Wodtke wokól kominka

Wokół kominka

Smog a kominek

autor: Ireneusz Bonarski

W Krakowie stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu przekracza kilkakrotnie dozwolone normy. Aby poprawić sytuację w Małopolsce, władze województwa stworzyły program ochrony powietrza. Do 2019 roku stare piece i kotłownie mają sukcesywnie zniknąć. Mieszkańcy Krakowa będą musieli zrezygnować z palenia węglem i ciężkimi olejami. Paleniska na drewno nadal będą mogły być montowane i eksploatowane.
drewno_01.jpgpin
Zobacz całą galerię
Pojawiają się jednak głosy, jak choćby z Krakowskiego Alarmu Smogowego, że palenie drewnem jest szkodliwe i również kominki powinny być wygaszone. Z taką opinią firma Spartherm się nie zgadza z następujących powodów. 
Po pierwsze drewno jest ekologicznym materiałem opałowym i jest neutralne pod względem obecności dwutlenku węgla w procesie spalania. Ważna jest jednak świadomość użytkowników kominków, aby palić drewnem suchym i sezonowanym tak jak jest to zalecane przez producenta.
Po drugie wkłady kominkowe spełniają coraz wyższe normy i to producent jest gwarantem jakości spalania. Firma Spartherm, niemiecki producent, pracuje nieustannie nad tym, aby produkty uczynić jeszcze bardziej przyjaznymi środowisku. Niemcy uchwaliły z dniem 22 marca 2010 roku najbardziej rygorystyczne ustawy prawne mające na celu ochronę środowiska naturalnego. Spartherm przestrzega tych norm, wytycznych we wszystkich oferowanych produktach i posiada na to wiele przykładów. Dla tych, którym te argumenty wydają się niewystarczające mamy jeszcze jeden: Spartherm oferuje filtr cząsteczek sadzy wymagany przez BAFA, który według udokumentowanych danych filtruje znacznie więcej, bo aż ponad 60% powstających w czasie procesu spalania cząstek sadzy. Airbox to system opracowany dla zachowania czystości powietrza atmosferycznego.
Dodatkowo firma Spartherm pracuje bardzo intensywnie nad efektywnym wykorzystaniem pozyskiwanej energii. Oferujemy dla naszych produktów, zintegrowane wymienniki ciepła lub z możliwością adaptacji, w których udział wody wynosi od 25 do około 80%. W ten sposób można wyprodukowane w pomieszczeniu ciepło wykorzystać w innym miejscu w domu.
Należy również zwrócić uwagę na aspekt ekonomiczny. Drewno jest surowcem odnawialnym i ogólno dostępnym. Energia uzyskana z opalania drewnem jest zdecydowanie tańsza niż z gazu czy prądu.
Kominek opalany drewnem ma jeszcze bardzo ważną zaletę, poprzez promieniowanie cieplne działa prozdrowotnie, a wizja ognia działa relaksująco. Drewno jest najstarszym materiałem opałowym ludzkości, który daje od niepamiętnych czasów poczucie bezpieczeństwa.

fot. sxc.hupin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek