Wodtke wokól kominka

Wokół kominka

Jeżeli spalać to drewno cz. 3

autor: Wojciech Dymnicki, Marek Żelewski

Nasze rozważania o kominkach dotarły do punktu, w którym ścierają się pragmatyzm z estetyką. Zdecydowana większość z nas chciałaby posiadać rzeczy ładne, a na dodatek o niezaprzeczalnych walorach użytkowych. Przedmiotem, który powinien spełnić te warunki jest wkład kominkowy lub piec wolnostojący. Dobrze dobrany jako urządzenie grzewcze zapewni nam ciepło, jako część wystroju wnętrza nada mu charakter i będzie cieszyć pięknem.
drewno.jpgpin
Zobacz całą galerię
Postaramy się wskazać Państwu relacje, jakie zachodzą pomiędzy wielkością domu, jakością przegród budowlanych, usytuowaniem i parametrami komina oraz bilansem powietrznym obiektu, a doborem wkładu kominkowego lub pieca wolnostojącego na drewno.
Na początku inwestor powinien zadać sobie pytanie: czy wkład kominkowy ma spełniać funkcję podstawowego lub uzupełniającego źródła ciepła czy ma być tylko ozdobą salonu, a palić będzie się w nim okazjonalnie.
W zależności od standardu okien oraz izolacji termicznej i wiatrowej zmienia się zapotrzebowanie na ciepło w stosunku do temperatury zewnętrznej.

Jak wynika z tabeli nr 1, w zależności od panującej temperatury zewnętrznej zmienia się zapotrzebowanie na ciepło w budynku. Zgodnie z PN-82/B-02403 zdecydowana większość naszego kraju leży w III, IV i V strefie klimatycznej. Można przyjąć do obliczeń wartości odpowiadające temperaturze -15 oC. Dla okolic, gdzie mróz utrzymuje się dłużej niż w pozostałej części Polski lub w miejscowościach o dużej liczbie dni wietrznych, odpowiednio zwiększamy te wartości.
Decydując się na wybór wkładu kominkowego jako źródła ciepła powinniśmy brać pod uwagę powierzchnię jaką chcemy ogrzać. Znając wielkość zapotrzebowania na ciepło ogrzewanych pomieszczeń, można w przybliżeniu określić moc nominalną paleniska.


Dane z tabeli nr 2 wskazują, że to samo palenisko o mocy 15 kW wystarczy do ogrzania do 250 m2 "ciepłego" domu lub tylko 150 m2 budynku z dużym zapotrzebowaniem na ciepło. W praktyce często spotykaną sytuacją są dobrze ocieplone ściany i po macoszemu potraktowana izolacja poddasza. Umożliwia to ucieczkę ciepła poprzez źle zaizolowany dach. W tym wypadku rozwiązaniem powinno być jak najszybsze jego docieplenie. Jeżeli nie jest to możliwe przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, należy  wybrać wkład kominkowy o mocy przekraczającej rzeczywiste potrzeby. Innym wyjściem jest podłączenie dodatkowego pieca wolnostojącego, w nie dogrzanej części domu.


Ważnym elementem na jaki należy zwrócić uwagę przy doborze wkładu kominkowego jest wielkość pomieszczenia, w jakim będzie on zainstalowany. Minimalna powierzchnia pokoju kominkowego musi być większa od 12 m2.
fot. sxc.hupin

Tabela 1. Zapotrzebowanie na ciepło w zależności od temperatury zewnętrznejpin

Tabela 2. Wymagana moc nominalna paleniska w zależności od zapotrzebowania na ciepłopin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek