Wodtke wokól kominka

Wokół kominka

Paliwo wszechczasów

autor: Rafał Rębisz

Jeszcze do niedawna wkłady kominkowe opalane były niemal wyłącznie drewnem, teraz jednak powstaje coraz więcej urządzeń na paliwa alternatywne. Wydawać by się mogło, że taki rozwój sprawi, iż drewno odejdzie na dalszy plan, ustępując miejsca paliwom bardziej wydajnym, niejednokrotnie tańszym. Tak się jednak nie dzieje i jest ono nadal podstawowym materiałem opałowym. To najstarsze paliwo długo jeszcze przodować będzie wśród znanych źródeł energii.
607076_15822327.jpgpin
Zobacz całą galerię
Warto zastanowić się nad fenomenem drewna i jego zaletami stawiającymi go przed innymi opałami. Jakie jego cechy sprawiają, iż wciąż jest materiałem tak popularnym i cenionym. Jednym z czynników jest bez wątpienia jego dostępność. Drewno jest paliwem odnawialnym, obok takich źródeł energii jak energia słoneczna, woda (a w zasadzie jej spiętrzenie) oraz wiatr. Oznacza to, iż w przeciwieństwie do pokładów węgla, jego zasoby nie ulegną wyczerpaniu. Aby to jednak było możliwe, niezmiernie istotna jest racjonalna gospodarka jego zasobami, która umożliwi pokrycie światowego zapotrzebowania na energię. Nie możemy więc zapomnieć o roli jaką pełnią szkółki leśne wspomagające odbudowę tego cennego surowca. Należy pamiętać, iż drewno - jako jedyny wśród zasobów odnawialnych -  może być składowane i magazynowane bez strat. Przeciwnie, nie powinniśmy palić drewnem świeżym, gdyż podczas składowania w odpowiednich warunkach zyskuje na wartości energetycznej.

Podobnie jak inne odnawialne źródła energii drewno nie zanieczyszcza środowiska. Ilość dwutlenku węgla powstającego podczas jego spalania jest niemal równa ilości absorbowanej dzięki fotosyntezie podczas procesu wzrostu. Bilans CO2 jest więc zbliżony do zera, ponadto popiół, który powstaje podczas procesu spalania jest pełnowartościowym nawozem naturalnym. Oczywiście nie bez znaczenia jest również atmosfera, jaką buduje zapach drewna. Polana palące się w kominku są źródłem ciepła dosłownie i w przenośni. Sprawiają, że salon staje się bardziej "przytulny", sprzyjający rodzinnym spotkaniom. Zwłaszcza teraz, w okresie świątecznym nie sposób sobie wyobrazić wieczoru w domu spędzonego inaczej niż razem z najbliższymi w atmosferze ciepła domowego ogniska, gdy w powietrzu unosi się zapach choinki, a ogień trzaska w kominku.

Jednak nie każde drewno stanowi dobre paliwo. Jego wartość opałowa zależy od kilku czynników, między innymi od rodzaju oraz wilgotności. Należy pamiętać, iż jedynie drewno suche nadaje się do opalania. Wilgotność drewna opałowego nie powinna przekraczać 20%, co uzyskujemy po około 2 latach składowania w odpowiednich warunkach.Świeże drewno oddaje zbyt dużo wilgoci podczas procesu spalania. Osadza się ona w kominie, co nie wpływa na niego korzystnie. Poszczególne gatunki drewna różnią się właściwościami opałowymi. Wyższą kaloryczność wykazuje drewno pochodzące z drzew liściastych niż iglastych, zwłaszcza gatunki o dużej gęstości.
Wiemy już, jakim drewnem powinniśmy palić, zastanówmy się więc jak je przechowywać, żeby w pełni wykorzystać jego właściwości. Aby jego kaloryczność rosła, należy zadbać o właściwe warunki magazynowania. Pamiętając o fakcie, jak niska musi być jego wilgotność, drewno należy składować w suchym i przewiewnym miejscu. Dzięki temu stwarzamy dogodne warunki do schnięcia. Nie potrzebujemy specjalnego miejsca do magazynowania drewna. Idealnie nadaje się do tego wiata, szopa itp. Możemy również wykorzystać ogród, układając je w stosy, które jednak powinny być przykryte dachem w celu zabezpieczenia na wypadek deszczu. Warto pamiętać o tym, aby drewno z różnych lat trzymane było oddzielnie, ułatwi nam to rozpoznanie jak długo powinno jeszcze schnąć.

Dbajmy więc o właściwą gospodarkę zasobami leśnymi, aby nasze dzieci i wnuki również mogły cieszyć się tym niesamowitym paliwem. Niech również poczują ciepło, jakie ogarnie ich, gdy pierwszy raz zasiądą przed kominkiem. Pozwólmy temu paliwu wszech czasów pozostać odnawialnym źródłem energii.
Paliwo wszechczasówpin
Paliwo wszechczasówpin
Paliwo wszechczasówpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek