CEBUD TECHNOLOGIE

Technologie

Prawidłowy ciąg w kominie

autor: Konrad Koper - Koperfam.pl

Unoszący się dym z ogniska to najlepszy dowód, że natura i prawa fizyki to pewne rozwiązania. Pewne, ale tylko w naturalnym środowisku. Wiadomo jednak, że nowoczesne budownictwo domów jednorodzinnych dąży do możliwie jak najlepszej izolacji termicznej i szczelności budynków.
nikita-golovanov-223078_622.jpgpin
Zobacz całą galerię
Jednocześnie każdy kominiarz wie jak nieprzewidywalny może być komin. Nawet odpowiednio wybudowany, regularnie sprawdzany i czyszczony komin może nagle przestać spełniać swoje funkcje. Problem z rozpaleniem w kominku, cofanie się spalin, brak kontroli nad spalaniem to tylko niektóre skutki braku lub niestabilności ciągu w kominie.
Poza tym potrzebne są też rozwiązania w przypadkach (niestety bardzo częstych, nawet w nowo wybudowanych domach), gdy komin okazuje się nieodpowiedni do zaprojektowanego kominka lub kozy - np. zbyt mała średnica. Wtedy oczywiście można pójść na kompromis i zainstalować urządzenie, które będzie dobrane do możliwości komina, ale nie będzie tym wymarzonym przez właściciela kominkiem lub piecem. A wiadomo, że inwestycja w wykończenie wnętrza domu to inwestycja kosztowna i na długie lata.
Dlatego warto od razu zrealizować projekt kominka będący odzwierciedleniem wizji projektanta i właściciela w domu.


Krótkie ABC o kominie i ciągu naturalnym


Spalając drewno w kominku lub piecu kominkowym powstaje dym, a w przypadku kominków gazowych - spaliny. Do ich odprowadzenia na zewnątrz budynku służy właśnie komin.
Jest to możliwe dzięki wytwarzanemu w kominie naturalnemu ciągowi, który jest wynikiem różnicy w gęstości spalin w kominie, a otaczającego powietrza.

Gdy powietrze albo spaliny zostaną podgrzane, rozprężą się i stają się lżejsze. Właśnie dlatego spaliny są lżejsze od powietrza i unoszą się.

Ciąg kominowy mierzony jest w Pascalach (Pa) lub w starszych jednostkach "mmWC" (milimetry słupa wody).

1 mmWC = 9,82 Pa (1 mmWC 10 Pa)

W praktyce oznacza to, że w celu prawidłowego funkcjonowania komina, siła ciągu kominowego musi przynajmniej zrównoważyć straty wyporu powietrza.Co ma wpływ na siłę ciągu naturalnego?


Jest pięć najważniejszych elementów wpływających na siłę ciągu naturalnego:

Temperatura otoczenia - Temperatura powietrza na zewnątrz ma istotny wpływ na siłę ciągu w kominie. Skrajna sytuacja może mieć miejsce na przykład latem, kiedy na dworze panuje wysoka temperatura, a w pomieszczeniach o dobrej izolacji może być znacznie chłodniej - w przypadku kominów o ciągu naturalnym może pojawić się ciąg wsteczny do pomieszczenia. Zimą z kolei, przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz, siła ciągu znacznie wzrasta.

Ciśnienie barometryczne - Poprzez stałe wahania ciśnienie (niskie/wysokie) ma wpływ na ciąg. Wysokie ciśnienie zwiększa współczynnik podciśnienia, natomiast niskie - zmniejsza go. Na przykład: wysokie ciśnienie 1040 mBar zwiększy współczynnik o 3%, niskie ciśnienie 960 mBar zmniejszy go o 5%.

Wysokość geograficzna - Współczynnik podciśnienia jest redukowany w miarę wzrostu wysokości, gdyż powietrze oraz spaliny stają się lżejsze. Z kolei, gdy powietrze i spaliny stają się rzadsze, różnica w gęstości oraz współczynnik zmniejszają się.

Wiatr - Wiadomo, że kierunek i natężenie siły wiatru zależą od znajdujących się w pobliżu budynków, drzew oraz ukształtowania terenu. Wpływy wiatru zależą od jego prędkości i kierunku. Z obserwacji wynika, że wiatr może zwiększyć lub obniżyć siłę ciągu w zakresie od +30 Pa do -70 Pa.

Straty - Na straty siły wyporu ma wpływ zarówno materiał, z jakiego wykonany jest przewód kominowy, jego kształt, ewentualne pęknięcia oraz zmiana przekrojów. Istotne straty ciągu pojawiają się w przypadku braku lub słabej izolacji komina. Poza tym wszelkie nieszczelności w kominie, poprzez które może wnikać zimne powietrze do komina obniżają siłę ciągu.
Przykład: straty temperatury w zależności od konstrukcji komina:
komin z cegły albo modułowy - strata temperatury: 12 - 18 °C/m,
komin z elementów ceramicznych - strata temperatury: 6 - 12 °C/m,
komin stalowy z 40 mm izolacją - strata temperatury: 2 - 4 °C/m.

Większość nowoczesnych palenisk (wkłady i piece kominkowe) będą działały prawidłowo, gdy podciśnienie w przewodzie dymowym będzie wynosić między 10 a 30 Pa (w zależności od typu wkładu).
Fachowiec instalujący kominek może zmierzyć siłę ciągu w istniejącym kominie za pomocą deprymometru.


Jaki powinien być dobry komin do kominka lub kozy?Aby móc właściwie spełnić swoje funkcje, przewód kominowy powinien:
stanowić odpowiednią ochronę termiczną dla łatwopalnych materiałów przed wysoką temperaturą dymu, być odpornym na wysokie temperatury, które mogą powstawać podczas tzw. samozapalenia się komina, posiadać dobrą izolację cieplną, tak aby uniemożliwione było zbyt szybkie ochłodzenie dymu, a tym samym zmniejszenie ciągu, materiał użyty do konstrukcji przewodu kominowego musi być odporny na działanie korozji oraz warunków atmosferycznych, być szczelny, a jednocześnie nie zasysać fałszywego powietrza, tzn. być skonstruowany tak, aby niemożliwe było wydostawanie się dymu oraz skroplin na zewnątrz przewodu.


Prawidłowy ciąg w kominie i jego regulacjaW przypadku kominków i pieców na drewno za duży ciąg spowoduje zakłócenia procesu spalania i może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia, ale można go wyregulować za pomocą tzw. moderatora ciągu. Zamontowanie moderatora ciągu to rozwiązanie polecane praktycznie przez wszystkich producentów wkładów kominkowych i pieców, szczególnie gdy konstrukcja komina, położenie geograficzne lub panujące warunki atmosferyczne mogą powodować powstawanie zbyt silnego ciągu. Moderator jest montowany w okapie kominka, na odcinku przyłączeniowym do komina.
Do tego celu stosuje się trójnik w kształcie litery T, o średnicy identycznej jak przewód przyłączeniowy. Długość odcinka poziomego, na którym montuje się moderator ciągu powinien wynosić min. 2x średnica przewodu - dzięki temu unikniemy zawirowań powietrza. W okapie kominka należy przewidzieć otwór rewizyjny, umożliwiający dostęp do moderatora. Instalator wykonujący montaż moderatora ciągu powinien wyregulować odpowiednie ustawienie określone przez producenta wkładu lub kasety kominkowej.
Zbyt słaby ciąg będzie odpowiedzialny za cofanie się spalin. Aby go zwiększyć można oczywiście przebudować cały komin - zwykle takie prace polegają na uszczelnieniu i wydłużeniu istniejącego komina albo wybudowaniu komina od nowa.
Innym rozwiązaniem jest zastosowanie mechanicznego wyciągu kominowego, o czym przeczytają Państwo w drugiej części artykułu w kolejnym wydaniu magazynu.
fot. Nikita Golovanovpin

il. Koperfam.pl /Exodraftpin

il. Koperfam.pl /Exodraftpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek