅ‚owa i deklaracje. Potrzeba konkretnych programów i dziaÅ‚aÅ„! Do wielkich rzeczy dochodzi siÄ™ przez maÅ‚e, a zwÅ‚aszcza te, które na poczÄ…tku wydaja siÄ™ niemal niezauważalne – jak drewno, z którego można uczynić ogrzewanie domów!
Å»yczmy wiÄ™c sobie, by te maÅ‚e rozproszone po naszych domach instalacje grzewcze na drewno, już wkrótce, rosnÄ…c w liczbÄ™, staÅ‚y siÄ™ wielkÄ… siłą, skutecznie przyczyniajÄ…cÄ… siÄ™ do rozwoju nowoczesnej energetyki opartej na drewnie – naszym polskim OZE. Stać nas na to, by udziaÅ‚ OZE w ogólnym bilansie produkowanej w Polsce energii już wkrótce przekroczyÅ‚ owe przyjÄ™te 20%. Nie bÄ…dźmy obojÄ™tni - niech połączy nas dziaÅ‚anie!
1 Dopuszczalne zapotrzebowanie na ciepÅ‚o wynosi dziÅ› (od 1 stycznia 2014 r.) 120 kWh/m², a w domu mieszkalnym o Å›redniej powierzchni 150 m² czyli: (120 x 150) = 18 MWh w sezonie, to zaÅ› pomnożone przez ilość domów – szacunkowe 100 000 = 1,8 mln MWh.