Wodtke wokól kominka

Wokół kominka

Kominki gazowe od podstaw

autor: Rafał Rębisz

Z różnych względów nie zawsze mamy możliwość zamontowania w naszym domu urządzenia opalanego drewnem. Nie oznacza to jednak konieczności rezygnacji z radości, jaką daje nam ogrzewanie kominkiem. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie kominka gazowego.
bgcosmos100a.jpgpin
Zobacz całą galerię
Pomimo niezaprzeczalnych walorów estetycznych, jakie zapewnia widok płonących polan i zapach drewna, wkłady gazowe mogą bardzo dobrze naśladować te tradycyjne. Producenci często oferują sztuczne polana lub kamienie, które można umieścić w miejscu tradycyjnego rusztu. W nowoczesnych urządzeniach palniki są tak skonstruowane, aby imitowały płomienie, jakie uzyskujemy podczas palenia drewna. Niewątpliwą zaletą rozwiązania gazowego jest jednak fakt, iż opał spalany jest całkowicie, dzięki czemu nie zostawia popiołu i pozwala uniknąć zjawiska straty ciepła. Do rozpalenia ognia i kontroli ilości oddawanego ciepła używamy najczęściej pilota zdalnego sterowania. Nie musimy również pamiętać o uzupełnianiu opału, gdyż jest on stale dostarczany bezpośrednio z instalacji gazowej. W zależności od producenta i modelu urządzenia możemy opalać gazem ziemnym lub LPG. Dobrze wykonana instalacja gazowa jest całkowicie bezpieczna. W momencie zaniku płomienia, nagłego skoku ciśnienia w instalacji, ograniczonego ciągu kominowego czy niedoboru tlenu w pomieszczeniu dopływ gazu jest odcinany, a kominek wyłączany.

Zanim zainstalujemy


Instalacja gazowa wymaga szczególnej ostrożności i dokładności wykonania, dlatego podłączenie jednostki do instalacji gazu musi przeprowadzić osoba posiadająca stosowne uprawnienia, która po montażu wykona próbę szczelności. Obudowę natomiast wykonuje wykwalifikowany montażysta. W zależności od producenta musimy znać wymagania montowanego urządzenia co do ciśnienia dostarczanego gazu. Niezbędne jest więc dokładne zapoznanie się z dołączaną instrukcją oraz sprawdzenie typu gazu i jego ciśnienia w najbliższym oddziale jednostki terenowej dostawcy gazu.

Przewody doprowadzające gaz do kominka powinny być odkryte. Dopuszczalne jest ich prowadzenie w ścianie lub podłodze, lecz musimy pamiętać o zapewnieniu łatwego do nich dostępu. Stalowe lub miedziane rury ukryte w ścianie możemy przykryć płytami gipsowymi lub masą tynkarską. W żadnym wypadku nie możemy ich pokryć warstwą betonu ani innego materiału wymagającego kucia. Rury prowadzone w podłodze powinny być przykryte kratką umożliwiającą łatwy dostęp. Pomieszczenie, w którym zamontujemy kominek gazowy powinno mieć wysokość przynajmniej 220cm, kubaturę nie mniejszą niż 7m3 przy systemie z zamkniętą komorą spalania oraz 8m3 przy kominku otwartym. Pomieszczenie z kominkiem gazowym musi posiadać kratkę wywiewną o przekroju 200cm2 umieszczoną pod sufitem i niezamykany otwór nawiewny bezpośrednio z zewnątrz, również o podobnej powierzchni. Gdy pomieszczenie jest wewnątrz budynku i nie ma ściany zewnętrznej, dopuszcza się wykonanie jednego otworu nawiewnego z zewnątrz w sąsiednim pomieszczeniu i drugiego otworu między tymi pomieszczeniami. Zabrania się stosowania się jakichkolwiek redukcji systemu odprowadzania spalin.

Zamknięta komora spalania


Wkłady z zamkniętą komorą spalania charakteryzują się tym, iż całkowita wymiana powietrzno-gazowa odbywa się wewnątrz urządzenia. Wymagana ilość powietrza musi być więc dostarczana z zewnątrz. Ogrzewanie odbywa się podobnie jak w przypadku tradycyjnych kominków. Gorące powietrze otaczające wkład transportowane jest za pomocą systemu dystrybucji gorącego powietrza do ogrzewanych pomieszczeń. Otoczenie wkładu nagrzewane jest dodatkowo radiacyjnie poprzez przednią szybę. Kominek gazowy z zamkniętą komorą spalania wymaga podpięcia do komina systemowego, zabronione jest zastosowanie tradycyjnego komina bez specjalnego wkładu. Jeżeli jednak w pomieszczeniu, w którym zamontujemy kominek gazowy nie ma możliwości podłączenia go do wertykalnego komina, spaliny możemy odprowadzać przez ścianę za pomocą systemu koncentrycznych rur SPS (system powietrzno-spalinowy). Działa on na zasadzie grawitacyjnej i nie wymaga turbin wspomagających. Należy pamiętać, aby wewnętrzna rura odprowadzająca spaliny była dłuższa o około 40 - 50cm od zewnętrznej doprowadzającej powietrze do komory spalania. Uniemożliwi to zasysanie spalin do wkładu. Koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż 21kW - w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej oraz 5kW w pozostałych budynkach mieszkalnych. Wyloty przewodów powinny znajdować się wyżej niż 2,5m ponad poziomem terenu.

W przypadku zastosowania kominowego systemu rur koncentrycznych niezbędna jest specjalna nasada, która reguluje wymianę powietrzno - gazową. Innym sposobem dostarczania powietrza do spalania jest umieszczenie dopływu powietrza pod wkładem (o ile takie są zalecenia producenta) i zastosowanie tradycyjnego odprowadzania spalin przez system kominowy. W takim przypadku nasada nie jest wymagana, lecz musimy zastosować daszek chroniący przed deszczem. Podczas uruchamiania wkładu gaz jest wtryskiwany do palnika i - jeżeli płomień nie pojawi się po kilku próbach - gaz może zgromadzić się w dyszy. Wkłady z zamkniętą komorą spalania powinny być wyposażone w system blokujący dopływ gazu po kilkukrotnym nieudanym rozpaleniu, zabezpieczając tym samym urządzenie przed wybuchem paliwa. Jeżeli jednak taka eksplozja ma miejsce wewnątrz paleniska, szyba nie rozbija się, a wkład ulegnie chwilowemu rozszczelnieniu, aby energia uszła na zewnątrz, po czym powróci do stanu pierwotnego, by po około 10 minutach kominek można było eksploatować.

Kominki otwarte


W przypadku zastosowania urządzeń z komorą otwartą sytuacja jest bardziej skomplikowana. Palenisko powinno być otwarte jednostronnie. Ogranicza to do minimum zakłócenia ciągu, jakie mogą powstać choćby przy otwarciu okna.
W przypadku zastosowania wkładów dwu lub trzy-stronnie otwartych wymagane jest użycie dodatkowych zabezpieczeń w postaci szybek montowanych na otwartych ściankach. Konieczność użycia szybek zabezpieczających rozpatrywana jest przez montażystę każdorazowo z uwzględnieniem uwarunkowania pomieszczenia, usytuowania w nim kominka i siły ciągu komina.

W zależności od wielkości paleniska, musimy zastosować doprowadzenie powietrza do niego, pamiętając jednak, aby odprowadzanie spalin odbywało się za pomocą systemu kominowego o prostym przebiegu - bez pośrednictwa kolanek i złączek. Gwarantuje to odpowiednią siłę i jakość ciągu ograniczając możliwość cofania spalin.

Niezbędne jest także zastosowanie szeregu zabezpieczeń mechanicznych. Pierwszym jest zawór odcinający w chwili pożaru oraz zaniku płomienia dopływ gazu do palnika. Na palnikach powinny być zainstalowane regulatory chroniące przed skokami i różnicami ciśnienia gazu na poszczególnych dyszach. Króciec wylotowy do komina musi być wyposażony w czujnik chroniący urządzenie przed tzw. "cofką" spalin i gromadzeniem się czadu.

Wkłady katalityczne


Nowością na naszym rynku są kominki katalityczne. W chwili obecnej tylko kilku producentów oferuje takie rozwiązanie, a wśród nich brytyjska firma Verine. Nie wymagają one ani tradycyjnego komina, ani systemu rur koncentrycznych. Spaliny powstałe w procesie spalania gazu przechodzą przez system katalitycznego dopalania spalin umieszczony w górnej części paleniska. W wyniku katalitycznego dopalania spalin powstający w pierwotnej fazie spalania tlenek węgla przechodzi w dwutlenek węgla i parę wodną, których stężenie nie przekracza stężenia tych gazów w świeżym powietrzu.
Kominki do apartamentów

Kominki gazowe cieszą się ogromną popularnością zwłaszcza wśród osób mieszkających w apartamentach, gdzie nie zawsze jest możliwość wykorzystania tradycyjnego komina. Niewielka głębokość urządzeń gazowych oraz modernistyczny design obudów często wykorzystywany w kominkach gazowych stanowią idealne rozwiązanie właśnie w nowoczesnych mieszkaniach, gdzie często mamy ograniczoną ilość miejsca.
fot. Bodart&Gonaypin

fot.Helex/Stylowe Kominkipin

fot.Helex/Stylowe Kominkipin

fot. Bodart&Gonaypin

fot.Helex/Stylowe Kominkipin

fot.Helex/Stylowe Kominkipin

fot.Helex/Stylowe Kominkipin

Sposoby podłączenia kominka z zamkniętą komorą spalania i nasada regulująca wymianę pow. - gaz.pin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek