Ekopiece - czyli tzw. kozy na pellety to niezwykle praktyczne urządzenia, które charakteryzują się wysoką sprawnością grzewczą, automatyką pracy, gwarantują jednocześnie wszelkie przyjemności posiadania w domu prawdziwego ognia. Ekokasety to natomiast odpowiedniki popularnych wkładów i kaset kominkowych, skonstruowanych specjalnie pod kątem spalania pellet. Korpus tych urządzeń jest przeważnie wykonany ze stali, z paleniskiem stalowym lub wyłożonym wermikulitem. Oferta rynkowa pieców i kaset na pellety jest bardzo zróżnicowana, zarówno pod względem gabarytów (i mocy) jak i designu.
Zobacz całą galerię
Ekopiece i ekokasety
Zakres mocy cieplnej pieców i kaset na pellety dostępnych na rynku sięga od 2,5kW do 22kW. Warto jednak podkreślić, że moc tych urządzeń może być bardzo precyzyjnie regulowana (w przeciwieństwie do pieców i wkładów na drewno), a ich sprawność wynosi ponad 80%. Dzięki temu są ekologicznymi i bardzo ekonomicznymi urządzeniami grzewczymi.
Ekopiece pracują w pełni automatycznie: rozpalanie, wyłączanie, programowanie cyklów pracy na cały tydzień. Standardowo są wyposażone we wbudowany termostat elektroniczny, który dodatkowo kontroluje spalanie. Mogą być również sprzęgnięte z termostatem pokojowym (tak jak kotły C.O.). Większość dostępnych na polskim rynku pieców i kaset jest wyposażona w pilot zdalnego sterowania, tak więc obsługa jest możliwa nawet z pozycji wygodnego fotela. Piece i kasety na pellety gwarantują pełne bezpieczeństwo obsługi. W przypadku jakichkolwiek problemów z podawaniem paliwa, odprowadzeniem dymu lub przegrzaniem urządzenia następuje wyłączenie. Dodatkową zaletą pieców i kominków na pellety jest ich estetyczny wygląd i nowoczesna stylistyka.
Jak zainstalować?
Instalacja jest wyjątkowo prosta. Zaletą ekopieców jest fakt, iż teoretycznie nie wymagają one podłączenia do tradycyjnego przewodu kominowego. W obudowie tych urządzeń jest bowiem zintegrowany mechaniczny wyciąg dymu, który wymusza ciąg i reguluje go w zależności od trybu pracy urządzenia. W większości króciec wylotu dymu z pieców na pellety ma bardzo małą średnicę, przez co urządzenia te nie wymagają kominów o dużych przekrojach i wysokościach.Bardzo ważne jest, żeby system wylotu gazów był hermetycznie zamknięty za pomocą specjalnych przewodów uszczelnionych silikonem. Najlepszym rozwiązaniem dla wylotu dymu jest wykonanie stalowego, pionowego przewodu o długości co najmniej 1,5m połączonego z tylnym króćcem wylotu spalin w układzie "T", prowadzonym wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczenia.Powierzchnia rury spalinowej może osiągać temperatury mogące powodować oparzenia, należy więc zabezpieczyć ją przed dziećmi, kratką wykonaną z materiałów niepalnych. Piec ustawia się na podłodze (jako ochrona podłóg drewnianych można ewentualnie zastosować dekoracyjną płytę szklaną lub z blachy). Podłączenie do komina można wykonać przewodem sztywnym lub giętkim.
Zasady montażu ekokaset są podobne. Bardzo łatwe jest też zamontowanie ich w istniejących kominkach otwartych, a ewentualne przeróbki ograniczają się tylko do dopasowania wymiarów paleniska do gabarytów kasety. W podstawie paleniska montowany jest stelaż, który umożliwia łatwe wysuwanie kasety z kominka w celu uzupełnienia opału.
W okolicach pieca lub kasety należy przewidzieć możliwość podłączenie do sieci elektrycznej. Zasilanie elektryczne umożliwia właśnie automatyczną pracę - rozpalanie, kontrolę spalania oraz podawanie pelletów do paleniska. Pomieszczenie, w którym kaseta lub piec są zainstalowane, powinno mieć zapewnioną odpowiednią wymianę powietrza zgodnie z obowiązującymi przepisami. Warto jednak zwrócić uwagę, że większość urządzeń na pellety jest wyposażona w bezpośrednie doprowadzenie powietrza do komory spalania, dzięki czemu spełnia wymogi stawiane w energooszczędnym budownictwie.
Przed podjęciem decyzji o miejscu podłączenia pieca lub kasety na pellety należy mieć na uwadze, że:
- powietrze do spalania pobierane jest z zewnątrz, z wolnej przestrzeni, a nie z garażu lub pomieszczenia pozbawionego wentylacji
- odradza się instalację pieca w sypialniach
- zaleca się umieszczenie pieca lub kasety w dużych, przestronnych pomieszczeniach, znajdujących się najlepiej w centrum budynku tak aby zapewnić właściwą cyrkulację powietrza
- zaleca się wykonać przyłączenia elektryczne z uziemieniem
Eksploatacja pieców i kominków na pellety
Również codzienna eksploatacja jest bardzo łatwa, a dzięki dostarczonemu w standardowym wyposażeniu pilotowi, komfortowa. Piec i kasety są sterowane układem elektronicznym, gwarantującym całkowicie automatyczną kontrolę spalania. Zastosowany system sterowania reguluje fazę rozpalania, poziom mocy grzewczej, fazę wygaszania.
Bieżąca obsługa urządzeń na pellety ogranicza się jedynie do:
1.Zasypania pellet do zbiornika w piecu lub kasecie - urządzenia dostępne na polskim rynku umożliwiają automatyczną pracę nawet do 41 godzin z jednego zasypu,
2.Ustawienia parametrów pracy urządzenia (moc, żądana temperatura w pomieszczeniu) - istnieje możliwość programowania pracy na cały tydzień w dwóch niezależnych programach. Po osiągnięciu żądanej temperatury urządzenie samoczynnie przechodzi na tryb pracy "EKO" - oszczędny, a po obniżeniu zadanej temperatury o dwa stopnie samoczynnie wchodzi w pracę i uzupełnia jej spadek,
3.Usuwania popiołu - powstały w procesie spalania pellet popiół spada do specjalnie do tego przeznaczonego pojemnika. Należy jednak regularnie sprawdzać stan pojemnika, gdyż pellety nie są zawsze jednakowej, wysokiej jakości. Nie wskazane jest otwieranie drzwiczek pieca lub kasety, w czasie pracy urządzenia, bowiem zakłóca to wydajne spalanie pellet. Należy również zwrócić uwagę, że tak jak w przypadku tradycyjnego kominka, w trakcie funkcjonowania urządzenia na pellety jego obudowa, szyba, uchwyt drzwiczek oraz rury przyłączeniowe nagrzewają się i dlatego można ich dotykać jedynie przy użyciu odpowiednich zabezpieczeń.
Ekopiece i ekokasety są wyposażone w zaawansowane technicznie systemy bezpieczeństwa, tak aby w przypadku awarii jednego elementu lub uszkodzenia przewodu spalinowego, nie mogło dojść do uszkodzenia pieca ani do powstania szkód w pomieszczeniu, w którym piec jest zainstalowany. W przypadku jakichkolwiek zaburzeń działania urządzenia, podawanie pellet zostaje natychmiast przerwane. Główne mechaniczne urządzenia zabezpieczające to:
WAKUOSTAT - Mierzy dokładnie podciśnienie (ciąg) w przewodzie spalinowym; w przypadku problemów z ciągiem lub zatkania przewodu, zostaje wyłączony obwód ładowania paliwa.
TERMOSTAT - W przypadku przegrzania zbiornika spowodowanego nieprawidłowym funkcjonowaniem podajnika ślimakowego, zostaje wyłączony obwód ładowania paliwa.
Jeśli brak napięcia trwa kilka sekund, piec i kasety na pellety rozpoczynają na nowo swój normalny tryb pracy. Jeśli natomiast przerwa w dostawie prądu potrwa kilka minut, czujniki odnotują temperaturę wygaszania, system sterowania rozpocznie fazę wygaszania i w przeciągu około 15 minut piec wygaśnie.
Jak ogrzewają?
Piece i kasety na pellety ogrzewają pomieszczenie na dwa sposoby:
-system ogrzewania powietrza - są wyposażone w odpowiednio dobrane do mocy urządzenia wentylatory z płynną regulacją obrotów, które nadmuchują ogrzane powietrze do pomieszczenia. Niektóre modele posiadają wbudowany układ sterujący obiegiem ogrzanego powietrza umożliwiając w ten sposób jego nadmuch zarówno do pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie, jak również do innych pomieszczeń, poprzez system dystrybucji gorącego powietrza (DGP),
- poprzez układ C.O. - piece wyposażone są wtedy w tzw. płaszcz wodny oraz osprzęt umożliwiający pełną kontrolę układu C.O.
W Polsce urządzenia typu piece i kominki na pellety są nadal niedocenianym elementem wyposażenia naszych domów. Jednak wymogi dotyczące konieczności stosowania odnawialnych źródeł energii stawiają przed tą grupą urządzeń duże perspektywy.