Jeśli nie kominek lub koza opalana drewnem, to co? Może piec lub kaseta na pellety? Wprawdzie ich nowoczesny design sprawa, że zwolenników tradycyjnych kominków nie łatwo przekonać, ale pod względem wydajności grzewczej i komfortu użytkowania znacznie przewyższają dotychczasowe kominki. Urządzenia na pellety mogą równie skutecznie cieszyć oko widokiem żywego ognia i można je zamontować tam, gdzie na kominek jest zbyt mało miejsca lub brakuje odpowiedniego komina.
Zobacz całą galerię
Oferta producentów ekopieców i ekokaset na pellety, również w Polsce, z sezonu na sezon jest coraz bogatsza. Można przebierać we wzorach i kolorach. Są piece uniwersalne, pasujące do każdego wnętrza. Są również ultranowoczesne, ze stali i aluminium dla wielbicieli współczesnego designu. Najmniejsze ekopiece mają bardzo małe gabaryty, a dzięki odpowiedniej konstrukcji nie wymagają tak dużych odległości od materiałów palnych jak tradycyjne kozy na drewno. Największe ekopiece na pellety są również w stanie ogrzewać system DGP lub C.O. i C.W.U.
Poza tym, w przeciwieństwie do tradycyjnego kominka, który instaluje się na stałe, ekopiec na pellety można potraktować jako mebel i podczas przeprowadzki zabrać ze sobą, a w razie zmiany koncepcji wnętrza, po prostu wymontować i sprzedać. Wszystkie ekopiece mają przeszklone drzwiczki pozwalające obserwować ogień.
Ponieważ oferta rynkowa dotycząca domowych urządzeń na pellety - zarówno ekopieców jak i ekokaset - jest bardzo szeroka, na początku należy sobie postawić kilka ważnych pytań, które ułatwią wybór i sprawią, że w przyszłości użytkownik będzie zadowolony ze swojego "peleciaka".
Należy się przede wszystkim dobrze zastanowić do jakich celów ma służyć piec lub kaseta na pellety w naszym domu i odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
Dekoracja czy grzanie? Czy piec lub kaseta ma być jedynie dekoracją wnętrza? Jak często będziemy palić w ekopiecu lub ekokasecie? A może szukamy sposobu na dogrzewanie naszego domu w okresach przejściowych? Obecnie pellety są już łatwo dostępnym źródłem energii cieplnej na terenie całego kraju - w związku z tym pytanie - czy chcemy, aby nasz ekopiec stanowił ważne źródło ciepła w domu?
W przypadku wyboru ekopieca lub ekokasety, które mają spełniać funkcje dekoracyjne, należy przede wszystkim brać pod uwagę aspekty estetyczne, tzn. stylistykę urządzenia, rodzaj użytych materiałów. Na przykład bardzo "trendy" są obecnie ekopiece wyposażone w nowoczesną elektronikę, z możliwością sterowania przez telefon komórkowy, a wykończone na zewnątrz kaflami ceramicznymi. W przypadku wyboru ekopieca, który ma spełniać funkcje dekoracyjne, warto wziąć pod uwagę aspekty estetyczne urządzenia oraz rozwiązania umożliwiające osiągnięcie ustawień płomienia zbliżonego do ognia w kominku tradycyjnym.
Należy również wziąć pod uwagę komfort użytkowania - sposób uzupełniania opału oraz usuwania popiołu, możliwość regulacji wydajności grzewczej itp. Natomiast patrząc na urządzenie na pellety jako na źródło ciepła, należy brać pod uwagę przede wszystkim rozwiązania techniczne, parametry grzewcze.
Decydując się na urządzenie typowo grzewcze, powinniśmy zwrócić uwagę głównie na jego parametry techniczne i użytkowe, np.:
- sprawność - urządzenie na pellety powinno mieć minimalną sprawność 80% podczas normalnej pracy, a myśląc o typowym urządzeniu grzewczym nawet >90%. Oznacza to, że minimum
80 - 90% energii powstającej podczas spalania pellet jest odzyskiwana w postaci ciepła (dla porównania w otwartych kominkach tradycyjnych było to tylko 10 - 15%, w standardowych wkładach kominkowych
60 - 70%).
- zakres mocy grzewczej - bardzo istotną zaletą urządzeń na pellety jest niezwykle szeroki zakres mocy grzewczej i precyzyjna możliwość regulacji,
- jednorazowy załadunek pellet - wszystkie urządzenia mają wbudowany pojemnik na pellety. Dlatego im większy pojemnik na pellety tym rzadziej będziemy musieli go uzupełniać - jest to szczególne ważne dla osób, które chcą regularnie palić w ekopiecu. W przypadku największych urządzeń pojemnik mieści nawet do 30 kg pellet jednorazowo.
- czas pracy urządzenia bez uzupełniania opału - ten parametr urządzeń na pellety jest oczywiście ściśle powiązany z w.w. i należy go brać pod uwagę właśnie wtedy kiedy chcemy wykorzystywać nasz ekopiec do stałego ogrzewania domu. W typowych urządzeniach przeznaczonych do grzania odpowiednio duży pojemnik umożliwia pracę urządzenia nawet przez ponad 70 godz. (ponad
3 doby bez uzupełniania opału!).
Ciekawostką są również urządzenia uniwersalne - piece, umożliwiające zarówno spalanie drewna jak i pellet.
Dokonując wyboru ekopieca lub ekokasety nie należy kierować się niską ceną urządzenia, ale przede wszystkim wziąć pod uwagę koszty eksploatacji, wynikające z w.w. parametrów urządzenia, komfort i bezpieczeństwo użytkowania, zastosowane rozwiązania techniczne gwarantujące długowieczność urządzenia oraz warunki gwarancji. Należy zwrócić uwagę na renomę firmy, a nawet okres w jakim firma zapewnia ewentualne części zamienne do zakupionego modelu urządzenia (czasami bowiem nieznani producenci oferują bardzo tanie urządzenia na pellety, a po zakończeniu sprzedaży danego modelu nie ma możliwości wymiany części).
I jedna - formalna ale bardzo ważna sprawa - urządzenia na pellety oferowane w Polsce (oraz w całej UE) muszą spełniać obowiązująca normę PN-EN 14785 oraz być oznaczone europejskim znakiem bezpieczeństwa CE.
Dla zachowania komfortu użytkowania przede wszystkim trzeba odpowiednio dobrać moc urządzenia do wielkości ogrzewanych pomieszczeń. Moc ekopieca idzie w parze z wielkością zasobnika na pellety, a tym samym gabarytami pieca.Dobierając ekopiec należy wziąć w pierwszej kolejności pod uwagę jego możliwości grzewcze. Producenci urządzeń na pellety bardzo dokładnie określają zakres mocy grzewczej wyrażonej w kW. Dzięki temu możemy w szybki sposób policzyć powierzchnię lub kubaturę jaką może ogrzać dany ekopiec.Najpierw powinniśmy znać zapotrzebowanie na moc grzewczą dla danego budynku. Ta wartość jest często podana w projekcie domu.Można ją też wyliczyć w przybliżeniu według następującego wzoru:D = V x G x dtD: straty ciepła [W]V: kubatura budynku [m3]G: współczynnik przenikalności cieplnej [W/(oC x m3)]dt: różnica temperatury wewnętrznej i zewnętrznej [oC]
Można przyjąć, nie popełniając istotnego błędu, że: 75% strat ciepła to straty przez przewodnictwo cieplne, 25% strat ciepła związane z nieszczelnością budynku oraz wentylacją.
Wartość współczynnika G:
0,75 - dla budynków dobrze izolowanych,
0,90 - dla budynków średnio izolowanych,
1,20 - dla budynków o słabej izolacji.
W uproszczeniu przyjmuje się, że w nowych domach, z dobrą izolacją termiczną zapotrzebowanie na ciepło wynosi około 30 W/m2, w domach izolowanych według starych technologii - 40, w starych, bez izolacji - 80 i więcej W/m2.
Moc ekopieca dla danego pomieszczenia lub całego budynku możemy szybko określić stosując następujące założenia (przy pomieszczeniach o średniej wys. 2,6 m):
- w budynkach o tradycyjnej izolacji termicznej - 1 kW na 10 m2
- w budynkach o dobrej izolacji 0,7 - 0,8 kW na 10 m2
Podczas spalania pellet w urządzeniach typu ekopiece i ekokasety głównym sposobem ogrzewania jest konwekcja. Co prawda, ekopiec również ogrzewa przez promieniowanie grzewcze - poprzez ścianki urządzenia i szybę, ogrzewając w ten sposób ściany, podłogi przedmioty i ludzi znajdujących się w otoczeniu, ale udział radiacji jest znacznie mniejszy niż w przypadku pieców na drewno.
Większość pieców i kaset na pellety jest więc typowymi urządzeniami do ogrzewania konwekcyjnego i są wyposażone w wentylatory dodatkowo wymuszające obieg powietrza.
W zależności od sposobu nadmuchu ogrzanego powietrza urządzenia te można podzielić na:
- przystosowane do ogrzewania pomieszczenia, w którym urządzenie jest zainstalowane,
- umożliwiające rozprowadzenie ogrzanego powietrza nawet do 4 innych pomieszczeń w budynku.
Powietrze w takich urządzeniach przepływa przez wymiennik w piecu, gdzie zostaje ogrzane i dzięki odpowiednio dobranym, wbudowanym wentylatorom, wydostaje się do pomieszczenia. W przypadku ekopieców przystosowanych do ogrzewania również innych pomieszczeń zostaje skierowane do przewodów rozprowadzających.
Ciepłe powietrze rozprowadzane jest do poszczególnych pomieszczeń przy użyciu izolowanych przewodów aluminiowych. W przypadku takiego systemu należy stosować przewody redukujące do minimum szum jaki powstaje podczas ruchu powietrza. Średnica stosowanych przewodów wynosi 80 mm. Przewody te instalowane są w taki sposób, aby były niewidoczne i nie psuły estetyki pomieszczeń.
Na końcu każdego przewodu umieszcza się kratki wentylacyjne z regulacją lub anemostaty. Ważne jest, aby istniała możliwość dokładnej regulacji strumienia powietrza oraz żeby powietrze po schłodzeniu miało możliwość powrotu do pomieszczenia gdzie jest piec. Wyloty powietrza w pomieszczeniach mogą być umieszczane w ścianie lub suficie.
W przypadku ekopieców bardzo popularnym rozwiązaniem są również urządzenia ogrzewające system C.O. oraz C.W.U. Warto zwrócić uwagę, że przypadku urządzeń na pellety wyposażonych w system automatycznego podawania pellet oraz elektroniczne zabezpieczenia, ekopiec ogrzewający C.O. może pracować w układzie zamkniętym (nie ma konieczności instalacji naczynia przelewowego oraz oddzielnego układu otwartego).
Jeszcze na etapie projektowania domu należy wziąć pod uwagę funkcjonalność pomieszczenia, w którym ma się znaleźć urządzenie na pellety: możliwość rozmieszczenia mebli i komunikację.
Ze względów praktycznych bardzo dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie ekopieca lub kominka z kasetą na pellety na ścianie sąsiadującej z pomieszczeniem gospodarczym. Wówczas w takim pomieszczeniu można umieścić większy, buforowy pojemnik na pellety, skąd mechanicznie lub grawitacyjnie pellety będą transportowane do pieca.
W tej kwestii cennych rad może udzielić przedstawiciel firmy oferującej takie urządzenia. Jest to również odpowiedni moment, aby zastanowić się nad zewnętrzną, dekoracyjną częścią kominka, czyli obudową.
W przypadku gdy ekopiec chcemy postawić w już istniejącym domu, możliwości wyboru lokalizacji mamy mniej niż w przypadku gdy dopiero planujemy budowę.
Ekopiec powinien być umiejscowiony jak najbliżej komina, gdyż ważne jest, aby na przewodzie dymowym było jak najmniej zagięć. W przypadku gdy zamierzamy dobudować komin, możliwości są znacznie większe.
Należy zwrócić uwagę, że większość urządzeń na pellety posiada wbudowany system wymuszający wyrzut dymu. Poza tym średnica wymaganego przewodu kominowego jest o wiele mniejsza niż w przypadku tradycyjnych urządzeń na drewno - od 80 do 100 mm.
Jednocześnie trzeba pamiętać, że w pobliżu ekopieca (ekokasety) potrzebne jest zwykłe gniazdko elektryczne (230 V~).
Warto zwrócić uwagę, że urządzenia na pellety są stosunkowo lekkie, tak więc ich wymagania odnośnie wytrzymałości podłoża (stropu) są znacznie mniejsze w porównaniu z tradycyjnymi kominkami.
Jednym z najczęstszych błędów przy lokalizacji ekopieca to umieszczenie go w miejscu, obok którego trzeba często przechodzić - np. tuż przy korytarzu, przy przejściu między dwoma pokojami. Rozwiązanie takie sprawia, że osoby przechodzące będą nam zasłaniały widok ognia, a poza tym tuż przy piecu jest dużo cieplej i konieczność przechodzenia cały czas obok ciepłego pieca nie będzie komfortowa.
Aby użytkowanie urządzenia na pellety było bezpieczne, trzeba jeszcze przygotować odpowiednio miejsce montażu. Z uwagi na fakt, iż korpus urządzenia rozgrzewa się, trzeba odpowiednio zabezpieczyć podłogę i ściany oraz strop w pobliżu pieca. Ekopiec najlepiej ustawić na specjalnym podeście, zachowując co najmniej 20 cm odstępu od niepalnych ścian pomieszczenia.
W przypadku narożnego ustawienia, należy zachować, co najmniej 10 cm odstępu od niepalnych ścian pomieszczenia.
Sam montaż urządzenia na pellety jest stosunkowo łatwy. Zaleca się jednak, aby instalacja była wykonana przez autoryzowanego instalatora.
Najlepszym rozwiązaniem dla wylotu dymu jest wykonanie stalowego, pionowego przewodu o długości co najmniej 1,5 m połączonego z tylnym króćcem wylotu spalin w kształcie "T", prowadzonym wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczenia, tak aby stworzyć naturalny ciąg i uniemożliwić rozprzestrzenianie się dymu i nieprzyjemnych zapachów podczas wygaszania urządzenia.
Powierzchnia rury dymowej może osiągać temperatury mogące powodować oparzenia, należy więc zabezpieczyć ją przed dziećmi, kratką zabezpieczającą wykonaną z materiałów niepalnych.
Należy również pamiętać o doprowadzeniu powietrza z zewnątrz do spalania, umożliwiając prawidłowy przebieg procesu spalania.
Przewód kominowy wewnątrz budynku (fot.3 rys. 1)
Ten typ instalacji nie wymaga izolowanego przewodu kominowego ponieważ jest on w całości zamontowany wewnątrz budynku. Trójnik typu "T" z rewizją może być zainstalowany w dolnej części przewodu kominowego.
Przewód kominowy wewnątrz i na zewnątrz budynku (fot.3 rys. 2)
W tym przypadku dla fragmentu instalacji znajdującej się w budynku nie jest wymagana instalacja dwuściennego izolowanego przewodu kominowego. Przewód instalowany na zewnątrz budynku musi być izolowany.
W dolnej części przewodu zewnętrznego należy zainstalować wyczystkę z rewizją. Druga wyczystka z rewizją musi znajdować się w dolnej części przewodu zamontowanego wewnątrz budynku.
Przewód kominowy na zewnątrz budynku (fot.4 rys. 3)
To rozwiązanie wymaga zastosowania dwuściennego, izolowanego przewodu kominowego. W dolnej jego części należy zainstalować wyczystkę z rewizją (typ "T").
Murowany przewód kominowy wewnątrz budynku (fot.4 rys. 4)
Ten typ instalacji nie wymaga zastosowania dwuściennego izolowanego przewodu kominowego ponieważ pierwszy fragment instalacji znajduje się wewnątrz budynku, a drugi wewnątrz już istniejącego murowanego przewodu kominowego. W dolnej części przewodu należy zainstalować wyczystkę z rewizją (typ "T").
Zastosowanie 2 kolan 45° jest gwarancją, że sadze powstałe w wyniku spalania będą spadać bezpośrednio do wyczystki z rewizją.
UWAGA
W żadnym z powyższych typów instalacji nie zaleca się włączania pieca do przewodu kominowego kolanem 90°, gdyż sadza może w krótkim czasie osadzić się w poziomym elemencie kolana, powodując tym samym problemy z ciągiem ( fot.5 rys. 5 oraz 6).
Poza tym, w przeciwieństwie do tradycyjnego kominka, który instaluje się na stałe, ekopiec na pellety można potraktować jako mebel i podczas przeprowadzki zabrać ze sobą, a w razie zmiany koncepcji wnętrza, po prostu wymontować i sprzedać. Wszystkie ekopiece mają przeszklone drzwiczki pozwalające obserwować ogień.
Ponieważ oferta rynkowa dotycząca domowych urządzeń na pellety - zarówno ekopieców jak i ekokaset - jest bardzo szeroka, na początku należy sobie postawić kilka ważnych pytań, które ułatwią wybór i sprawią, że w przyszłości użytkownik będzie zadowolony ze swojego "peleciaka".
Po co nam urządzenie na pellety?
Należy się przede wszystkim dobrze zastanowić do jakich celów ma służyć piec lub kaseta na pellety w naszym domu i odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
Dekoracja czy grzanie? Czy piec lub kaseta ma być jedynie dekoracją wnętrza? Jak często będziemy palić w ekopiecu lub ekokasecie? A może szukamy sposobu na dogrzewanie naszego domu w okresach przejściowych? Obecnie pellety są już łatwo dostępnym źródłem energii cieplnej na terenie całego kraju - w związku z tym pytanie - czy chcemy, aby nasz ekopiec stanowił ważne źródło ciepła w domu?
W przypadku wyboru ekopieca lub ekokasety, które mają spełniać funkcje dekoracyjne, należy przede wszystkim brać pod uwagę aspekty estetyczne, tzn. stylistykę urządzenia, rodzaj użytych materiałów. Na przykład bardzo "trendy" są obecnie ekopiece wyposażone w nowoczesną elektronikę, z możliwością sterowania przez telefon komórkowy, a wykończone na zewnątrz kaflami ceramicznymi. W przypadku wyboru ekopieca, który ma spełniać funkcje dekoracyjne, warto wziąć pod uwagę aspekty estetyczne urządzenia oraz rozwiązania umożliwiające osiągnięcie ustawień płomienia zbliżonego do ognia w kominku tradycyjnym.
Należy również wziąć pod uwagę komfort użytkowania - sposób uzupełniania opału oraz usuwania popiołu, możliwość regulacji wydajności grzewczej itp. Natomiast patrząc na urządzenie na pellety jako na źródło ciepła, należy brać pod uwagę przede wszystkim rozwiązania techniczne, parametry grzewcze.
A jak chcemy grzać?
Decydując się na urządzenie typowo grzewcze, powinniśmy zwrócić uwagę głównie na jego parametry techniczne i użytkowe, np.:
- sprawność - urządzenie na pellety powinno mieć minimalną sprawność 80% podczas normalnej pracy, a myśląc o typowym urządzeniu grzewczym nawet >90%. Oznacza to, że minimum
80 - 90% energii powstającej podczas spalania pellet jest odzyskiwana w postaci ciepła (dla porównania w otwartych kominkach tradycyjnych było to tylko 10 - 15%, w standardowych wkładach kominkowych
60 - 70%).
- zakres mocy grzewczej - bardzo istotną zaletą urządzeń na pellety jest niezwykle szeroki zakres mocy grzewczej i precyzyjna możliwość regulacji,
- jednorazowy załadunek pellet - wszystkie urządzenia mają wbudowany pojemnik na pellety. Dlatego im większy pojemnik na pellety tym rzadziej będziemy musieli go uzupełniać - jest to szczególne ważne dla osób, które chcą regularnie palić w ekopiecu. W przypadku największych urządzeń pojemnik mieści nawet do 30 kg pellet jednorazowo.
- czas pracy urządzenia bez uzupełniania opału - ten parametr urządzeń na pellety jest oczywiście ściśle powiązany z w.w. i należy go brać pod uwagę właśnie wtedy kiedy chcemy wykorzystywać nasz ekopiec do stałego ogrzewania domu. W typowych urządzeniach przeznaczonych do grzania odpowiednio duży pojemnik umożliwia pracę urządzenia nawet przez ponad 70 godz. (ponad
3 doby bez uzupełniania opału!).
Ciekawostką są również urządzenia uniwersalne - piece, umożliwiające zarówno spalanie drewna jak i pellet.
Dokonując wyboru ekopieca lub ekokasety nie należy kierować się niską ceną urządzenia, ale przede wszystkim wziąć pod uwagę koszty eksploatacji, wynikające z w.w. parametrów urządzenia, komfort i bezpieczeństwo użytkowania, zastosowane rozwiązania techniczne gwarantujące długowieczność urządzenia oraz warunki gwarancji. Należy zwrócić uwagę na renomę firmy, a nawet okres w jakim firma zapewnia ewentualne części zamienne do zakupionego modelu urządzenia (czasami bowiem nieznani producenci oferują bardzo tanie urządzenia na pellety, a po zakończeniu sprzedaży danego modelu nie ma możliwości wymiany części).
I jedna - formalna ale bardzo ważna sprawa - urządzenia na pellety oferowane w Polsce (oraz w całej UE) muszą spełniać obowiązująca normę PN-EN 14785 oraz być oznaczone europejskim znakiem bezpieczeństwa CE.
Jak dobrać moc urządzenia na pellety?
Dla zachowania komfortu użytkowania przede wszystkim trzeba odpowiednio dobrać moc urządzenia do wielkości ogrzewanych pomieszczeń. Moc ekopieca idzie w parze z wielkością zasobnika na pellety, a tym samym gabarytami pieca.Dobierając ekopiec należy wziąć w pierwszej kolejności pod uwagę jego możliwości grzewcze. Producenci urządzeń na pellety bardzo dokładnie określają zakres mocy grzewczej wyrażonej w kW. Dzięki temu możemy w szybki sposób policzyć powierzchnię lub kubaturę jaką może ogrzać dany ekopiec.Najpierw powinniśmy znać zapotrzebowanie na moc grzewczą dla danego budynku. Ta wartość jest często podana w projekcie domu.Można ją też wyliczyć w przybliżeniu według następującego wzoru:D = V x G x dtD: straty ciepła [W]V: kubatura budynku [m3]G: współczynnik przenikalności cieplnej [W/(oC x m3)]dt: różnica temperatury wewnętrznej i zewnętrznej [oC]
Można przyjąć, nie popełniając istotnego błędu, że: 75% strat ciepła to straty przez przewodnictwo cieplne, 25% strat ciepła związane z nieszczelnością budynku oraz wentylacją.
Wartość współczynnika G:
0,75 - dla budynków dobrze izolowanych,
0,90 - dla budynków średnio izolowanych,
1,20 - dla budynków o słabej izolacji.
W uproszczeniu przyjmuje się, że w nowych domach, z dobrą izolacją termiczną zapotrzebowanie na ciepło wynosi około 30 W/m2, w domach izolowanych według starych technologii - 40, w starych, bez izolacji - 80 i więcej W/m2.
Moc ekopieca dla danego pomieszczenia lub całego budynku możemy szybko określić stosując następujące założenia (przy pomieszczeniach o średniej wys. 2,6 m):
- w budynkach o tradycyjnej izolacji termicznej - 1 kW na 10 m2
- w budynkach o dobrej izolacji 0,7 - 0,8 kW na 10 m2
W jaki sposób pellety mogą ogrzać dom?
Podczas spalania pellet w urządzeniach typu ekopiece i ekokasety głównym sposobem ogrzewania jest konwekcja. Co prawda, ekopiec również ogrzewa przez promieniowanie grzewcze - poprzez ścianki urządzenia i szybę, ogrzewając w ten sposób ściany, podłogi przedmioty i ludzi znajdujących się w otoczeniu, ale udział radiacji jest znacznie mniejszy niż w przypadku pieców na drewno.
Większość pieców i kaset na pellety jest więc typowymi urządzeniami do ogrzewania konwekcyjnego i są wyposażone w wentylatory dodatkowo wymuszające obieg powietrza.
W zależności od sposobu nadmuchu ogrzanego powietrza urządzenia te można podzielić na:
- przystosowane do ogrzewania pomieszczenia, w którym urządzenie jest zainstalowane,
- umożliwiające rozprowadzenie ogrzanego powietrza nawet do 4 innych pomieszczeń w budynku.
Powietrze w takich urządzeniach przepływa przez wymiennik w piecu, gdzie zostaje ogrzane i dzięki odpowiednio dobranym, wbudowanym wentylatorom, wydostaje się do pomieszczenia. W przypadku ekopieców przystosowanych do ogrzewania również innych pomieszczeń zostaje skierowane do przewodów rozprowadzających.
Ciepłe powietrze rozprowadzane jest do poszczególnych pomieszczeń przy użyciu izolowanych przewodów aluminiowych. W przypadku takiego systemu należy stosować przewody redukujące do minimum szum jaki powstaje podczas ruchu powietrza. Średnica stosowanych przewodów wynosi 80 mm. Przewody te instalowane są w taki sposób, aby były niewidoczne i nie psuły estetyki pomieszczeń.
Na końcu każdego przewodu umieszcza się kratki wentylacyjne z regulacją lub anemostaty. Ważne jest, aby istniała możliwość dokładnej regulacji strumienia powietrza oraz żeby powietrze po schłodzeniu miało możliwość powrotu do pomieszczenia gdzie jest piec. Wyloty powietrza w pomieszczeniach mogą być umieszczane w ścianie lub suficie.
Również ciepłe grzejniki i ciepła woda
W przypadku ekopieców bardzo popularnym rozwiązaniem są również urządzenia ogrzewające system C.O. oraz C.W.U. Warto zwrócić uwagę, że przypadku urządzeń na pellety wyposażonych w system automatycznego podawania pellet oraz elektroniczne zabezpieczenia, ekopiec ogrzewający C.O. może pracować w układzie zamkniętym (nie ma konieczności instalacji naczynia przelewowego oraz oddzielnego układu otwartego).
Gdzie zainstalować ekopiec?
Jeszcze na etapie projektowania domu należy wziąć pod uwagę funkcjonalność pomieszczenia, w którym ma się znaleźć urządzenie na pellety: możliwość rozmieszczenia mebli i komunikację.
Ze względów praktycznych bardzo dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie ekopieca lub kominka z kasetą na pellety na ścianie sąsiadującej z pomieszczeniem gospodarczym. Wówczas w takim pomieszczeniu można umieścić większy, buforowy pojemnik na pellety, skąd mechanicznie lub grawitacyjnie pellety będą transportowane do pieca.
W tej kwestii cennych rad może udzielić przedstawiciel firmy oferującej takie urządzenia. Jest to również odpowiedni moment, aby zastanowić się nad zewnętrzną, dekoracyjną częścią kominka, czyli obudową.
W przypadku gdy ekopiec chcemy postawić w już istniejącym domu, możliwości wyboru lokalizacji mamy mniej niż w przypadku gdy dopiero planujemy budowę.
Ekopiec powinien być umiejscowiony jak najbliżej komina, gdyż ważne jest, aby na przewodzie dymowym było jak najmniej zagięć. W przypadku gdy zamierzamy dobudować komin, możliwości są znacznie większe.
Należy zwrócić uwagę, że większość urządzeń na pellety posiada wbudowany system wymuszający wyrzut dymu. Poza tym średnica wymaganego przewodu kominowego jest o wiele mniejsza niż w przypadku tradycyjnych urządzeń na drewno - od 80 do 100 mm.
Jednocześnie trzeba pamiętać, że w pobliżu ekopieca (ekokasety) potrzebne jest zwykłe gniazdko elektryczne (230 V~).
Warto zwrócić uwagę, że urządzenia na pellety są stosunkowo lekkie, tak więc ich wymagania odnośnie wytrzymałości podłoża (stropu) są znacznie mniejsze w porównaniu z tradycyjnymi kominkami.
Jednym z najczęstszych błędów przy lokalizacji ekopieca to umieszczenie go w miejscu, obok którego trzeba często przechodzić - np. tuż przy korytarzu, przy przejściu między dwoma pokojami. Rozwiązanie takie sprawia, że osoby przechodzące będą nam zasłaniały widok ognia, a poza tym tuż przy piecu jest dużo cieplej i konieczność przechodzenia cały czas obok ciepłego pieca nie będzie komfortowa.
Aby użytkowanie urządzenia na pellety było bezpieczne, trzeba jeszcze przygotować odpowiednio miejsce montażu. Z uwagi na fakt, iż korpus urządzenia rozgrzewa się, trzeba odpowiednio zabezpieczyć podłogę i ściany oraz strop w pobliżu pieca. Ekopiec najlepiej ustawić na specjalnym podeście, zachowując co najmniej 20 cm odstępu od niepalnych ścian pomieszczenia.
W przypadku narożnego ustawienia, należy zachować, co najmniej 10 cm odstępu od niepalnych ścian pomieszczenia.
Instalacja ekopieca lub ekokasety na pellety
Sam montaż urządzenia na pellety jest stosunkowo łatwy. Zaleca się jednak, aby instalacja była wykonana przez autoryzowanego instalatora.
Najlepszym rozwiązaniem dla wylotu dymu jest wykonanie stalowego, pionowego przewodu o długości co najmniej 1,5 m połączonego z tylnym króćcem wylotu spalin w kształcie "T", prowadzonym wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczenia, tak aby stworzyć naturalny ciąg i uniemożliwić rozprzestrzenianie się dymu i nieprzyjemnych zapachów podczas wygaszania urządzenia.
Powierzchnia rury dymowej może osiągać temperatury mogące powodować oparzenia, należy więc zabezpieczyć ją przed dziećmi, kratką zabezpieczającą wykonaną z materiałów niepalnych.
Należy również pamiętać o doprowadzeniu powietrza z zewnątrz do spalania, umożliwiając prawidłowy przebieg procesu spalania.
Przykłady instalacji ekopieca na pellety
Przewód kominowy wewnątrz budynku (fot.3 rys. 1)
Ten typ instalacji nie wymaga izolowanego przewodu kominowego ponieważ jest on w całości zamontowany wewnątrz budynku. Trójnik typu "T" z rewizją może być zainstalowany w dolnej części przewodu kominowego.
Przewód kominowy wewnątrz i na zewnątrz budynku (fot.3 rys. 2)
W tym przypadku dla fragmentu instalacji znajdującej się w budynku nie jest wymagana instalacja dwuściennego izolowanego przewodu kominowego. Przewód instalowany na zewnątrz budynku musi być izolowany.
W dolnej części przewodu zewnętrznego należy zainstalować wyczystkę z rewizją. Druga wyczystka z rewizją musi znajdować się w dolnej części przewodu zamontowanego wewnątrz budynku.
Przewód kominowy na zewnątrz budynku (fot.4 rys. 3)
To rozwiązanie wymaga zastosowania dwuściennego, izolowanego przewodu kominowego. W dolnej jego części należy zainstalować wyczystkę z rewizją (typ "T").
Murowany przewód kominowy wewnątrz budynku (fot.4 rys. 4)
Ten typ instalacji nie wymaga zastosowania dwuściennego izolowanego przewodu kominowego ponieważ pierwszy fragment instalacji znajduje się wewnątrz budynku, a drugi wewnątrz już istniejącego murowanego przewodu kominowego. W dolnej części przewodu należy zainstalować wyczystkę z rewizją (typ "T").
Zastosowanie 2 kolan 45° jest gwarancją, że sadze powstałe w wyniku spalania będą spadać bezpośrednio do wyczystki z rewizją.
UWAGA
W żadnym z powyższych typów instalacji nie zaleca się włączania pieca do przewodu kominowego kolanem 90°, gdyż sadza może w krótkim czasie osadzić się w poziomym elemencie kolana, powodując tym samym problemy z ciągiem ( fot.5 rys. 5 oraz 6).